Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Ważne zmiany w aplikacji mObywatel

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Dodane przez:

Nowy dokument tożsamości mDowód.

Drodzy Państwo, mamy zaszczyt poinformować, że dnia 14 lipca 2023 r. wchodzi w życie nowa ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji Mobywatel. Ta innowacyjna ustawa umożliwi korzystanie z wielu nowych funkcji w aplikacji Mobywatel, w tym posiadanie nowego dokumentu tożsamości - mDowodu.

Głównym dokumentem w aplikacji Mobywatel stanie się cyfrowy dokument tożsamości o nazwie mDowód. Będzie on zawierał dane z Rejestru Dowodów Osobistych oraz rejestru PESEL. mDowód pozwoli na potwierdzenie tożsamości i obywatelstwa polskiego użytkowników aplikacji Mobywatel w różnych sytuacjach, takich jak:

  • na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
  • w sytuacjach wymagających wzajemnej fizycznej obecności stron,
  • w przypadkach, gdy przepisy prawa nakładają obowiązek stwierdzenia tożsamości na podstawie dokumentu tożsamości, w szczególności dowodu osobistego.

Umożliwi to obywatelom załatwianie spraw urzędowych oraz potwierdzanie swojej tożsamości w instytucjach finansowych od 1 września 2023 r.
Należy jednak pamiętać, że nie będzie można go używać w dwóch sytuacjach: w procesie wydawania dowodu osobistego oraz podczas przekraczania granicy Polski.

Weryfikacja dokumentu mDowód będzie odbywać się za pomocą trzech metod: wizualnej, funkcjonalnej i kryptograficznej. Osoba weryfikująca będzie mogła sprawdzić różne elementy mDowodu, takie jak fotografię, hologram zmieniający barwę przy poruszaniu smartfonem, datę ostatniej aktualizacji danych, zegar pokazujący aktualną godzinę i datę, elementy dynamiczne przedstawiające biało-czerwoną flagę oraz grafiki tła umieszczone za danymi osobowymi. W przypadku wątpliwości co do autentyczności dokumentu, będzie można skorzystać z metody funkcjonalnej, która polega na okazaniu przez posiadacza aplikacji dowolnej funkcjonalności aplikacji lub uruchomieniu określonej funkcji.

Ważne jest również, że w ramach rozwoju aplikacji Mobywatel został uproszczony proces weryfikacji dokumentu za pomocą metody kryptograficznej. Teraz funkcję weryfikatora będzie pełniła sama aplikacja mobilna, nie będzie już potrzeby korzystania z aplikacji mWeryfikator. Osoba weryfikująca musi mieć jedynie urządzenie mobilne z najnowszą wersją aplikacji Mobywatel, a rejestracja i logowanie nie będą już konieczne do skorzystania z tej funkcjonalności. Proces weryfikacji będzie sprawdzał zarówno ważność certyfikatu, jak i samego dokumentu.

Bezpieczeństwo danych w aplikacji Mobywatel zostało również znacznie wzmocnione. Dostęp do aplikacji jest zabezpieczony hasłem o wymaganym poziomie złożoności lub uwierzytelnieniem za pomocą biometrii i numeru PIN. Dane wrażliwe są przechowywane na urządzeniach mobilnych użytkownika w szyfrowanych kontenerach, wykorzystujących złożone klucze kryptograficzne. Dodatkowo, dostęp do ważnych danych przetwarzanych w ramach aplikacji Mobywatel jest chroniony przed dostępem z innych aplikacji zainstalowanych na urządzeniu mobilnym.

W przypadku utraty telefonu z zainstalowaną aplikacją Mobywatel, użytkownik będzie mógł unieważnić certyfikat poprzez całodobową infolinię pod numerem +48 42 253 54 74.

Nowa ustawa o aplikacji Mobywatel wprowadza rewolucję w sposobie potwierdzania tożsamości i korzystania z różnych usług dla obywateli. mDowód stanie się głównym dokumentem tożsamości, a aplikacja Mobywatel dostarczy szereg nowych możliwości. Zachęcamy do zapoznania się z tą nową funkcjonalnością i korzystania z aplikacji Mobywatel w codziennym życiu.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/wazne-zmiany-w-aplikacji-mobywatel


Podziel się z innymi, udostępnij:

REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA

Helmut rura
Szukam dobrego elektromechanika do swojego Helmuta (VW). Ktoś coś poleci?
O.N.A.
Czy o prawda, że w Jastrzębiu nie ma gdzie potańczyć? ... (2)
Jastek (IAstek)
👋 Hej Jastrzębianie! 🌟Chcesz przekazać pozdrowienia, zadać pytanie czy po ... (2)
Lidia
Czy ktoś wypieka świąteczne ciasteczka?  (2)
Weber
Jest w Jastrzębiu jakaś firma zajmująca się obsługą prawną pod ... (1)
Jag0da
Gdzie naprawię laptopa? Nie włącza się!!! help (1)
VoyTek
Naprawa skrzyni biegów w okolicy? Ktoś coś poleci?
ChiChi
Polećcie weterynarza w okolicy. Chodzi mi o takiego, który bardziej ... (3)
Chłop ;)
Gdzie w Jastrzębiu lub bliskiej okolicy na dobry żur i ... (3)
OliwiaCZ
Manicure, pedicure w Jastrzębiu z dojazdem do Klienta godny polecenia? ... (1)

Ostanie komentarze

proponuje na przewodniczacego Andrzeja Wojdyło,to facet ogarniety
Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub jej rodzinę o kontakt, przekażę przydatne informacje, Dominik tel. 664 694 990
Od 15 lat prosimy UM o wykonanie drogi dojazdowej do naszych posesji na Młyńskiej . Dziś ktoś sie chwali z ...
Super! Czekamy na nagrody!
Spoczywaj w pokoju!Dziękujemy za wszystko,Byłaś i pozostaniesz w naszych sercach (1)
Uwaga rodacy: parkowanie na niedozwolonych miejscach kosztuje tutaj 300 zl. Omijajcie te miasto.

REKLAMA

REKLAMA