Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Jak reagować na Vishing, czyli oszustwo przez telefon?

 |  Komenda Miejska Policji
Komenda Miejska Policji
Dodane przez:
Komenda Miejska Policji

W związku z rozwojem Internetu i nowoczesnych technologii, ciągle słyszymy o różnych zagrożeniach i oszustwach, które wobec nas planują cyberprzestępcy. Niektóre ataki są bardzo skomplikowane i zwykły użytkownik Internetu nie zawsze będzie umiał się przed nimi ustrzec.

W związku z rozwojem Internetu i nowoczesnych technologii, ciągle słyszymy o różnych zagrożeniach i oszustwach, które wobec nas planują cyberprzestępcy. Niektóre ataki są bardzo skomplikowane i zwykły użytkownik Internetu nie zawsze będzie umiał się przed nimi ustrzec. Jednak większość z nich opiera się na różnego rodzaju technikach manipulacji (tzw. inżynierii społecznej), na które niestety nietrudno się nabrać. Jednym z najpopularniejszych oszustw jest phishing, czyli wyłudzanie danych lub środków finansowych poprzez podsyłanie fałszywych wiadomości email lub sms. Otrzymując takie wiadomości przeważnie mamy czas i możliwości zweryfikować, czy jest ona prawdziwa i zanim klikniemy w link, możemy zauważyć, że jest to próba ataku.

A czy zdarzają się sytuacje, że cyberprzestępcy dzwonią do nas i w ten sposób próbują nas oszukać? Oczywiście, że tak! Jest to tzw. vishing, czyli „przestępstwo głosowe” (z ang. voice – głos i phishing oszustwo).

REKLAMA

Co powinniśmy wiedzieć o takich atakach i jak się możemy przed nimi chronić?

  • Cyberprzestępcy w rozmowach telefonicznych podszywają się najczęściej pod pracowników banków i instytucji finansowych, czasem również nawet pod policjantów czy pracowników ochrony zdrowia. Przede wszystkim pamiętaj, że przestępcy będą próbowali grać na Twoich uczuciach i emocjach i pod presją czasu, czasem groźbą będą próbowali Cię zmusić do podjęcia decyzji lub podania potrzebnych im informacji. Jeśli jakakolwiek rozmowa wyda Ci się podejrzana, powiedz „nie” i zakończ rozmowę.
  • Uważaj na numer, z jakiego przychodzi do Ciebie połączenie. Coraz częściej się zdarza, że cyberprzestępcy podszywają się pod numer instytucji, z której dzwonią. Nie daj się zwieść rozmówcy, który się będzie przedstawiał jako pracownik banku czy innej organizacji, za jaką się podaje. Zawsze możesz się rozłączyć i zweryfikować jego tożsamość w firmie, z której rzekomo dzwoni. Jeżeli ktoś podszywa się pod policjanta, zadzwoń na numer alarmowy.
  • Oszuści często wykorzystują element zaskoczenia, sygnalizują problem lub podejrzaną aktywność na koncie, stwarzają aurę troski nad klientem i chęć udzielenia pomocy, w zamian za podanie danych – np. nr konta, hasła lub innych. Zdarza się, że proszą o potwierdzenie jednorazowej transakcji – w celu rzekomej weryfikacji tożsamości – co w dalszej kolejności może prowadzić do utraty naszych pieniędzy lub danych.
  • Przestępcy w sprytny i podstępny sposób zadają pytania swoim rozmówcom. Kilkakrotnie pytają o to samo, ale zmieniają szyk pytania. W konsekwencji okazuje się, że wyraziliśmy na coś zgodę lub potwierdziliśmy jakieś działanie, np. na naszym koncie. Jeśli nie masz pewności z kim rozmawiasz, zakończ połączenie. Nie wchodź w dyskusję, unikaj dłuższych rozmów. Pamiętaj, zawsze możesz się rozłączyć.
  • Zdarza się, że nasz rozmówca będzie próbował uzyskać dostęp do Twojego urządzenia (np. poda się za pracownika firmy, z której masz oprogramowanie) – jeśli nie masz pewności, kto jest po drugiej stronie - nie zgadzaj się! W żadnym wypadku nie pobieraj też oprogramowania lub aplikacji, do których Cię zachęca – mogą być one niebezpieczne i zainfekować Twój sprzęt.
  • Nie wierz w żadne wyjątkowe okazje proponowane przez rozmówcę, nie daj się nabrać na wygraną w loterii, czy atrakcyjną ofertę inwestycyjną, którą możesz otrzymać po podaniu swoich danych.
  • Cyberprzestępcy podobnie jak w tradycyjnych atakach phishingowych mogą podawać się za różne instytucje i firmy, również windykacyjne i mogą grozić różnymi konsekwencjami. Nie daj się nabrać i nigdy nie płać kartą płatniczą przez telefon – nie podawaj też swoich danych, nr konta i haseł logowania.

REKLAMA

Pamiętaj, żaden prawdziwy bank, policja, firma ani instytucja nie będą prosić o podawanie Twoich danych, haseł do logowania, danych do kart płatniczych ani instalacji oprogramowania. Jeśli zadzwoni do Ciebie ktoś, kto będzie od Ciebie tego wymagał, rozłącz się i zgłoś sprawę do instytucji, za którą ktoś się podawał.

Wszystkie incydenty związane z Twoim bezpieczeństwem w sieci możesz zgłosić do CERT Polska.

Porozmawiaj ze swoimi bliskimi, szczególnie osobami mniej biegłymi w nowoczesnych technologiach. Cyberprzestępcy wykorzystują zaufanie starszych osób do rozmowy telefonicznej.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

http://jastrzebie-zdroj.policja.gov.pl/k10/informacje/wiadomosci/386312,Vishing-czyli-oszustwo-przez-telefon.html

Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA
Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! wyróżnione artykuły

REKLAMA

Helmut rura
Szukam dobrego elektromechanika do swojego Helmuta (VW). Ktoś coś poleci?
O.N.A.
Czy o prawda, że w Jastrzębiu nie ma gdzie potańczyć? ... (2)
Jastek (IAstek)
👋 Hej Jastrzębianie! 🌟Chcesz przekazać pozdrowienia, zadać pytanie czy po ... (2)
Lidia
Czy ktoś wypieka świąteczne ciasteczka?  (2)
Weber
Jest w Jastrzębiu jakaś firma zajmująca się obsługą prawną pod ... (1)
Jag0da
Gdzie naprawię laptopa? Nie włącza się!!! help (1)
VoyTek
Naprawa skrzyni biegów w okolicy? Ktoś coś poleci?
ChiChi
Polećcie weterynarza w okolicy. Chodzi mi o takiego, który bardziej ... (3)
Chłop ;)
Gdzie w Jastrzębiu lub bliskiej okolicy na dobry żur i ... (3)
OliwiaCZ
Manicure, pedicure w Jastrzębiu z dojazdem do Klienta godny polecenia? ... (1)

Ostanie komentarze

proponuje na przewodniczacego Andrzeja Wojdyło,to facet ogarniety
Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub jej rodzinę o kontakt, przekażę przydatne informacje, Dominik tel. 664 694 990
Od 15 lat prosimy UM o wykonanie drogi dojazdowej do naszych posesji na Młyńskiej . Dziś ktoś sie chwali z ...
Super! Czekamy na nagrody!
Spoczywaj w pokoju!Dziękujemy za wszystko,Byłaś i pozostaniesz w naszych sercach (1)
Uwaga rodacy: parkowanie na niedozwolonych miejscach kosztuje tutaj 300 zl. Omijajcie te miasto.

REKLAMA
REKLAMA