Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Podróż do przeszłości w nowej odsłonie Galerii Historii Miasta

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Dodane przez:
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

W Galerii Historii Miasta można podziwiać dwie wystawy ukazujące dzieje Jastrzębia-Zdroju.

Od czasów, kiedy Jastrzębie-Zdrój było uzdrowiskiem minęło już wiele lat. W naszym mieście wciąż pamięta się jednak o tych czasach i wraca do nich z sentymentem. Prawdziwa podróż do czasów jastrzębskiego uzdrowiska jest teraz możliwa w Galerii Historii Miasta.

A wszystko za sprawą wystawy, która się w niej znajduje. Nosi ona tytuł  "Jastrzębie-Zdrój - Perła Uzdrowisk Śląskich”. Jest to wystawa stała, którą przez cały czas będą mogli podziwiać wszyscy, którzy odwiedzą GHM.

Bardzo nam zależało na tym, żeby ta wystawa powstała, ponieważ historia uzdrowiska jest jednym z najważniejszych filarów naszej historii lokalnej. Jest takim elementem, który nie wzbudza żadnych kontrowersji, wszystkich łączy i urzeka

- mówi Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta.

REKLAMA

Na wystawę dotyczącą uzdrowiskowych dziejów Jastrzębia składa się m.in. marmurowa wanna z 1862 roku – jedyny tego typu eksponat w Polsce – znajdująca się w Łazienkach I, w której kuracjusze zażywali kąpieli solankowych.

Częścią wystawy jest także umeblowane na wzór saloniku towarzyskiego z uzdrowiskowego pensjonatu pomieszczenie, jak również: wydawnictwa i dokumenty oraz filiżanki czy sztućce z czasów uzdrowiska.

Oprócz wystawy przedstawiającej Jastrzębie-Zdrój za czasów uzdrowiskowych, w Galerii Historii Miasta można zobaczyć jeszcze jedną wystawę. Nosi ona tytuł  "Niezapomniane miejsca Jastrzębia-Zdroju" i jest wystawą czasową, którą będzie można oglądać do 19 kwietnia 2024 roku.

Jest to wystawa opowiadająca o Jastrzębiu od lat 60. do lat 90. XX wieku. Do tych czasów można się cofnąć za sprawą fotografii, na których znajdują się m.in. nieistniejący już jastrzębski hotel „Diament”, czy kultowy dom handlowy „Gwarek” oraz Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego – rzecz jasna jeszcze przed remontem.

W ramach wystawy prezentowane są również kroniki filmowe, a także reklamy, a nawet przedmioty związane z niektórymi obiektami, które zostały na niej ujęte.

Chcieliśmy pokazać wystawę, która będzie nawiązywała do 60-lecia miasta

- wskazuje Marcin Boratyn.

Wernisaże obu wystaw prezentowanych w Galerii Historii Miasta rozpoczęły nowy rozdział w historii jednostki będącej częścią Miejskiego Ośrodka Kultury. Zostały one bowiem zaprezentowane jako pierwsze w nowej siedzibie GHM-u, którą jest Sanatorium Spółki Brackiej, mieszczące się przy ul. 1 Maja 61. Pod nowym adresem Galeria Historii Miasta ma się rozwinąć.

Ten budynek ma ogromny potencjał. Chcemy w przyszłości zagospodarować go na cele Galerii Historii Miasta (obecnie GHM dzieli go z przedszkolem specjalnym - przyp. red). W przyszłości chcemy ją natomiast przekształcić w Muzeum Miejskie

- zapowiada Prezydent Jastrzębia-Zdroju, Anna Hetman.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jastrzebie.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/podroz-do-przeszlosci-w-ghm


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! wyróżnione artykuły

REKLAMA


Ostanie komentarze

250 metrów to dla mieszkańców tej ulicy jak autostrada, ale dla mnie Kowalskiego z osiedla to żarty!
świetny materiał!
Jaki remont? Przejeżdżam tam codziennie i nic się nie dzieje. Jakieś znaki nastawiali, a dziury jak w budżecie miasta! 
Pan Witold jak zwykle w formie i na poziomie! powodzenia

REKLAMA

REKLAMA