Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Przy ulicy Śląskiej powstaje atrakcyjna przestrzeń, kwitnąca cały rok

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Dodane przez:
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

Cztery pory roku nie są już tylko tematem muzyki klasycznej – teraz stają się inspiracją dla nowego ogrodu w Jastrzębiu-Zdroju.

Cztery pory roku nie są już tylko tematem muzyki klasycznej – teraz stają się inspiracją dla nowego ogrodu w Jastrzębiu-Zdroju.

Projekt "4 Pory Roku" przy ul. Śląskiej i Alei Józefa Piłsudskiego to przemiana przestrzeni przy ul. Śląskiej w zielony skwer, łączący harmonię przyrody z nowoczesnym designem. A w tle będziemy mogli podziwiać wspaniały mural przypominający o historii naszego miasta, który powstał na 40-lecie Porozumienia Jastrzębskiego

- tak o aranżacji mówi Anna Hetman, Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Zakres prac na placu obejmuje szeroki wachlarz działań, od przebudowy istniejącej infrastruktury po zielone nasadzenia, tworząc razem spójną i atrakcyjną przestrzeń dla mieszkańców. Prace obejmują m.in. przebudowę ścieżki rowerowej, likwidację istniejących, zniszczonych elementów małej architektury oraz montaż nowych – w tym ławek, pergoli i koszy na śmieci.

Zieleń na wiosnę, lato, jesień i zimę

Projekt "4 Pory Roku" skupia się na wprowadzeniu różnorodności roślinności, która będzie odzwierciedlać piękno zmieniających się pór roku. Krzewy, byliny i cebule kwiatowe zostaną sadzone w taki sposób, aby tworzyć kolorowy, roślinny kolaż i przyciągać uwagę mieszkańców przez cały rok. Drzewa, zwłaszcza brzozy, pełnią funkcję naturalnej przegrody, dzieląc przestrzeń na dwie części: ciąg pieszo-rowerowy oraz zaciszne miejsce do relaksu i np. oczekiwania na autobus.

Tutaj będzie kolorowo

W ogrodzie powstanie szpaler brzóz i wprowadzone zostaną trawy ozdobne – trzcinnik, dla dodatkowego elementu dekoracyjnego i geometrycznego na placu. Wszystkie te rośliny zostały starannie dobrane, biorąc pod uwagę ich walory estetyczne, odporność na warunki atmosferyczne oraz różne pory kwitnienia, aby zapewnić atrakcyjność ogrodu przez cały rok.

REKLAMA

A to przykładowe gatunki roślin, które będzie można tutaj podziwiać:

 1. Róża Okrywowa 'Marathon' – jest wytrzymała na warunki miejskie, mrozoodporna. Kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Tworzyć będzie ciąg żywopłotowy wzdłuż ścieżki rowerowej.
 2. Tulipany Botaniczne – czerwone, żółte i pomarańczowe – dodadzą jeszcze bardziej kolorów tej zielonej oazie.
 3. Lilak Meyera 'Palibin' – spełni funkcję żywopłotu w dwóch miejscach tego nowego ogrodu. Intensywny zapach kwiatostanów przyciągnie przechodniów wiosną.
 4. Trzcinnik Ostrokwiatowy 'Overdam' – zachwyci w trakcie kwitnienia jesienią.
 5. Rozchodnik Okazały 'Brilliant' – duże, różowe kwiatostany będą cieszyły oczy całą jesienią, a pozostawione pędy to ozdoba zimowego ogrodu.
 6. Bergenia Sercowata 'Rotblum' –zobaczymy różowe kwiaty wiosną, a jesienią zmieniające się w mocny, szkarłatny kolor.

Projektowanie z pomysłem na przyjazną przestrzeń

Oprócz estetycznych elementów, projekt obejmuje także nowoczesne rozwiązania, takie jak montaż opraw oświetleniowych, instalacji monitoringu wizyjnego, punktu dostępu do szerokopasmowego internetu i stacji ładowania telefonów komórkowych. To wszystko ma na celu stworzenie przestrzeni, która nie tylko jest piękna, ale także funkcjonalna i dostosowana do współczesnych potrzeb społeczności.

Tyle zielonych miejsc w całym mieście

Jastrzębie-Zdrój wkrótce zyska nową perłę w swoim krajobrazie miejskim, zachęcając mieszkańców do odkrywania uroków każdej pory roku na własnym, zielonym podwórku.

Prace nad projektem "Podniesienia jakości przestrzeni publicznej wzdłuż Alei Józefa Piłsudskiego wraz z robotami w pasie drogowym" planowane są na ponad rok. Całkowite koszty przedsięwzięcia, łącznie z zagospodarowaniem skweru przy ul. Katowickiej, przekraczają 5 mln zł i zostaną pokryte w 90% przez Rządowy Fundusz Polski Ład. To znaczące wsparcie, które pozwoli mieszkańcom cieszyć się nowoczesnym i zielonym miejscem w sercu miasta.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jastrzebie.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/4-pory-roku-tym-razem-nie-autorstwa-antonio-vivaldiego


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
 • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
  marJan · 19 dn. temu
  brawo, w końcu znikną sypiące się betonozy z lat 80-tych

na Tapecie! wyróżnione artykuły

REKLAMA


Ostanie komentarze

250 metrów to dla mieszkańców tej ulicy jak autostrada, ale dla mnie Kowalskiego z osiedla to żarty!
świetny materiał!
Jaki remont? Przejeżdżam tam codziennie i nic się nie dzieje. Jakieś znaki nastawiali, a dziury jak w budżecie miasta! 
Pan Witold jak zwykle w formie i na poziomie! powodzenia

REKLAMA

REKLAMA