Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

"Carbosfera" - stoisko Carbonarium na Śląskim Festiwalu Nauki

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Łaźnia Moszczenica
Dodane przez:
Łaźnia Moszczenica

Zaledwie kilka miesięcy od otwarcia Carbonarium będzie miało swoje stoisko na Śląskim Festiwalu Nauki, jednej z największych imprez tego typu w Polsce.

Co węgiel ma wspólnego z muzyką? Dlaczego płyty winylowe są czarne? W jaki sposób każdy może towarzyszyć górnikom pod ziemią? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w Carbosferze, czyli stoisku, które Carbonarium zaprezentuje na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach już w najbliższy weekend. To przestrzeń, w której głównym bohaterem będzie węgiel: pierwiastek, paliwo kopalne, narzędzie artystyczne czy biżuteria.

Nie zabraknie wyjątkowych eksperymentów i doświadczeń prezentowanych przez jastrzębskich uczniów z Zespołu Szkół nr 6 im. Jana III Sobieskiego oraz Zespołu Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego. Dr inż. Bogusław Ziębowicz wyjaśni z kolei, dlaczego płyty winylowe są czarne? Z czego zrobiona jest igła gramofonu? I co wspólnego z tym wszystkim ma węgiel? Najmłodsi wezmą udział w warsztatach własnoręcznej budowy gramofonu i odtwarzania dźwięku.

REKLAMA

– Przekonaliśmy organizatorów, że to co mamy do zaprezentowania jest wartościowe i wpisuje się w idee festiwalu. Nasze pomysły zaakceptowano, dlatego już w najbliższy weekend widzimy się w Katowicach. Mamy bardzo bogaty program i nie zawahamy się go użyć – żartuje Aneta Czarnocka-Kanik, koordynator działań z ramienia „Łaźni Moszczenica”.

Śląski Festiwal Nauki od 7 lat gromadzi tysiące entuzjastów nauki, badaczy i ludzi ciekawych wiedzy. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Nauka da nam przyszłość”.

W tym roku na festiwalu pojawią się między innymi Dawid Myśliwiec (doktor nauk chemicznych, twórca internetowy, założyciel kanałów „Uwaga! Naukowy Bełkot” i „Wyłącznie Naukowy Bełkot”), Tomasz Rożek (doktor nauk chemicznych, dziennikarz naukowy, popularyzator nauki, doradca Europejskiej Agencji Kosmicznej, założyciel fundacji i kanału „Nauka. To lubię”), reżyser Krzysztof Zanussi czy Niamh Shaw (specjalistka od komunikacji STEM, popularyzatorka kosmosu i znaczenia kobiet w nauce).

Carbosferę na Śląskim Festiwalu Nauki znajdziecie w sali wielofunkcyjnej – w strefie nauk ścisłych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Festiwal trwa 3 dni: od 9 do 11 grudnia. Uczestnictwo jest bezpłatne – wymagana rejestracja na stronie organizatora.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://lazniamoszczenica.pl/carbosfera-na-slaskim-festiwalu-nauki/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=carbosfera-na-slaskim-festiwalu-nauki


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! wyróżnione artykuły

REKLAMA


Ostanie komentarze

250 metrów to dla mieszkańców tej ulicy jak autostrada, ale dla mnie Kowalskiego z osiedla to żarty!
świetny materiał!
Jaki remont? Przejeżdżam tam codziennie i nic się nie dzieje. Jakieś znaki nastawiali, a dziury jak w budżecie miasta! 
Pan Witold jak zwykle w formie i na poziomie! powodzenia
Gratulacje Eugeniuszu! 

REKLAMA

REKLAMA