Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Grzegorz Mioduszewski

Urodził się w Kolnie na Warmii, bardzo szybko jednak wraz z rodzicami przeprowadził się do Jastrzębia-Zdroju. Od dziecka lubił rysować, dlatego aby rozwijać się w tej dziedzinie, podjął naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej.

Na studia do katowickiej ASP dostał się (pomimo zdawanych egzaminów) za trzecim razem. Wybrał projektowanie graficzne - kierunek, który wykorzystywał całe spektrum artystycznych środków m.in. rysunek, malarstwo i rzeźbę.

W świecie sztuki poruszałem się po omacku, dopiero studia na Akademii pozwoliły mi zgłębić tajniki warsztatowe i teoretyczne. Bardzo się cieszę, że na zajęcia z rysunku i malarstwa uczęszczałem do pracowni, nieżyjącego już dziś, prof. Andrzeja S. Kowalskiego. Wciąż czerpię z jego wskazówek teoretycznych i warsztatowych, choć oczywiste jest, że przez lata nabrałem własnych doświadczeń - dodaje artysta. 

Dyplom obronił w 2002 r. w pracowni Autorskich Projektów Graficznych prowadzonej przez prof. Romana Kalarusa.To była nietypowa praca końcowa. Ze względów zdrowotnych nie mógł się wówczas zajmować malarstwem. Po konsultacji z prof. Kalarusem wymyślił, że zrobi serię 12 rysunków przy pomocy kolorowych długopisów żelowych. Jego sponsorem została firma Pentel, której logo przewijało się w treści wszystkich prac stanowiących całość dyplomu.

Po studiach artysta wrócił do Jastrzębia-Zdroju. Otrzymał pracę w firmie Autoland, gdzie przez 13 lat zajmował się szeroko rozumianym marketingiem. Każdą wolną chwilę poświęcał jednak malarstwu i rysunkowi.
O swojej twórczości mówi:

Bardzo lubię rysować - malować kocham. Więcej czasu poświęcam mojej miłości niż zamiłowaniu. Rysunek powoduje u mnie przyjemną koncentrację, a malarstwo niemal zawsze wiąże się z napięciem. Na szczęście jest to rodzaj ekscytacji kreatywnej. 

Chociaż bywa, że w jego pracach odnaleźć można inspiracje twórczością innych malarzy np. Jacka Pałuchy, to jednak, jak sam twierdzi, jego obrazy mają bardzo osobisty charakter, a rozwiązania techniczne, które stosuje są adekwatne do podjętego tematu.Tam, gdzie uważa za konieczne, stosuje drobną plamkę kolorystyczną, czyli puentylizm, którą jednak często zestawia z szeroką plamą. Wybiera takie metody malarskie, które pozwalają najbardziej trafnie opowiedzieć temat obrazu i wydobyć z niego maksimum ekspresji. Każdą pracę stara się wykonać według własnej estetyki.

Artysta bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, jednak te pierwsze zdarzają się stosunkowo rzadko.


Zwykle na namalowanie jednego obrazu poświęcam kilka miesięcy. Siłą rzeczy trudno jest mi zebrać odpowiednią kolekcję, która tworzyłaby interesującą ekspozycję. Jednak dość często biorę udział w wystawach zbiorowych. Są to najczęściej wystawy organizowane przez Związek Polskich Artystów Plastyków, do którego należę oraz wystawy pokonkursowe - wyjaśnia.

Przez cały 2016 rok Mioduszewski realizował projekt malarski „Kobiety z Jastrzębia-Zdroju”, na który otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój. Jego głównym założeniem było przedstawienie na kilkunastu płótnach kobiet z naszego miasta, które wyróżnia profesja, charyzma czy pasja. Efektem końcowym była wystawa zaprezentowana w Galerii Historii Miasta od 4 listopada do 30 grudnia 2016 r.

To było bardzo trudne wyzwanie. Aby wypełnić zobowiązania stypendialne musiałem przekroczyć własne stosowane dotychczas metody. Było to jednak bardzo przydatne doświadczenie i powód do zastosowania innych rozwiązań warsztatowych. Byłem zmuszony niejako przekroczyć samego siebie. Nauczyłem się nowych rzeczy, które z pewnością wykorzystam przy tworzeniu swoich przyszłych prac - podsumowuje artysta.

Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, w tym nagrody Grand Prix w konkursie Związku Polskich Artystów Plastyków za Pracę Roku 2010, ufundowaną przez Marszałka woj. śląskiego, którą uważa za najcenniejszą. 
W wolnym czasie wraz z kolegą - Klaudiuszem Nowakiem – komponuje utwory muzyczne, a także próbuje swoich sił pisząc wiersze. 

Wybrane wystawy indywidualne:

2011 r. Galeria „4art” Gliwice

2003 r. Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży, Galeria Sztuki Współczesnej

2001 r. Klub Literatury i Muzyki we Wrocławiu

1999 r. „Galeria Piętro Wyżej” - Górnośląskie Centrum Kultury w Katowicach

1998 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju

1995 r. Cafe Teatr Magiczny w Katowicach.

 

Autor: Katarzyna Gardecka

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://harmonicznychaos.pl/artblog/101-sylwetki-tworcow/155-grzegorz-mioduszewski.html


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA

Helmut rura
Szukam dobrego elektromechanika do swojego Helmuta (VW). Ktoś coś poleci?
O.N.A.
Czy o prawda, że w Jastrzębiu nie ma gdzie potańczyć? ... (2)
Jastek (IAstek)
👋 Hej Jastrzębianie! 🌟Chcesz przekazać pozdrowienia, zadać pytanie czy po ... (2)
Lidia
Czy ktoś wypieka świąteczne ciasteczka?  (2)
Weber
Jest w Jastrzębiu jakaś firma zajmująca się obsługą prawną pod ... (1)
Jag0da
Gdzie naprawię laptopa? Nie włącza się!!! help (1)
VoyTek
Naprawa skrzyni biegów w okolicy? Ktoś coś poleci?
ChiChi
Polećcie weterynarza w okolicy. Chodzi mi o takiego, który bardziej ... (3)
Chłop ;)
Gdzie w Jastrzębiu lub bliskiej okolicy na dobry żur i ... (3)
OliwiaCZ
Manicure, pedicure w Jastrzębiu z dojazdem do Klienta godny polecenia? ... (1)

Ostanie komentarze

Od 15 lat prosimy UM o wykonanie drogi dojazdowej do naszych posesji na Młyńskiej . Dziś ktoś sie chwali z ...
Super! Czekamy na nagrody!
Spoczywaj w pokoju!Dziękujemy za wszystko,Byłaś i pozostaniesz w naszych sercach (1)
Uwaga rodacy: parkowanie na niedozwolonych miejscach kosztuje tutaj 300 zl. Omijajcie te miasto.
Zafundowanie mieszkańcom na finał Dni Jastrzębia zespołu C’est la vie to kpina z nas wszystkich. Na swojej stronie internetowej oraz na ... (1)
Pilnie potrzebował 160 tys . a to dobre  buhahhahaha

REKLAMA

REKLAMA