Skip to main content


REKLAMA

Gospodarka wodna spółek węglowych

 |  Jastrzębska Spółka Węglowa
Jastrzębska Spółka Węglowa
Dodane przez:
Jastrzębska Spółka Węglowa

Kopalnie stale monitorują proces odprowadzania wód dołowych zgodnie z pozwoleniami w ramach przepisów prawa. Przedstawiciele spółek węglowych wzięli udział w spotkaniu w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach, dotyczącym zagospodarowania wód kopalnianych.

Gospodarka wodna spółek węglowych

Górnictwo nie może istnieć bez ciągłego odwadniania kopalń, które podejmują w ostatnim czasie coraz więcej przedsięwzięć, aby zminimalizować uciążliwość zrzutów wód dołowych dla środowiska.

– Wody z naszych kopalń odprowadzane są zgodnie z przepisami prawa określonymi w odpowiednich pozwoleniach wodnoprawnych udzielonych spółce PGWiR należącej do Grupy Kapitałowej JSW, która obsługuje system retencyjno-dozujący „Olza” i Zakład Odsalania oraz kopalnię Knurów-Szczygłowice – zapewnił Edward Paździorko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych. Bez odwadniania nie ma życia kopalni. To jest naturalny proces związany z wydobyciem węgla, stanowiący warunek zapewnienia bezpieczeństwa górników i istnienia każdej kopalni – dodał wiceprezes.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odprowadzaniem wód zasolonych do zlewni górnej Odry zajmuje się Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji. Głównymi elementami są system retencyjno-dozujący „Olza” i Zakład Odsalania w Czerwionce-Leszczynach. Wody trafiają do osadników, gdzie oczyszczane są z cząstek stałych. Rurociągi przesyłowe mają łącznie 89 km długości, a pojemność retencyjna zbiorników wynosi ok 600 tys. m3. System „Olza” w JSW S.A. pozwala na 21 dni retencjonowania wód w czasie suszy. W miejscu doprowadzenia kolektora do Odry pod Krzyżanowicami w dnie rzeki na całej jej szerokości zamontowano 51 dysz, które umożliwiają skuteczne wymieszanie wód na stosunkowo krótkim odcinku rzeki. System odsalania wód prowadzi oczyszczanie solanek kopalnianych, a w wyniku takich procesów technologicznych - jak odwrócona osmoza czy odparowanie - zakład produkuje wysokogatunkową sól spożywczą pod marką „Sól Dębieńska” dla przemysłu spożywczego i chemicznego. W 2018 roku sól z JSW nagrodzono certyfikatem jakości i tytułem Top Product oraz godłem promocyjnym „Doceń Polskie”.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jsw.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/artykul/gospodarka-wodna-spolek-weglowych


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Napisz komentarz...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! wyróżnione artykuły

REKLAMA


Ostanie komentarze

@The BareXCiagle jeszcze sa ludzie ktorzy mysla tylko o sobie. Bez JSW , nie byloby Jastrzebia bo pani Hetman nie dba ...
Tymczasem zarząd JSW wraz z Państwem Polskim okrada emerytów i drobnych inwestorów nie wypłacając ani 1 zł z zysku .... ...
Cudowna kolekcja, polecam na prawdę!

REKLAMA
REKLAMA