Szczegóły wydarzenia
Start wydarzenia:
06 kwietnia 2025 r.Kategoria wydarzenia:
Informacje o biletach:
Bezpłatne wejściówki do pobrania w Szkole Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju i na evently.plLokalizacja:
Adres:
Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej, ul. Tadeusza Kościuszki 13a, 44-330 Jastrzębie-ZdrójDodane:
30 marca 2025 r.
Opis wydarzenia
Program: 1.W.A. Mozart- Sonata skrzypcowa nr 21, e -moll K.304 2. G. Bacewicz – Sonata nr 1 3. G. Bacewicz – Partita 4. A. Dworzak – Romans op.11 5. H.
Program:
1.W.A. Mozart- Sonata skrzypcowa nr 21, e -moll K.304
2. G. Bacewicz – Sonata nr 1
3. G. Bacewicz – Partita
4. A. Dworzak – Romans op.11
5. H. Wieniawski – Gigue op.23
Marcin Hałat
Skrzypek, improwizator, określany mianem artysty objawiającego nowy świat skrzypiec. Ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem dr hab. Henryka Gembalskiego, prof. AM oraz Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec dr hab. Roberta Kabary. Jego twórczość to synergia dwóch światów muzycznych: jazzowego i klasycznego, które nieustannie się przenikają oraz nieprzerwanie ze sobą korelują, ukazując artystę nie dającego się zaszufladkować w żadnym z
nich. W swoich kompozycjach w niezwykły sposób łączy wizję muzyki współczesnej połączoną z elementami muzyki jazzowej i improwizowanej.
Artysta jest zapraszany na festiwale muzyki klasycznej, jak i muzyki jazzowej, improwizowanej, m.in: Wielkanocny Festiwal L.van Beethovena, Violin Summit, który odbywa się w ramach Festiwalu Singera, Festiwal Kultury Żydowskiej, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Kopenhagen Jazz Festival, United Europe Jazz Festival, Wrocławski Festiwal Jazzzowy Jazz nad Odrą, Leipziger Jazztage, Chopin in the City Festival/ Chicago.
Współpracując z Sinfoniettą Cracovią, występował na wielu koncertach i festiwalach. Nagrywał dla Sony Classical, Dux, Tv Arte. Jego dyskografia zawiera nagrania zarówno z repertuarem klasycznym, improwizowanym, jak i autorskim. W ostatnim czasie dokonał prawykonania archiwalnych dzieł polskiego twórcy emigracyjnego Karola Rathausa dla wytwórni DUX: „Karol Rathaus – Piano Trios” (2021) oraz „Karol Rathaus – Chamber Works” (2022).
Jest liderem tria The Owl, które tworzy wraz z Krzysztofem Gradziukiem oraz Maciejem Garbowskim. Ich ostatnie albumy to „On the Way” oraz „Improcode” z gościnnym występem Pablo Helda.
W swojej karierze artystycznej otrzymał szereg stypendiów, m.in. Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Instytutu Adama Mickiewicza.
Filip Bies naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 16 lat. W czerwcu 2017 roku z wyróżnieniem ukończył studia II stopnia w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego. Studia I stopnia realizował pod tą samą opieką w poznańskiej Alma Mater. Obecnie jest asystentem na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prowadzi zajęcia z fortepianu i akompaniuje w klasie dyrygowania. W lutym 2019 roku rozpoczął studia podyplomowe na kierunku kameralistyka fortepianowa w Akademii Muzycznej w Katowicach pod okiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej. Jest pianistą udzielającym się koncertowo, biorącym czynny udział w koncertach i festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. W 2017 roku występował jako solista z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod batutą Marka Wroniszewskiego. W tym samym roku otrzymał nagrodę dla najlepszego pianisty na Międzynarodowym Konkursie im. Bohdana Warhala „Talents for Europe” w Dolnym Kubinie na Słowacji. W 2018 roku występował również jako solista z orkiestrą Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Od 2017 roku wraz z wiolonczelistką Julią Grzegorzewską tworzą duet kameralny, z którym miał okazję wystąpić między innymi na Międzynarodowym Festiwalu im. Philippa i Xawera Scharwenków w Szamotułach, czy na Międzynarodowym Festiwalu i Kursach Mistrzowskich 10. Piła Festiwal & Academy w Pile. Zestół doskonali swoje umiejętności pod okiem wybitnych pedagogów, takich jak: Bartłomiej Nizioł, Marcin Zdunik, Tomasz Lisiecki czy Marcin Sikorski.
Filip Bies poza wykonawstwem muzyki klasycznej szuka także możliwości kreowania nowych przestrzeni brzmieniowych i poszerzania specjalizacji, między innymi w zakresie improwizacji, jak również produkcji muzycznej.
Bezpłatne wejściówki do pobrania w Szkole Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju i na evently.pl
Ze względu na bezpłatny charakter wydarzenia uprzejmie prosimy o przybycie i zajęcie miejsc najpóźniej 5 minut przed rozpoczęciem koncertu. Po tym czasie niewykorzystane miejsca zostaną udostępnione osobom oczekującym, co może skutkować brakiem gwarancji wejścia dla spóźnionych posiadaczy biletów. Dziękujemy za Państwa zrozumienie i współpracę.
Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:
https://psmjastrzebie.pl/wydarzenie/marcin-halat-filip-bies-skrzypce-i-fortepian/
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...