Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Echa tragedii w kopalni Pniówek. Nowe fakty, nowe pytania...

 |  Wiadomości z Jastrzębia
Jastrząbek
Dodane przez:
Jastrząbek

Wybuchy metanu, które miały miejsce 20 kwietnia 2022 r., pochłonęły życie 16 górników i ratowników górniczych, pozostawiając społeczność w żałobie i smutku. Śledztwo w tej sprawie trwa nadal, a dotychczas 14 osób usłyszało zarzuty, które jednak "nie są bezpośrednio związane z samą katastrofą".

Tragedia w kopalni Pniówek wciąż pozostaje gorzkim wspomnieniem dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Wybuchy metanu, które miały miejsce 20 kwietnia 2022 r., pochłonęły życie 16 górników i ratowników górniczych, pozostawiając społeczność w żałobie i smutku. Śledztwo w tej sprawie trwa nadal, a dotychczas 14 osób usłyszało zarzuty, które jednak "nie są bezpośrednio związane z samą katastrofą".

Sprawa ta wzbudza liczne kontrowersje i pytania. Jastrzębska Spółka Węglowa zapewniała, że nie było nieprawidłowości w zakresie czasu pracy górników ani manipulowania czujnikami. Jednakże, śledczy odkryli fałszowanie dokumentacji, co wskazuje na zaniżanie danych dotyczących stężeń metanu - czytamy dalej na portalu fakt.pl.

Pracownicy kopalni, choć anonimowo, przyznają, że bali się, iż wina za tragedię zostanie zrzucona na nich. Informują o naciskach ze strony przełożonych oraz o zaniżaniu danych dotyczących metanu, aby utrzymać ciąg technologiczny i wydobycie na właściwym poziomie.

"Boimy się, żeby wina za tę katastrofę nie została zrzucona na nas."

- Anonimowy górnik, w rozmowie z RMF FM.

"Prawdziwe odczyty dostawał dozór kopalniany normalnie na brudno. W dokumentach wpisywaliśmy fałszywe wyniki."

- Anonimowy górnik, w rozmowie z RMF FM.

Jednak przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej zaprzeczają otrzymywaniu skarg związanych z ewentualnymi naciskami pracowników dozoru. Górnicy jednak twierdzą, że obawiali się zgłoszenia tego problemu ze względu na możliwe negatywne konsekwencje.

"Przed katastrofą nie wpłynęła do nas żadna skarga związana z ewentualnymi naciskami pracowników dozoru."

- Przedstawiciel Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w rozmowie z RMF FM.

Tragedia w kopalni Pniówek pozostawiła trwałe piętno w społeczności lokalnej. Śledztwo nadal trwa, a pytania dotyczące przyczyn katastrofy i jej konsekwencji wciąż pozostają bez odpowiedzi. Rzeczywistość kopalni Pniówek to nie tylko historia jednego dramatu, lecz również złożona opowieść o ludziach i instytucjach, których działania kształtują przeszłość i przyszłość tej społeczności.

Renata Cius-Rassek, reporterka katowickiego oddziału "Faktu", oraz redakcja radia RMF FM przygotowali obszerny artykuł, który rzetelnie analizuje tragiczne wydarzenia w kopalni Pniówek. Ich praca dziennikarska pozwoliła na ujęcie istotnych faktów oraz zaprezentowanie różnych perspektyw i opinii na temat tej tragedii. Dzięki ich wysiłkom czytelnicy i słuchacze mogą lepiej zrozumieć tło i konsekwencje tej katastrofy górniczej.

(Źródło: Fakt.pl, RMF24.pl)

Artykuł powstał na podstawie źródła:

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/po-katastrofie-w-kopalni-pniowek-na-gornikow-padl-blady-strach/13zkthd


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA


Ostanie komentarze

Gratulacje od rodziny Matusiaków już popłynęły, za chwile popłynie rzesza członków rodziny Matusiaków do doradzania ii obsadzania stanowisk jak już ...
Wielkie gratulacje Panie Prezydencie!!!
mnie się nikt nie pytał czy chce Łabędzią ulicę. Piktogramy co ulica to inne.
Pani Hetman odizolowała blisko 100.000 miasto od innych miejscowości.Zadnych połączeń do pobliskich miejscowości takich jjak...Pszczyna, Racibórz,Bielsko i inne.To karygodne co ... (2)
Pani Hetman jest empatyczna, nie skromna i zimna - tak jak to miasto robiło się przez ostatnie lata. Liczę na ... (2)

REKLAMA

REKLAMA