Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Bezpłatne badania pod kątem osteoporozy w Jastrzębiu-Zdroju

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Dodane przez:
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

Przebadane zostaną głównie mieszkanki powyżej 65. roku życia. Badania dotyczą też jednak młodszych kobiet, a także mężczyzn.

W sumie około 8 tysięcy mieszkańców będzie mogło skorzystać z bezpłatnych badań pod kątem wykrywania osteoporozy, których wykonywanie ruszyło w Jastrzębiu-Zdroju. W naszym mieście badania są realizowane w ramach programu pn. "Program polityki zdrowotnej realizowany przez Miasto Jastrzębie-Zdrój w obszarze edukacji w zakresie osteoporozy i wczesnego wykrywania osteoporozy w latach 2023-2025".

Realizacja programu ma potrwać trzy lata. W tym czasie poddane badaniom mają zostać w głównej mierze mieszkanki Jastrzębia, które ukończyły 65 lat. Nie tylko one mogą jednak liczyć na przebadanie. Tym mogą zostać objęte także kobiety w wieku od 40 a 64 rokiem życia. Musi u nich jednak występować ryzyko zachorowania na osteoporozę, które może zostać wykryte w badaniu metodą FRAX.

Właśnie takie badanie będzie bowiem jednym z przeprowadzanych u pacjentek. Dodatkowo zostaną one poddane pomiarowi gęstości kości DXA z wykorzystaniem badania densytometrycznego oraz konsultacjom lekarskim oraz edukacji zdrowotnej.

REKLAMA

Wszystkim tym badaniom będą mogli zostać poddani również mieszkający w Jastrzębiu-Zdroju mężczyźni. Mogą oni jednak zostać zakwalifikowani do badań dopiero po przebadaniu wszystkich uprawnionych do badań, kobiet.

Prozdrowotny program badań pod kątem osteoporozy w Jastrzębiu-Zdroju jest realizowany przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia w ramach Subfunduszu rozwoju profilaktyki, wyodrębnionego w ramach Funduszu Medycznego. Resort zdrowia dofinansował jego przeprowadzenie w 80-proc., co daje kwotę ponad 1,25 miliona złotych. 20-proc. na realizację programu to wkład Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Badania pod kątem osteoporozy w Jastrzębiu wykonywane są w przychodni "Medicus 99" Czuczman Spółka Jawna przy ul. Dworcowej 1D. Na badania można się udać bez skierowania. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić telefonicznie, pod nr. tel.: 32 43 48 810.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jastrzebie.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/rusza-program-bezplatnych-badan-pod-katem-osteoporozy


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA


Ostanie komentarze

zajęlibyście się poważnie tematem i opisali to co się dzieje
dajmy na luz, nie dajmy się skłócać
Trafnie i w dobrym czasie. To co ostatnio się wyprawia to przekracza wszelkie granice 
@Mariantaka prawda, przypomina mi się film z cyganami, którzy przekonują, że "...u nas na wsi psów się nie je - ...
jjak można mieć tak "wy...bane"?
Wstyd i hańba dla miasta 

REKLAMA

REKLAMA