Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Rezydencja Artystów na deptaku w Zdroju. Upamiętniono Dr. Mikołaja Witczaka

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Dodane przez:
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

Na nowo powstałym deptaku w Zdroju znalazła się ławeczka z rzeźbą dr Mikołaja Witczaka. Wpisuje się ona w program Rezydencja Artystów, będący częścią Strategii Rozwoju Miasta.

Dr Mikołaj Witczak bez cienia wątpliwości jest jedną z najbardziej zasłużonych postaci w historii Jastrzębia-Zdroju. To za jego przyczyną jastrzębskie uzdrowisko przeżyło prawdziwy rozkwit i stało się jednym z najważniejszych tego typu miejsc w ówczesnej Europie.

I choć jastrzębskiego uzdrowiska formalnie nie ma już od blisko trzech dekad, a okres jego świetności miał miejsce blisko sto lat temu, dr Witczak nadal jest w naszym mieście upamiętniany. Ostatnim sposobem na podkreślenie, jak ważną był on dla miasta postacią jest stworzenie na wybudowanym w Zdroju deptaku, ławeczki z jego rzeźbą, która stanowiła niespodziankę podczas jego otwarcia.

Łączy ona jednak w sobie nie tylko pamięć o dziejach Jastrzębia sprzed lat. Dodatkowo jest też realizacją programu Rezydencja Artystów, składającego się na przyjętą przed kilkoma laty Strategię Rozwoju Miasta.

REKLAMA

Zakłada ona, że Jastrzębie będą odwiedzać artyści, którzy zainspirowani miastem stworzą dzieło z nim związane. Tak było chociażby w przypadku pisarza Tomasza Żaka, twórcy powieści „Ataraksja”, której akcja toczy się w naszym mieście. Bardzo podobnie było z ławeczką dr Mikołaja Witczaka.

Jej twórcą jest bowiem Michał Batkiewicz. To ten sam artysta, którego rzeźby „Aniołów” stały niedawno na skwerze przy Rondzie Porozumienia Jastrzębskiego i którego instalacja „Chichot Losu” jest aktualnie ustawiona przy wejściu do Parku Zdrojowego od strony Placu Reprezentacyjnego.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jastrzebie.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/mikolaj-witczak-upamietniony


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! wyróżnione artykuły

REKLAMA


Ostanie komentarze

250 metrów to dla mieszkańców tej ulicy jak autostrada, ale dla mnie Kowalskiego z osiedla to żarty!
świetny materiał!
Jaki remont? Przejeżdżam tam codziennie i nic się nie dzieje. Jakieś znaki nastawiali, a dziury jak w budżecie miasta! 
Pan Witold jak zwykle w formie i na poziomie! powodzenia

REKLAMA

REKLAMA