Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

Teodora, Grażyna oraz Irena. Wszystkiego najlepszego!
  

Rafał Herman

Urodził się w 1968 r. w Jaworznie. Dorastał w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego. Od dziecka interesował się malarstwem – sam zaczął malować bardzo wcześnie. Impulsem do pracy twórczej była dla artysty muzyka, która towarzyszy mu niezmiennie od najmłodszych lat.

Aby rozwijać swój talent, za namową wuja – krakowskiego artysty, podjął naukę w Liceum Plastycznym im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, którego jednak nie ukończył. Szkoła go rozczarowała i zniechęciła do wszystkich działań twórczych. Momentem przełomowym okazało się zetknięcie z twórczością Witkacego, dzięki czemu powrócił do malarstwa.

Zrozumiałem, że jeśli chcę coś osiągnąć to nie mogę brać zabobonów za fakt i świętości za twierdzenie, ale muszę iść własną drogą. Może nieporęczną i krętą, ale swoją – tłumaczy Herman.

Trzykrotnie zdawał egzaminy na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Ostatecznie jednak ukończył Studium Reklamy w Katowicach. Dziś prowadzi swoją pracownię graficzną a malarstwo jest jego sposobem na odreagowanie rzeczywistości. 
W swojej twórczości inspiruje się wieloma artystami m.in. Picassem, którego uważa za geniusza i ceni przede wszystkim za niejednoznaczność w twórczych działaniach. Dodaje:

Podoba mi się u niego to, że nie malował w jednym stylu, cały czas coś zmieniał, przechodził przez różne okresy. Dla mnie malarstwo jest też taką przygodą, podróżą w nieznane. Nie mogę stać w miejscu, wciąż zmagam się z wizją i szukam nowych środków wyrazu.

Przez długi czas malował obrazy nasycone kolorami. W pewnym momencie czując przesyt barwami zaczął tworzyć w tonacji czarno-białej. Tak powstały m.in. „Perła”, „Królowa śniegu” czy „Trójkąt”. Obecnie powrócił do obrazów barwnych. Tworzy kolaże.

Artysta eksperymentuje także z ramami, często dostosowując ich formę i materiał do treści zawartej w obrazach. Najbardziej nietypowe są chyba: metalowa rama z kolcami oraz zaklejona wycofanymi z obiegu banknotami. Z czasem ciężkie oprawy zostały zastąpione prostymi, wykonanymi z drewna. Obecnie płótna celowo pozostawione są bez ram, tak jak np.: „Cały ten jazz”. Obraz ten powstał z myślą o wystawie, która odbyła się w kwietniu 2017 r. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Jazztrzębie, a trębacz z tej pracy szybko stał się wizytówką całego festiwalu!

REKLAMA

Przez lata Rafał Herman wypracował sobie swój własny, rozpoznawalny styl, który sam określa mianem „moon-u-art”. Nic zatem dziwnego, że w swoich pracach często umieszcza księżyc, który jest swoistym alter ego artysty. Zwykle maluje nocą, przy muzyce. Równie często na jego płótnach pojawiają się cyrk i klauni – stanowiące specyficzny komentarz do zastanej sytuacji społeczno-politycznej. Charakterystyczne są także kobiety malowane przez artystę, obrazy bardzo zmysłowe, często o erotycznym wydźwięku. W serwisie społecznościowym (facebook) prowadzi stronę „Moonwalking”, gdzie zamieszcza prace o zabarwieniu satyrycznym.
Tematy podpowiada mu samo życia, przelotne spotkania, codzienne sytuacje i oczywiście muzyka. To właśnie z miłości do muzyki, która przez cały czas przeplata się z malarstwem, rozpoczął naukę gry na gitarze elektrycznej. Bodźcem do podjęcia tego wyzwania był koncert Bruce Springsteena, który odbył się w 2012 r. w Pradze. Sam pisze także teksty piosenek.

Chociaż obrazy Hermana zdobią ściany domów w Polsce i za granicą, to rzadko można je podziwiać na ścianach galerii. W Jastrzębiu odbyły się zaledwie dwie wystawy tego artysty. Pierwsza – retrospektywna w 2014 r. w Galerii Epicentrum, druga w 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Od kilku lat artysta prowadzi także swojego bloga „Malarstwo, jazz i piwo”, w którym dzieli się komentarzami „ilustrującymi chwilę”. 
Oprócz malarstwa i muzyki wielką pasją i inspiracją Rafała Hermana są podróże. Na kanale youtube prowadzi stronę „Pomaluj mój świat. Z piórkiem i pastelą w trasie”, gdzie zamieszcza swoje filmy z wyjazdów. Lubi także czytać – głównie książki biograficzne, zbiera antyki.

Potrzeba tworzenia pozostaje jednak na pierwszym miejscu. Tak podsumowuje:

Malarstwo daje mi poczucie spełnienia. Jest moją odskocznią od pracy zawodowej. Mam nadzieję, że moja twórczość mnie przeżyje i dzięki temu moja myśl zostanie gdzieś, wśród ludzi. 

Prace artysty można oglądać na stronie: https://www.instagram.com/reklamyherman/.

Autor: Katarzyna Gardecka

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://harmonicznychaos.pl/artblog/101-sylwetki-tworcow/160-rafal-herman.html


Podziel się z innymi, udostępnij:

REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA

Czarli89
Siemanko potrzebuje kontaktu z Suchym lub Hajto z Armi Bożka ...
Foczka 😀
Hejka,,pozdrowienia dla Daniela ( ogrodnika) z Łodzi którego poznałam na ...
Jastek (IAstek)
👋 Hej Jastrzębianie! 🌟Chcesz przekazać pozdrowienia, zadać pytanie czy po ... (2)
Helmut rura
Szukam dobrego elektromechanika do swojego Helmuta (VW). Ktoś coś poleci?
O.N.A.
Czy o prawda, że w Jastrzębiu nie ma gdzie potańczyć? ... (2)
Lidia
Czy ktoś wypieka świąteczne ciasteczka?  (2)
Weber
Jest w Jastrzębiu jakaś firma zajmująca się obsługą prawną pod ... (2)
Jag0da
Gdzie naprawię laptopa? Nie włącza się!!! help (1)
VoyTek
Naprawa skrzyni biegów w okolicy? Ktoś coś poleci?
ChiChi
Polećcie weterynarza w okolicy. Chodzi mi o takiego, który bardziej ... (3)

Ostanie komentarze

Gratulacje i brawa dla Pań - jesteście wspaniałe!
Może wystarczy patrol policji i prace społeczne w formie sprzątania dla śmiecących. 
Naprawdę dali rade w tym roku! Po raz pierwszy nic nie rozumiem
Oni by woleli, żebyście zrobili zrzutkę i i sami rozwiązali swoje problemy/  (1)
2,7 to nie 15, ale i tak....
może wystarczy jak się ogarniemy z wyrzucaniem śmieci gdzie popadnie! ludzkości!

Które festiwale czy imprezy powinny być organizowane regularnie w mieście?

Festiwale i imprezy to okazja do wspólnej zabawy i integracji. Jakie wydarzenia powinny stać się stałym elementem kulturalnego kalendarza Jastrzębia-Zdroju? Podaj swoje typy!

Nie wybrano odpowiedzi. Spróbuj ponownie.
Wybierz istniejącą opcję lub wpisz swoją, ale nie obie.
Wybierz co najmniej {0} odpowiedź/odpowiedzi.
Wybierz maksymalnie {0} odpowiedź/odpowiedzi.
/sondaze/kultura-i-rozrywka/ktore-festiwale-czy-imprezy-powinny-byc-organizowane-regularnie-w-miescie.json?task=poll.vote
8
checkbox
1
[{"id":35,"title":"Festiwale muzyczne r\u00f3\u017cnych gatunk\u00f3w","votes":10,"type":"x","order":1,"pct":38.46,"resources":[]},{"id":36,"title":"Jarmarki i wydarzenia plenerowe","votes":2,"type":"x","order":2,"pct":7.69,"resources":[]},{"id":37,"title":"Imprezy sportowo-rekreacyjne","votes":6,"type":"x","order":3,"pct":23.08,"resources":[]},{"id":38,"title":"Festiwale filmowe lub teatralne","votes":4,"type":"x","order":4,"pct":15.38,"resources":[]},{"id":39,"title":"Imprezy historyczne i tradycyjne","votes":4,"type":"x","order":5,"pct":15.38,"resources":[]},{"id":40,"title":"Inne...","votes":0,"type":"x","order":6,"pct":0,"resources":[]}] ["#ff5b00","#4ac0f2","#b80028","#eef66c","#60bb22","#b96a9a","#62c2cc"] ["rgba(255,91,0,0.7)","rgba(74,192,242,0.7)","rgba(184,0,40,0.7)","rgba(238,246,108,0.7)","rgba(96,187,34,0.7)","rgba(185,106,154,0.7)","rgba(98,194,204,0.7)"] 350
bottom 200 Głosy

REKLAMA