Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Podsumowanie Jubileuszowego 2023 roku w naszym mieście. Zobacz co się działo!

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Dodane przez:

Czas na podsumowanie. W pierwszej połowie roku odbył się m.in. jubileuszowy koncert Wojska Polskiego, festiwal Śląskie Smaki i Flower Show. Latem w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się: Jubileuszowe Dni Miasta. Otwarte zostało także Carbonarium. Jesienią otwarty został nasz nowy rynek. Już w grudniu odbył się na nim bożonarodzeniowy jarmark.

Styczeń 2023 r.

6 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego, popularnie nazywanym Świętem Trzech Króli, ulicami naszego miasta przeszedł tradycyjny orszak. Jego uczestnicy pokonali trasę ze Zdroju, sprzed parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, na os. Szóstka, do tamtejszego kościoła w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Tam czekała na nich gorąca herbata i poczęstunek. Można też było podziwiać żywą szopkę.

W świątecznym nastroju nasze miasto pozostało jednak na dłużej. Kilka dni po Orszaku Trzech Króli, Park Zdrojowy rozbrzmiał kolędami. Odbyło się w nim kolędowanie mieszkańców z góralską kapelą Hajduk. Jastrzębianie wspólnie z nią zaśpiewali tradycyjne kolędy, takie jak: „Cicha noc”, „Dzisiaj w Betlejem”, czy „Bóg się rodzi”.

Ostatnia styczniowa niedziela tak, jak od kilkudziesięciu lat upłynęła pod znakiem finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku WOŚP na rzecz walki z sepsą. Z zebranych pieniędzy kupiono sprzęt pomagający leczyć tę chorobę. Tylko w Jastrzębiu-Zdroju udało się zebrać rekordową kwotę ponad 182 tysięcy złotych.

Finał WOŚP w Jastrzębiu-Zdroju
Finał WOŚP w Jastrzębiu-Zdroju, fot. z arch. UM

Luty 2023 r.

Może pogoda nie była wówczas jeszcze sprzyjająca, ale właśnie w lutym w naszym mieście ruszyły przygotowania do formy. Wszystko w ramach wydarzenia „W 60 dni do formy”, które rozpoczęło się w Walentynki. Jego celem było pokonanie jak największej ilości kilometrów – biegiem lub marszem – tak, aby być w jak najlepszej formie.

Dla osób, które ponad kulturę fizyczną, stawiają sobie kulturę duchową, również w lutym nie zabrakło wydarzeń. W kościele Ewangelickim w sołectwie Ruptawa-Cisówka odbył się koncert organowy Michała Duźniaka. Wpisał się on w obchody jubileuszowe 60-lecia naszego miasta.

Także w lutym rozpoczęły się starania naszego miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. W pierwszej kolejności o naszych planach poinformowaliśmy dziennikarzy w trakcie specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Jastrzębie-Zdrój o zostanie ESK starało się tworząc program wydarzeń pod hasłem „Energia. Wolność. Kultura”. I choć wiadomo już, że nasze miasto Europejską Stolicą Kultury nie zostanie, to i tak zrealizowane zostaną inwestycje planowane w ramach ESK.

REKLAMA
W 60 dni do formy, fot. z arch. UM
W 60 dni do formy, fot. z arch. UM

Marzec 2023 r.

W jubileuszowym roku, wyjątkowo świętowany był Dzień Kobiet. W Jastrzębiu-Zdroju na dobrą sprawę był on tygodniem kobiet. Związane z nim wydarzenia odbywały się już od 3 marca. Obchody Dnia Kobiet zainaugurował koncert „Muzyczna podróż” w Państwowej Szkole Muzycznej. Częścią kobiecego świętowania był też spektakl „Najpiękniejsze melodie świata”, „Wieczór Kobiet” w Bibliotece oraz „Chwila dla kobiet” w Hali Widowiskowo-Sportowej.

Ta sama hala gościła też w marcu wojsko, a dokładnie Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, który dał w niej koncert. Był to koncert z cyklu jubileuszowych, na rocznicę 60-lecia nadania Jastrzębiu praw miejskich. Wojskowego występu wysłuchali nie tylko mieszkańcy, ale także jastrzębscy kombatanci, dla których koncert był formą uhonorowania.

Koncert Orkiestry Wojska Polskiego, fot. z arch. UM
Koncert Orkiestry Wojska Polskiego, fot. z arch. UM

Kwiecień 2023 r.

Rozpoczął się jeszcze w marcu, ale jego większa część miała miejsce w kwietniu. Tradycyjnie na tydzień przed Świętami Wielkanocnymi, na placu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się Jarmark Wielkanocny. Wpisały się w niego kramy z rękodziełem, dekoracjami, tradycyjnymi potrawami oraz słodyczami. Nie zabrakło też jednak występów artystycznych, w głównej mierze zespołów ludowych.

Kwiecień był też czasem, gdy ruszył sezon rowerowy. Wprawdzie na ulicach miasta nie pojawiły się jeszcze miejskie jednoślady, ale jastrzębianie, którzy mają swoje prywatne rowery, zainaugurowali go podczas Rajdu Rowerowego „Pierwszy Dzwonek”. Wzięły w nim udział całe rodziny. Najliczniejsza pokonała trasę w 7-osobowym składzie.

Oprócz sportowych, w kwietniu nie obyło się także bez imprez kulturalnych. Właśnie wtedy rozpoczęła się kolejna edycja największego festiwalu muzycznego w naszym mieście, czyli JAZZtrzębie. W tym roku odbył się on już po raz dziewiąty. Występy odbywały się m.in. w Pałacu w sołectwie Borynia, a w ramach festiwalu koncerty dali artyści z czterech kontynentów.

W Jastrzębiu-Zdroju kładziemy nacisk na ekologię. Dlatego świętowaliśmy Światowy Dzień Ziemi, przypadający na 22 kwietnia. Był on obchodzony na Pikniku EKOlogicznym, który odbył się w Parku Zdrojowym. Jego częścią były warsztaty, prelekcje, a nawet quiz. Poprzedziła go z kolei akcja sprzątania, podczas której zebrano ponad tonę odpadów!

Festiwal Jazztrzębie, fot. z arch. Jazztrzebie.pl
Festiwal Jazztrzębie, fot. z arch. Jazztrzebie.pl

Maj 2023 r.

Kolejny miesiąc jubileuszowego roku rozpoczął się od patriotycznych wydarzeń. 2 maja w Dniu Flagi mieszkańcy przemaszerowali pod długą biało-czerwoną flagą z placu WOŚP pod Halę Widowiskowo-Sportową. Tam w ramach dalszych obchodów odbył się koncert Stanisława Soyki. Kolejnego dnia – 3 Maja – obchodziliśmy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji.

W maju swój dzień mieli również strażacy, których święto przypada dokładnie na 4 maja. W naszym mieście obchody Dnia Strażaka odbyły się nieco później, jednak było równie uroczyste. Główną część świętowania jastrzębskich strażaków stanowiła uroczysta zbiórka, podczas której wręczano im odznaczenia i nadawano awanse na wyższe stopnie służbowe.

Również w maju okazję do świętowania miała Miejska Biblioteka Publiczna. Jastrzębska książnica, podobnie jak miasto obchodziła w tym roku jubileusz. W jej przypadku było to jednak 75-lecie istnienia. Jego obchody miały miejsce w trakcie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Zwieńczyły go spotkania autorskie z pisarzami: Zbigniewem Rokitą, Grzegorzem Kasdepke oraz Hubertem Klimko-Dobrzanieckim, a także występ zespołu Carrantouhill, które odbyły się w Parku Zdrojowym.

Park Zdrojowym był też miejscem, gdzie swoją uroczystość miały jastrzębskie organizacje pozarządowe. Odbył się tam Festiwal Organizacji Pozarządowych. Udział wzięło w nim dokładnie 25 organizacji z Jastrzębia-Zdroju. Prezentowały one zakres swojej działalności, oferowane formy wsparcia. Miały także okazję pochwalić się swoimi osiągnięciami.

Za dokonania docenieni zostali w maju także działacze na rzecz kultury. W trakcie jubileuszowej Gali Kultury, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej wręczono wyróżnienia, który trafiły w sumie do kilkudziesięciu osób. Nagrodzono je odznaczenia i nagrodami przyznawanymi przez władze miasta, województwa śląskiego oraz Ministerstwo Kultury.

Z kolei w ostatnią majową niedzielę, w Parku Zdrojowym można było poczuć się jak przed stu laty, a dokładnie, jak w latach 20. i 30. XX wieku. Wszystko za sprawą „Pikniku w kurorcie”. Impreza przeniosła uczestników do złotych lat jastrzębskiego uzdrowiska. Były stroje z epoki, koncerty, zabytkowe samochody i rowery. Można było nawet wysłać uzdrowiskową pocztówkę.

Maj obfitował także w szereg sportowych wydarzeń. Tylko w trakcie jednego weekendu na ulicach miasta pojawiło się ponad tysiąc pań, rywalizujących w „Biegu kobiet”. Zmierzyły się one z 5-kilometrową trasą. Tego samego dnia coś dla siebie znaleźli również amatorzy jazdy na rowerze. Odbywał się bowiem wówczas również premierowy Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego.

Połączyła nas biało-czerwona, fot. z arch. UM
Połączyła nas biało-czerwona, fot. z arch. UM

Czerwiec 2023 r.

Pierwszą część jubileuszowego roku rozpoczęliśmy w Jastrzębiu-Zdroju od smakowitego wydarzenia, jakim był Festiwal Śląskie Smaki. W naszym mieście gościł on po raz pierwszy. Na placu reprezentacyjnym w Parku Zdrojowym, gotowali śląscy kucharze: Kinga Paruzel, Michał Balazy i Remigiusz Rączka. Z kolei panie z jastrzębskich Kół Gospodyń Wiejskich pobiły rekord Polski, przygotowując ponad 130 kilogramów sałatki jarzynowej.

W kolejny weekend Park Zdrojowy znów był miejscem, w którym królowały zapachy. W powietrzu nie unosił się jednak aromat gotowanych potraw, a kwiatów. W naszym mieście odbył się Flower Show – kolejna z imprez na Diamentowy Jubileusz miasta. W trakcie wydarzenia jastrzębskie kwiaciarnie i centra ogrodnicze tworzyły kwiatowe ścianki i parki kieszonkowe. Odbyły się także wykłady autorytetów w dziedzinie roślinności: Mai Popielarskiej, Zbigniewa Nowaka i Witolda Czuksanowa.

W kończącym roku po raz drugi nasze miasto gościło Industriadę. Odbyła się ona przy budynku Instytutu Dziedzictwa i Dialogu, wówczas jeszcze zamkniętego. Hasłem tegorocznej Industriady była „Sztuka Przemysłu”, dlatego w wydarzenie wpisały się m.in. wystawy przedstawiające industrialne fotografie naszego miasta, a także grafiki śląskich obiektów poprzemysłowych. Nie zabrakło także warsztatów fotograficznych, a nawet tworzenia t-shirtów.

W przedostatni weekend czerwca rozpoczęły się wakacje. I już tradycyjnie w pierwszy weekend wakacji w całym regionie odbywały się wydarzenia związane z Festiwalem Górnej Odry. W naszym mieście miały one miejsce w Parku Zdrojowym, gdzie powstała plaża, a na scenie zagrała DJ Wika, najstarsza DJ-ka w Polsce. Festiwal Górnej Odry zawitał również na Przystań Szymańcówka.

Już w trakcie wakacji miała miejsce Jubileuszowa Sesja Rady Miasta, która odbyła się dokładnie w 60. rocznicę nadania Jastrzębiu praw miejskich. Później bawiliśmy się podczas Jubileuszowych Dni Miasta. O tych wydarzeniach w drugiej części podsumowania roku.

REKLAMA
Festiwal Górnej Odry, fot. Jerzy Mazur, z arch. UM
Festiwal Górnej Odry, fot. Jerzy Mazur, z arch. UM

Lipiec 2023 r.

Pierwszy lipcowy weekend upłynął z kolei pod znakiem rozpoczętych jeszcze w czerwcu jubileuszowych Dni Miasta. Najpierw miały one miejsce na Stadionie Miejskim, gdzie koncerty dał Tribbs, Agnieszka Chylińska oraz zespół Dżem. Później wydarzenie przeniosło się do Parku Zdrojowego, w którym królowała muzyka lat 20. i 30. Odbyła się także Wielka Gala Operetki.

W lipcu odbył się także kolejny zorganizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Rajd Rowerowy. Jego uczestnicy musieli zmierzyć się nie tylko z trasą rajdu – którą ostatecznie i tak skrócono – ale również z niesamowitym upałem. Dodatkową atrakcją był pokaz Mobilnego Muzeum Rowerów.

W lipcu odbyło się także kolejne ze świąt mundurowych. Tym razem świętowali policjanci. Przebieg był zbliżony do święta strażaków – odbyła się uroczysta zbiórka, która miała miejsce w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej. W jej trakcie akty mianowania na wyższe stopnie policyjne otrzymało 53 mundurowych.

Na półmetku wakacji w Jastrzębiu-Zdroju królowało wino, którego święto odbyło się w Parku Zdrojowym. Oprócz samych trunków, które można było degustować, uczestnicy wydarzenia mieli także okazje skosztować przekąsek i specjałów. Ponadto odbył się wykład dotyczący sommelierstwa oraz występy muzyki hiszpańskiej i tańców flamenco.

Jubileuszowe Dni Miasta na Stadionie Miejskim. Fot. Maciej Kanik, z arch. UM
Jubileuszowe Dni Miasta na Stadionie Miejskim. Fot. Maciej Kanik, z arch. UM

Sierpień 2023 r.

W ostatnich dniach sierpnia do użytku została oddana strefa gastronomiczna na terenie Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego. Powstała tam kawiarenka, która w internetowym głosowaniu mieszkańców otrzymała nazwę „OWueNka”. Sama strefa znalazła z kolei najemcę, który będzie nią zarządzał w trakcie tegorocznego sezonu.

Ze wspomnianej strefy gastronomicznej będzie można korzystać podczas wszystkich wydarzeń, które będą miały miejsce na OWN-ie. W minionym roku takich wydarzeń nie brakowało. W sierpniu odbył się chociażby Live OWN. Na ustawionej na terenie Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego scenie wystąpiły zespoły: Kobranocka oraz Tacy Sami.

W sierpniu nie zabrakło też wydarzenia poświęconego czworonożnym przyjaciołom. Po raz kolejny – szósty – odbył się DogTrekking „TropDoGrzybka”. Wzięło w nim udział ponad 200 osób, rzecz jasna wraz z pieskami. Impreza miała wymiar charytatywny. W jej trakcie zbierano pieniądze, którymi wsparto jastrzębskie schronisko.

Live OWN, fot. z arch. UM
Live OWN, fot. z arch. UM

Wrzesień 2023 r.

W pierwszy weekend września wyjątkowo trwały jeszcze wakacje. Na dwa dni przed rozpoczęciem roku szkolnego, oddana do użytku została kolejna z flagowych inwestycji na 60-lecie Jastrzębia-Zdroju. Od 2 września jastrzębianie, ale nie tylko, mogą odwiedzać Carbonarium, które powstało w pokopalnianej łaźni po KWK Moszczenica. Jego otwarcie było bardzo huczne. Przyszły tłumy mieszkańców, które miały okazję podziwiać wyjątkowe widowisko „Zrozumieć Jastrzębie” przygotowane specjalnie na tę okazję.

3 września miała miejsce także kolejna – już 43. rocznica – podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Oficjalne obchody odbyły się przed kopalnią Zofiówka, w której w 1980 roku sygnowano postulaty strajkujących górników. Tego dnia otwarty został także Skwer Porozumienia Jastrzębskiego, na terenie którego stanęły cztery tablice. Zapisano na nich wszystkie wspomniany postulaty, których spełnienia domagała się klasa robotnicza.

Również we wrześniu miała miejsce kolejna z „epokowych” imprez, które odbywają się w naszym mieście. Był nią „Przystanek PRL”. Odbył się on na placu WOŚP, na który przemaszerowano – w pochodzie nawiązującym do tamtych czasów – spod budynku Urzędu Miasta. Wpisała się w niego również parada starych samochodów i występy muzyczne. Na scenie wystąpiły zespoły: Winyl Band oraz Ex Manaam. Rozdawano także oranżady, a panie mogły otrzymać rajstopy.

Otwarcie Carbonarium, fot. z arch. UM
Otwarcie Carbonarium, fot. z arch. UM

Październik 2023 r.

Kolejny miesiąc rozpoczął się od weekendu sportowo-kulturalnego. W miejskiej książnicy odbyła się Noc Bibliotek. Wpisało się w nią spotkanie z Ewą Winnicką – dziennikarką, pisarką i felietonistką, Tomkiem Olszewskim, felietonistą Radia 357 i autorem książki o winylach. Częścią Nocy Bibliotek była także Winyl Giełda, warsztaty wyklejanek „Szalik” oraz turniej muzyczny „Fan”.

Osoby, które zamiast książek, postawiły na sport, mogły dopingować Laurę Grzyb podczas gali bokserskiej Knockout Boxing Night, która odbyła się w Hali Widowiskowo-Sportowej. W walce z Brytyjką, Stevi Levy, jastrzębianka zwyciężyła na punkty, jednogłośną decyzją sędziów i obroniła pas mistrzyni Europy. Zapowiedziała też, że wkrótce zamierza starać się o pas mistrzyni świata.

20 października, w wyjątkowo ciepły jak na tę porę roku i na ten okres roku dzień, otwarty został deptak – nasz nowoczesny rynek – w Zdroju. Na jego otwarciu odbyły się występy muzyczne, a osoby, które wzięły w nim udział były częstowane kawą, a także winem serwowanym z restauracji przy deptaku. Pierwszy raz była także okazja do podziwiania pokazów fontannowych

Walka Laury Grzyb - obrona pasa mistrzowskiego fot. z arch. UM
Walka Laury Grzyb - obrona pasa mistrzowskiego fot. z arch. UM

Listopad 2023 r.

W listopadzie miało miejsce kolejne święto państwowe. Była nim oczywiście rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W ubiegłym roku obchodzona była ona już po raz 105.Miejskie obchody miały miejsce na placu WOŚP. Na ustawionej tam scenie wystąpiła orkiestra JSW. Odbył się także pokaz musztry uczniów klas wojskowych III LO oraz pokaz laserowy, nawiązujący do historii Polski od momentu chrztu do 1918 roku.

Listopad był także miesiącem, w którym okazja do świętowania była podwójna. Tę drugą mieli już jednak tylko seniorzy, a to w ramach przypadającego na 14 listopada Dnia Seniora. W Jastrzębiu-Zdroju obchody święta najstarszych mieszkańców trwały dwa dni. Najpierw w kinie Centrum odbyła się Wielka Gala Opery, Operetki i Muzyki Świata, a następnie w Zespole Szkół nr 6, seniorzy mieli okazję spotkać się z ekspertami z zakresu zdrowia.

105. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości, fot. z arch. UM
105. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości, fot. z arch. UM

Grudzień

Skoro grudzień, to Mikołajki. W naszym mieście świętowaliśmy je zarówno w sołectwach, jak i w centrum miasta. Najmłodsi mogli liczyć na poczęstunek czekoladowymi Mikołajami. Atrakcją dla wszystkich było zaś rozświetlenie choinki na placu WOŚP, a także w Parku Zdrojowym. „Zapalono” także pozostałe bożonarodzeniowe dekoracje.

Grudzień to także czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W bożonarodzeniowy nastrój jastrzębian wprowadził tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy. Jak zwykle odbył się on na tydzień przed Bożym Narodzeniem. Tym razem jednak nie na placu WOŚP, ale na placu reprezentacyjnym Parku Zdrojowego oraz na deptaku.

Również w grudniu miała miejsce ostatnia z biegowych imprez w naszym mieście. Na ulice Jastrzębia-Zdroju wybiegli uczestnicy „najsłodszego” z możliwych biegów, czyli biegu cukierkowego. Poza rywalizacją, ważny dla biegaczy był charytatywny wymiar wydarzenia. Zbierano pieniądze na pomoc chorej Wiktorii.

Ostatnie tegoroczne wydarzenie związane z jubileuszem Jastrzębia-Zdroju jest jednak jeszcze przed nami. W ostatni dzień roku, 31 grudnia odbędzie się Diamentowy Sylwester, na placu WOŚP, przed kinem Centrum.

V Bieg Cukierkowy, fot. z arch. UM
V Bieg Cukierkowy, fot. z arch. UM

 

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jastrzebie.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/jubileuszowy-rok-w-naszym-miescie-dobiega-konca

https://www.jastrzebie.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/jubileusz-miasta-najhuczniej-obchodzilismy-w-wakacje

https://www.jastrzebie.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/na-jubileusz-miasta-powstal-deptak

 

Spodobała Ci się relacja, zobacz także:

Imprezy organizowane w 2023 roku - Jubileusz 60-lecia miasta Jastrzębie-Zdrój (galeria zdjęć)


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA

Helmut rura
Szukam dobrego elektromechanika do swojego Helmuta (VW). Ktoś coś poleci?
O.N.A.
Czy o prawda, że w Jastrzębiu nie ma gdzie potańczyć? ... (2)
Jastek (IAstek)
👋 Hej Jastrzębianie! 🌟Chcesz przekazać pozdrowienia, zadać pytanie czy po ... (2)
Lidia
Czy ktoś wypieka świąteczne ciasteczka?  (2)
Weber
Jest w Jastrzębiu jakaś firma zajmująca się obsługą prawną pod ... (1)
Jag0da
Gdzie naprawię laptopa? Nie włącza się!!! help (1)
VoyTek
Naprawa skrzyni biegów w okolicy? Ktoś coś poleci?
ChiChi
Polećcie weterynarza w okolicy. Chodzi mi o takiego, który bardziej ... (3)
Chłop ;)
Gdzie w Jastrzębiu lub bliskiej okolicy na dobry żur i ... (3)
OliwiaCZ
Manicure, pedicure w Jastrzębiu z dojazdem do Klienta godny polecenia? ... (1)

Ostanie komentarze

proponuje na przewodniczacego Andrzeja Wojdyło,to facet ogarniety
Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub jej rodzinę o kontakt, przekażę przydatne informacje, Dominik tel. 664 694 990
Od 15 lat prosimy UM o wykonanie drogi dojazdowej do naszych posesji na Młyńskiej . Dziś ktoś sie chwali z ...
Super! Czekamy na nagrody!
Spoczywaj w pokoju!Dziękujemy za wszystko,Byłaś i pozostaniesz w naszych sercach (1)
Uwaga rodacy: parkowanie na niedozwolonych miejscach kosztuje tutaj 300 zl. Omijajcie te miasto.

REKLAMA

REKLAMA