Pierwszy krok do finału zrobiony! Mistrz Turcji na kolanach (wideo)

 |  Jastrzębski Węgiel
Jastrzębski Węgiel

W pierwszym meczu półfinału Ligi Mistrzów nasz zespół pokonał mistrza Turcji Ziraat Bank Ankara 3:0.

Środowe spotkanie rozpoczęło się po naszej myśli. Z każdą kolejną akcją nasza drużyna budowała coraz to większą przewagę. Nasi przeciwnicy w osobach Oreola Camejo oraz Luciano Vicentina często mylili się w ataku. Już przy stanie 9:4 trener naszych przeciwników wziął przerwę na żądanie. Obraz gry nie ulegał zmianie, więc nic dziwnego że kiedy na tablicy pojawił się rezultat 15:8 szkoleniowiec Ziraatu po raz drugi sięgnął po przerwę na żądanie. Jastrzębski Węgiel nie zwalniał jednak tempa. Bardzo skuteczny był na lewym skrzydle rozgrywający dwusetny mecz w barwach JW. Tomasz Fornal. Z kolei w bloku brylował Jean Patry (21:9). Setbole przy stanie 24:12 zapewnił nam Fornal. W ostatniej akcji premierowej partii Patry nie dał szans rywalom po ataku z prawego skrzydła.

Na początku drugiego seta również zarysowała się nasza przewaga, a w akcjach ofensywnych błyszczał Gladyr z Patry’m (6:4). Tym razem turecki zespół nie pozwalał zbytnio nam się rozpędzić. Za moment znów przycisnęliśmy rywali zagrywką, a w roli głównej wystąpił Fornal (9:6). Rezultat 11:7 sprawił, że Mustafa Kavaz wykorzystał czas dla swojej ekipy. Po pauzie jego zespół zaczął odrabiać straty, ale mocno ostudził ich świetnie serwujący i atakujący Patry. Przy stanie 15:9 opiekun tureckiej drużyny po raz drugi w tym secie wziął czas. Nasz zespół nie zwalniał tempa (17:10). Potem jednak utknęliśmy w jednym ustawieniu, ale ewentualny pościg punktowy gości powstrzymał Norbert Huber (18:14). Skuteczny atak Fornala z piłki przechodzącej zapewnił nam piłki setowe w drugiej partii (24:18), a następnie Fornal efektowym blokiem zatrzymał Woutera Ter Maata (25:18).

Start trzeciej części spotkania należał do Turków (1:4), ale nasza drużyna szybko zaczęła błyskawicznie odrabiać straty (3:4). Następnie zespół z Ankary ponownie odskoczył na kilka „oczek”, ale wówczas na posterunku był niezawodny Patry W zespole rywali rozegrał się natomiast Camejo. Po asie serwisowym Kubańczyka z rosyjskim paszportem wynik brzmiał 6:10. As Fornala w libero gości oznaczał już tylko jednopunktową stratę do przeciwników i czas dla trenera Kavaza. Po nim Ziraat zrobił przejście za sprawą Camejo. Do wyrównania doprowadził asem serwisowym Patry (12:12). Kontra autorstwa Fornala wyprowadziła nas zaś na prowadzenie 13:12. Praktycznie nie do zatrzymania był Patry (15:14). As Fornala zapewnił nam dwupunktowy zapas (17:15). Po drugim czasie wykorzystanym przez szkoleniowca gości, Huber zaatakował nie do obrony w kontrze (19:16). Następnie roztrwoniliśmy wydawałoby się pewną przewagę (ze stanu 22:18 do 22:21), ale w ważnym momencie Fornal zwieńczył atak z pajpa. Piłki meczowe zagwarantował nam Fornal (24:22). Niestety, mistrzowie Turcji powalczyli i po asie Ter Maata doprowadzili do wyrównania, a następnie zyskali setbole. Tym razem to my się wybroniliśmy (25:25). Następnie znów na czele był Ziraat i to dwa razy (25:26, 26:27). Wynik odwrócił na naszą stronę Huber (28:27). Ostatecznie to nasza drużyna wykorzystała swojego czwartego meczbola, rozstrzygając cały mecz zwycięsko (3:0).

Jastrzębski Węgiel – Ziraat Bank Ankara 3:0 (25:13, 25:18, 30:28). MVP: Jean Patry.

Jastrzębski Węgiel: Patry, Toniutti, Gladyr, Huber, Fornal, Sedlacek, Popiwczak (libero) oraz Sclater

Ziraat Bank Ankara: Ter Maat, Eksi, Gunes, Bulbul, Camejo, Vicentin, Bayraktar (libero) oraz Tuinstra, Tosun