Ułatwienia dostępu

Skip to main content

    

Bogdan Krauze

Urodził się w 1959 roku w Jawiszowie koło Kamiennej Góry. W Jastrzębiu - Zdroju mieszka od 1962 roku. Z wykształcenia jest ślusarzem. Pracował m.in. w Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych w Wodzisławiu Śląskim, w dziale Spraw Obronnych na KWK „Moszczenica” oraz na KWK „Jas-Mos”, gdzie przez 24 lata prowadził pracownię rzeźbiarską. 

Od najmłodszych lat interesował się malarstwem, zwłaszcza pracami takich mistrzów jak Matejko czy Leonardo da Vinci. Sam zaczął rysować bardzo wcześnie, głównie kopiując prace innych. Najczęściej ćwiczył w domu, czy podczas lekcji, zapełniając zeszyty różnymi postaciami i portretami. Niestety z pierwszego okresu twórczości nie zachowało się nic do dnia dzisiejszego. Z czasem zaczął szukać nowych artystycznych wyzwań – odnalazł je rzeźbiąc w drewnie, później także w graficie.

Młodzieżowy Dom Pracy Twórczej

Na początku lat 90. wraz z grupą znajomych współtworzył Alternatywny Klub Artystyczny „HETA WIO”, który wkrótce przekształcił się w Młodzieżowy Dom Pracy Twórczej (MDPT) działający w Domu Zdrojowym w Jastrzębiu-Zdroju. Ta prywatna inicjatywa przyciągała artystów, pasjonatów i uzdolnioną młodzież. Było to miejsce pełne interesujących wydarzeń kulturalnych, gdzie działały koła zainteresowań, w tym plastyczne i muzyczne. Ten czas spędzony na społecznej pracy w MDPT był dla Bogdana Krauze także czasem wzmożonej pracy artystycznej. Za namową kolegi sam zaczął malować olejne obrazy przedstawiające martwą naturę, wiejskie pejzaże oraz portrety. Przygoda z malarstwem trwała zaledwie kilka lat i zakończyła się pod koniec lat 90., a ostatnią pracą, którą stworzył była kopia obrazu Kossaka „Piłsudski na Kasztance”. 

REKLAMA

Rzeźba w graficie

Najwięcej czasu w swojej twórczości artysta poświęcił rzeźbie w graficie. Początkowo tworzył proste formy: kufle, puchary, wazony czy zegary, które przeznaczone były dla odwiedzających kopalnię delegacji. Bardzo szybko pojawiły się tematy nawiązujące do pracy górnika, wierzeń i legend związanych z tym zawodem, a także sfery sakralnej m.in. figury św. Barbary, Skarbnika czy rodziny górniczej. Z czasem, dzięki doskonałemu rozpoznaniu różnych gatunków i rzeźbiarskich możliwości grafitu, jego prace stały się bardziej dopracowane, tworzone z dbałością o detale. Artysta wymyślił nowatorską technikę łączenia grafitu z miedzią, mosiądzem oraz złotem, którą stosował z powodzeniem przy wielu pracach m.in. monstrancji, szopce bożonarodzeniowej czy makiecie kościoła w Leśniowie. W ostatnich latach powstały największe dzieła Krauzego wykonane w graficie: Zanikająca, Ulotność oraz Klęcząca. Twórca jest także autorem kilku rzeźb, które znalazły swoje miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, w tym wyjątkowej monstracji. Do jednych z pierwszych, dużych rzeźb grafitowych zaliczyć można świętą Barbarę, która wykonana została z myślą o górnikach z kopalni „Budryk”, a która znalazła swoje miejsce przy Parafii św. Michała Archanioła w Ornontowicach. Z kolei ostatnią św. Barbarę wykonał na zamówienie Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętej Anny w Gołkowicach.

Rzeźba karwingowa

Od 2014 roku, aby poznać nowe techniki, a przede wszystkim narzędzia do rzeźby karwingowej Krauze uczestniczył w licznych wyjazdach plenerowych m.in. do Kargowej, Wrocławia, Krzykawki, Mrągowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Raciborza oraz Jamna koło Częstochowy. W tym czasie powstało kilkanaście prac drewnianych, w tym seria rzeźb Myśliciel. Inne ciekawe prace wykonane w tym materiale to: Mag, Trol, Wiewiór, Baba z maselnicą, Ratownik górniczy, Gwarek czy Ślusarz i Kombajnista. Na specjalne zamówienie wykonał także dwie postacie kobiet utrzymane w konwencji kubistycznej.

Artysta zajmuje się wyrobem biżuterii, rzeźbi także drewniane skrzynie ubraniowe i kufry posagowe, do których samodzielnie wykonuje wszelkie metalowe okucia. Metaloplastyką zajmuje się od dawna. Oprócz wspomnianych okuć do skrzyń w jego warsztacie powstawały miecze, szable, noże myśliwskie oraz dodatki do rzeźb np. kilofy, młoteczki, korony itp. 

Wystawy, nagrody, publikacje

Bogdan Krauze jest artystą rozpoznawalnym a jego sylwetka została przedstawiona m.in. w publikacjach: „Górnicze pasje. Twórczość plastyczna górników z Jastrzębia-Zdroju i Karwiny” wyd. MOK Jastrzębie-Zdrój (2011), „Rzeźba w węglu i graficie. Symbol górniczego trudu” wyd. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (2013), „Twórcy intuicyjni z kolekcji Barwy Śląska” wyd. Stowarzyszenie Barwy Śląska (2015).

W 1996 r. Krauze brał udział w konkursie plastycznym ogłoszonym z okazji I Jastrzębskiego Festiwalu Kultury, gdzie za swoją grafitową rzeźbę otrzymał wyróżnienie. Uczestniczył w grupowej wystawie zorganizowanej przez Uniwersytet Śląski w Cieszynie, a w 2015 roku w wystawie „Pomiędzy niebem a ziemią” w Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.
Prace Bogdana Krauze znajdują się głównie w kolekcjach prywatnych na całym świecie. 

Artysta w wolnej chwili oddaje się swoim pasjom: jeździ na motorze, wędkuje, jeździ na nartach a także nurkuje. Uwielbia góry i piesze wycieczki. Kolekcjonuje antyki i obrazy.


Autor: Katarzyna Gardecka

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://harmonicznychaos.pl/artblog/101-sylwetki-tworcow/128-bogdan-krauze.html


Podziel się z innymi, udostępnij:

REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA

Czarli89
Siemanko potrzebuje kontaktu z Suchym lub Hajto z Armi Bożka ...
Foczka 😀
Hejka,,pozdrowienia dla Daniela ( ogrodnika) z Łodzi którego poznałam na ...
Jastek (IAstek)
👋 Hej Jastrzębianie! 🌟Chcesz przekazać pozdrowienia, zadać pytanie czy po ... (2)
Helmut rura
Szukam dobrego elektromechanika do swojego Helmuta (VW). Ktoś coś poleci?
O.N.A.
Czy o prawda, że w Jastrzębiu nie ma gdzie potańczyć? ... (2)
Lidia
Czy ktoś wypieka świąteczne ciasteczka?  (2)
Weber
Jest w Jastrzębiu jakaś firma zajmująca się obsługą prawną pod ... (2)
Jag0da
Gdzie naprawię laptopa? Nie włącza się!!! help (1)
VoyTek
Naprawa skrzyni biegów w okolicy? Ktoś coś poleci?
ChiChi
Polećcie weterynarza w okolicy. Chodzi mi o takiego, który bardziej ... (3)

Ostanie komentarze

 Szanowny zarządzie czy drużyno GKS-u. Jesteście częściowo odpowiedzialni za aktualną sytuację - przez swoją bierność i brak dialogu zmian ze ...
DGP zalana już chyba 3 raz od czasów jej zbudowania. To już naprawdę powinno dać do myślenia i zrobienia z ...
Czarli89 1 msc. temu Spotted Jastrzebianie
Siemanko potrzebuje kontaktu z Suchym lub Hajto z Armi Bożka dajcie coś znać +31684135046 GRANAT SKARŻYSKO 
trzeba sie rejestrowac z samochodem 
Brawo! W końcu. Dookoła miasta drogi zamknięte - same trudności w poruszaniu się.
Szczerze? Lepsze byłoby tam rondo.

REKLAMA