Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Żegnamy Maksymiliana Lipusa - artystę z Jastrzębia-Zdroju

 |  Wiadomości z Jastrzębia
Jastrząbek
Dodane przez:
Jastrząbek

Maksymilian Lipus, utalentowany malarz, twórca opowiadań i wierszy, odszedł od nas w wieku 78 lat.

Jastrzębie-Zdrój straciło wybitnego artystę i człowieka o wielkim sercu. Maksymilian Lipus, utalentowany malarz, twórca opowiadań i wierszy, odszedł od nas w wieku 78 lat. Jego życie było pełne pasji, wyobraźni i miłości do sztuki, a jego twórczość pozostawiła trwały ślad w historii naszego miasta.

Maksymilian Lipus przyszedł na świat 20 października 1945 roku w Jastrzębiu-Zdroju, w Moszczenicy. Już od młodych lat przejawiał talent plastyczny oraz literacki, co skłoniło go do podjęcia nauki w kierunku sztuk plastycznych. Po ukończeniu szkoły średniej w Wodzisławiu Śląskim, kontynuował swoją edukację w Państwowej Szkole Górniczej.

Praca na kopalni była nieodłączną częścią życia artysty. Rozpoczął swoją karierę na kopalni "Moszczenica", a potem przeniósł się na "Zofiówkę", gdzie pracował aż do zasłużonej emerytury w 1991 roku. Jednak to sztuka była jego prawdziwą pasją i sposobem na wyrażanie siebie.

REKLAMA
Obrazy Maksymiliana Lipusa, fot. z arch. Jastrzebianie.pl
Obrazy Maksymiliana Lipusa, fot. z arch. Jastrzebianie.pl

Jego obrazy emanowały głębią uczuć i refleksji, przenosząc widza w świat wyobraźni i piękna. Ale nie tylko malował – Maksymilian Lipus był także utalentowanym pisarzem. Jego opowiadania i wiersze poruszały tematykę życia na Śląsku, miłości, przyrody i ludzkich losów, zawsze emanującą głębokim humanizmem i wrażliwością na piękno otaczającego nas świata.

Śmierć Maksymiliana Lipusa oznacza nie tylko stratę dla jego rodziny i przyjaciół, ale także dla całego środowiska artystycznego Jastrzębia-Zdroju. Jego twórczość pozostanie na zawsze ważnym elementem kulturalnego dziedzictwa naszego miasta.

Pogrzeb artysty odbył się 10 lutego w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gołkowicach. W ostatnim pożegnaniu uczestniczyli liczni przyjaciele oraz ci, których dotknęła jego sztuka i dobroć. Maksymilian Lipus zapisał się w pamięci mieszkańców Jastrzębia-Zdroju jako człowiek, który swoim życiem i twórczością wnosił piękno i inspirację do naszego świata.

Sylwetka artysty została przedstawiona w dziale "Jastrzębianie z pasją" w artykule Katarzyny Gardeckiej: Maksymilian Lipus


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! wyróżnione artykuły

REKLAMA


Ostanie komentarze

250 metrów to dla mieszkańców tej ulicy jak autostrada, ale dla mnie Kowalskiego z osiedla to żarty!
świetny materiał!
Jaki remont? Przejeżdżam tam codziennie i nic się nie dzieje. Jakieś znaki nastawiali, a dziury jak w budżecie miasta! 
Pan Witold jak zwykle w formie i na poziomie! powodzenia

REKLAMA

REKLAMA