Festiwal innowacji Explory opanował ZS nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju
W „Sobieskim” 5 grudnia podczas "święta nauki", wyłoniono zwycięzców konkursu Explory.
Podczas Festiwalu przeprowadzono wiele warsztatów naukowych oraz wykładów. Uczestnicy konkursu prezentowali swoje projekty, a mieli o co walczyć ponieważ na wyróżnionych czekały stypendia naukowe, nagrody, a najlepsze projekty wezmą udział w eliminacjach regionalnych i Finale Konkursu Explory w Gdyni.
A oto nagrodzone i wyróżnione projekty, które zaprezentowali uczestnicy konkursu:
- Pomóż! Uratuj psiaka – projekt zakłada stworzenie innowacyjnej aplikacji mobilnej, która ma pełnić rolę przewodnika w udzielaniu pierwszej pomocy psom, umożliwiając szybki dostęp do potrzebnych informacji - projekt zdobył I miejsce w konkursie Explory.
- MPS – Miernik Pomiarów Seryjnych – ma na celu przyśpieszenie procesu pomiarów seryjnych i wyeliminowanie błędów czynnika ludzkiego, poprzez zastosowanie interfejsu NFC, stosując odpowiednie tagi – projekt zdobył II miejsce w konkursie Explory.
- SecureSteer – ma na celu zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, poprzez informowanie kierowcy o zbliżającym się zagrożeniu związanym z jego pogarszającym się stanem zdrowia – projekt zdobył III miejsce w konkursie Explory.
- Aplikacja mająca na celu ułatwienie funkcjonowania osobom zafascynowanym koleją, zapobieganie szerzenie dezinformacji w tematach związanych z koleją. A osoby, poszukujące hobby miałyby możliwość zainteresowania się właśnie koleją.
- Ruch wahadłowy – projekt ma na celu stworzenie systemu, który za pomocą sztucznej inteligencji będzie sprawniej zarządzaj ruchem wahadłowym na drogach.
- IWE – Inny W Edukacji – idea ma zapewnić obecnym i przyszłym nauczycielom narzędzia (aplikacja VR wraz z kompendium wiedzy) do poszerzania wiedzy na temat edukowania uczniów ze specjalnymi potrzebami.
- Synteza, charakteryzacja i zastosowanie nanokatalizatorów na bazie metalu do efektywnego przekształcenia dwutlenku węgla w wartościowe produkty chemiczne – celem projektu jest znalezienie zrównoważonych rozwiązań w obliczu zmian klimatycznych.
- Microbiological Rocket Sonde – projekt polega na stworzeniu sondy formatu Consat, wystrzeliwanej na wysokość ok. 2 km, napędzanej paliwem hybrydowym. Podczas spadku rakieta zbiera próbki składu atmosfery, wykonuje pomiary gazów i cząsteczek w powietrzu. Celem jest stworzenie mapy zanieczyszczeń atmosfery.
Sobieski ugościł wykładowców z Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii WSB, WSB, przedstawicieli Urzędu Patentowego oraz przedsiębiorców, którzy ufundowali nagrody dla zwycięzców.
Dzień Festiwalu został zakończony oficjalną galą dla uczestników, opiekunów projektów, nauczycieli i zaproszonych gości, którą uatrakcyjniły występy muzyczne uzdolnionych uczniów.
Gratulujemy zwycięzcom, nagrodzonym uczniom i promotorom projektów. Jesteśmy ciekawi jak potoczą się losy Waszych projektów. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz usłyszymy o Waszych osiągnięciach.
Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:
O swojej pomysłowości i głowach pełnych pomysłów 🤯 przekonywali nas niejednokrotnie. I zrobili to znów. Młodzi...
Opublikowany przez Miasto Jastrzębie-Zdrój Czwartek, 7 grudnia 2023
Sprawdź podobne:
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...