Jesteśmy w półfinale PlusLigi!

 |  Jastrzębski Węgiel
Jastrzębski Węgiel

W trzecim meczu ćwierćfinału PlusLigi nasz zespół pokonał na wyjeździe Trefl Gdańsk 3:1 i awansował do półfinału PlusLigi.

Pierwszy punkt w środowym spotkaniu zdobyli gospodarze,

Pierwszy punkt w środowym spotkaniu zdobyli gospodarze, po tym jak Jan Franchi Martinez zablokował Stephena Boyera. W następnej akcji nasz francuski przyjmujący od razu się poprawił. Dzięki skutecznej grze Mikołaja Sawickiego Trefl zaczął budować swoją przewagę (4:2, 5:3, 6:4). Nasi rywale od razu próbowali przycisnąć nas zagrywką. Gra się jednak wyrównała (6:6, 8:8). Ale później utknęliśmy w ustawieniu, kiedy na zagrywce był Kamil Droszyński. Po jego asie serwisowym wynik brzmiał 11:8, a to było równoznaczne z przerwą na żądanie trenera Marcelo Mendeza. Po niej Moustapha M’Baye „zdął” z pola serwisowego rozgrywającego Trefla. Nasza drużyna rozpoczęła pościg za przeciwnikiem (12:11), ale gdańszczanie odpowiedzieli kąśliwymi skrótami Karola Urbanowicza (14:11). As Jurija Gladyra ponownie zmniejszył nasze straty do jednego „oczka” (15:14). Dwie punktowe akcje autorstwa Tomasza Fornala (kontratak i blok) spowodowały, że wreszcie doprowadziliśmy do remisu (16:16). Gdańszczanie raz jeszcze odskoczyli na dwa punkty, ale znów ich doszliśmy. Akcja, w której Trevor Clevenot wybił w kontrze piłkę po rękach blokujących, wreszcie dała nam prowadzenie (19:18). Niebawem nasza przewaga wynosiła już dwa punkty, bo Fornal kapitalnie rozegrał w kontrze do Clevenota, a ten nie dał szans rywalom (22:20). Tym razem to Igor Juricić wziął czas. Będący na zagrywce Boyer nie zwalniał jednak ręki (24:20). Zespół Trefla zdołał jednak obronić trzy setbole (24:23)! W jak się okazało ostatniej akcji seta Jurij Gladyr nie dał szans blokującym gdańskiej drużyny (25:23).

W drugą część spotkania lepiej weszli gdańszczanie, a spora w tym zasługa Sawickiego (4:1). Dwa asy serwisowe w wykonaniu Boyera (najpierw skrót, potem soczysty strzał) wyrównały wynik po 4. Świetny blok Gladyra na Urbanowiczu zapewnił nam prowadzenie (6:5). Wkrótce potem nasz środkowy „poczęstował” rywali asem (8:7). W dalszym fragmencie partii gdańska ekipa znowu na nas ruszyła, czego efektem było prowadzenie Trefla (11:9, 12:10). Kiedy przewaga gospodarzy wzrosła do trzech punktów (13:10), Marcelo Mendez zareagował przerwą na żądanie. Podobnie jak w pierwszej partii ze stanu 14:11 zdołaliśmy wyjść na różnicę jednego „oczka”.  Ilekroć dochodziliśmy przeciwników na punkt, w kolejnej akcji oni znów uciekali nam na dwa „oczka”. Błąd Urbanowicza, gdy minął się z rozegraną piłką, oznaczał remis po 17. Zaraz potem M’Baye wygrał przepychankę na siatce i wyszliśmy na prowadzenie 18:17. W tym momencie szkoleniowiec Trefla wziął czas, po którym Trefl ponownie wyszedł na czoło. Świetnie akcje na środku w wykonaniu M’Baye w połączeniu z przestrzelonym atakiem Niemca pozwoliły naszemu zespołowi zyskać dwa punkty zapasu (22:20). As Sawickiego zniwelował stratę gospodarzy (22:22), a wkrótce gospodarze mieli już piłki setowe, bo Sawicki dołożył kolejnego asa (24:22). Na nasze szczęście później Sawicki dwa razy się pomylił przez co obroniliśmy się (24:24). Potem gdańska drużyna miała jeszcze dwie szanse i wykorzystała właśnie tę drugą ze swoich okazji, wygrywając seta 27:25.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ (FOT. ARKADIUSZ MODLIŃSKI).

Rozochoceni zwycięstwem w drugiej partii gdańszczanie z animuszem zaczęli też trzeciego seta (2:0, 5:2). Przetrzymaliśmy ten ich napór i później to nasz zespół przeszedł do ofensywy. Blok Gladyra na Bartłomieju Bołądziu oznaczał rezultat 10:8. Nasz zespół cały czas był z przodu, jeśli chodzi o wynik, ale nasza przewaga nie była większa niż dwa punkty (15:13). Kiedy nasze prowadzenie wzrosło do trzech „oczek”, trener Juricić wziął czas (16:13). Po pauzie Trefl wyrównał stan seta po 16, a następnie objął prowadzenie za sprawą Bołądzia. Tym razem mieliśmy czas na żądanie Marcelo Mendeza, po którym Gladyr wyrównał wynik po 17. Przy serwisie Clevenota uspokoiliśmy nieco sytuację. Swoje w tym czasie dołożył też Jan Hadrava (20:17). Po czasie wziętym przez szkoleniowca gospodarzy Clevenot dalej nękał zagrywką przeciwników (22:17). I to właśnie francuski przyjmujący zapewnił nam setbole, a trzecią partię zakończył asem Gladyr (25:18).

Początek czwartej partii miał wyrównany przebieg (4:4). Ale to naszym rywalom udało się zyskać dwupunktowy zapas (7:5, 9:7). Obie drużyny natomiast prześcigały się w psuciu serwisów. Punktowa zagrywka Bołądzia, którą ustrzelił Jakuba Popiwczaka zwiększyły przewagę Trefla do trzech „oczek”. Na nasze szczęście nie pozwoliliśmy zbytnio rozpędzić się przeciwnikom (13:12). Kiedy i nasz zespół poprawił serwis (Hadrava), wreszcie wyrównaliśmy stan seta po 14. Znakomity blok Gladyra na Urbanowiczu oznaczał wyjście naszej drużyny na prowadzenie (17:16). Kiedy Fornal przedarł się przez potrójny blok, a chwilę potem Sawicki wystrzelił piłkę w aut, mieliśmy dwa punkty z przodu (21:19). Po czasie wziętym przez trenera Juricicia gospodarze zrobili przejście, ale potem Fornal, z następnie M’Baye postawili mur przed atakującym Trefla Bołądziem (23:20). Szkoleniowiec gdańskiej drużyny raz jeszcze wziął czas, po którym jego podopieczni znów na nas nacisnęli (23:22). Tym razem Eemi Tervaportti przechytrzył atakiem z drugiej piłki, a w ostatniej akcji seta i meczu Tervaportti wraz z M’Bayem popisali się blokiem.

Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel 1:3 (23:25, 27:25, 18:25, 22:25). MVP: Jurij Gladyr.

Stan rywalizacji w play off: 3-0 dla Jastrzębskiego Węgla i awans naszej drużyny do półfinału.

Trefl Gdańsk: Bołądź, Droszyński, Urbanowicz, Niemiec, Sawicki, Martinez, Perry (libero) oraz Czerwiński

Jastrzębski Węgiel: Boyer, Toniutti, Gladyr, M’Baye, Fornal, Clevenot, Popiwczak (libero) oraz Hadrava, Tervaportti