Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Służby miejskie zapowiadają gotowość do tegorocznej Akcji Zima

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Dodane przez:
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

W trakcie sezonu zimowego 2023/24 za zimowe utrzymanie miasta odpowiedzialnych będzie 7 firm. Wszystkie są już w gotowości.

Tegoroczna jesień długo była bardzo łagodna. Termometry miały nawet wskazywać rekordowo wysokie temperatury jak na tę porę roku. Teraz wszystko może się jednak zmienić. Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w najbliższych dniach możliwe są opady śniegu. Na taką ewentualność już od dłuższego czasu gotowe jest nasze miasto, które przygotowało się do Akcji Zima 2023/24.

W jej trakcie za zimowe utrzymanie miasta będzie odpowiadać 7 wyłonionych w rozstrzygniętym w tym roku przetargu, firm. Wszystkie z nich w gotowości pozostają już od 1 listopada. Do walki z zimą przygotowały sprzęt, a także sól drogową, solankę oraz piasek.

Na czas zimy miasto podzielone zostało na 16 kwartałów. Jednocześnie obowiązuje także podział na kategorie dróg, od których zależy kolejność odśnieżania. Jako pierwsze odśnieżane będą ulice, gdzie ruch jest największy, a także chodniki, drogi dla pieszych i rowerów, parkingi, trasy przejazdu komunikacji miejskiej wraz przystankami oraz schody.

REKLAMA

Następnie sprzęt do walki z zimą zostanie "rzucony" na kolejne ulice, chodniki, drogi dla pieszych i rowerzystów oraz parkingi, których użytkowanie jest określone jako umiarkowane. Później utrzymywane będą kolejne ulice, chodniki, drogi dla pieszych oraz rowerzystów i parkingi o małym natężeniu ruchu.

W ostatniej kolejności zimowe utrzymanie dotyczy wszystkich pozostałych ulic miasta. Są one zakwalifikowane do tzw. utrzymywania "na biało". Oznacza to, że te drogi odśnieżane będą wyłącznie w razie takiej potrzeby, a ich odśnieżanie będzie polegało na posypywaniu ich materiałem uszorstniającym w newralgicznych punktach, czyli na wniesieniach, zakrętach lub skrzyżowaniach.

Koordynatorem Akcji Zima w sezonie zimowym 2023/24, podobnie, jak miało to miejsce w poprzednich latach jest Straż Miejska. To do niej można zgłaszać konieczność interwencji, pod numerami telefonów: 986 lub 32 47 85 290.

W trakcie zimy, oprócz odśnieżania, firmy zaangażowane do Akcji Zima, będą odpowiadały również za inne prace porządkowe wykonywane zimą, np. porządkowanie terenów zielonych, utrzymanie koszy na śmieci, ławek, czy słupów ogłoszeniowych.

Kwota pieniędzy, jaka w budżecie Jastrzębia-Zdroju została wstępnie zabezpieczona na rzecz Akcji Zima w sezonie 2023/24 wynosi niecałe 3,4 miliona złotych.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jastrzebie.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/nasze-miasto-juz-gotowe-do-akcji-zima


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA


Ostanie komentarze

JbieZdr 2 dn. temu Spotted Jastrzebianie
@O.N.A.dalej mozna w Queen :) praktycznie co weekend Queen jest po remoncie, blisko, do tego jak cos sa przystanki
Lud zdecydował - najwyraźniej już ma dość mocnej figury. 
Nie głosuję, ponieważ straciłam zaufanie do polityków. Kierują się zazwyczaj tylko swoimi interesami lub określonych grupy swoich współpracowników. Dawno rozminęli ...
tylko na kogo oddać głos? żaden z kandydatów mnie nie przekonał. "władczyni", która za publiczne środki robi tubę, sołtys, który ...
 Zawsze uczestniczmy w wyborach. To jest nasz obowiązek obywatelski....Demokracja tym między innymi różni się od autorytaryzmu , że obywatele mają ... (1)

REKLAMA

REKLAMA