Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Niegdyś Dom Zarządu Kąpielowego, a dziś?

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Dodane przez:
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

Poznaj historię jastrzębskiego zabytku.

Każdy, kto chociaż raz odwiedził Park Zdrojowy dostrzegł wśród drzew, w sąsiedztwie placu z fontanną i Inhalatorium, ciekawy architektonicznie budynek. Miłośnicy książek znają go doskonale. Mowa o Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, która mieści się w zabytkowym budynku dawnej Masnówki.

W latach 20. XX wieku jastrzębski kurort prężnie się rozwijał – dotarła do niego elektryczność, powstawały asfaltowe drogi i nowe budynki. To właśnie wtedy w Parku Zdrojowym stanęła tak zwana Masnówka. Pierwotnie był to Dom Zarządu Kąpielowego. Właścicielami byli bracia Witczakowie. Późniejsza nazwa „Masnówka” wywodzi się od nazwiska lekarza zdrojowego dra Masnego, który mieszkał w tym domu w latach czterdziestych XX w.

Od 1947 roku obiekt przejęło Ministerstwo Zdrowia. 30 kwietnia 1993 r. w rejestrze zabytków klasy A znalazł się zespół uzdrowiskowy, który został opisany jako jedno z najstarszych i jednocześnie jedno z najlepiej zachowanych tego typu założeń na terenie kraju. Wśród wielu budynków, na liście umieszczona została także Masnówka. W 1994, kiedy uzdrowisko przestało istnieć, została własnością miasta. W 2006 r. został oddany do użytkowania zmodernizowany zabytkowy budynek Masnówki. Obiekt w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zrekonstruowano właściwie od podstaw. Obecnie budynek Masnówki jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Księgozbiór Filii nr 2 liczy 33 tysiące książek, rozmieszczonych na dwóch poziomach. Na parterze znajduje się literatura dla dzieci i młodzieży oraz powieści dla dorosłych. Na pierwszym piętrze znajduje się literatura popularno-naukowa oraz lektury szkolne wraz z opracowaniami.

Na pierwszym piętrze Filii nr 2 działa Wypożyczalnia Gier Planszowych ze stale powiększaną ofertą planszówek. W zbiorach znajdują się zarówno gry dla dzieci 2+ oraz dla zaawansowanych graczy.

Wypożyczalnia na pierwszym piętrze oferuje również ponad cztery tysiące egzemplarzy audiobooków na płytach CD. Filia udostępnia urządzenia Czytak Plus i Czytak NPN3 oraz uzupełnia je o nowości wydawnicze dostępne na serwerze FTP Stowarzyszenia Larix. W Masnówce można odebrać kody dostępu do książek elektronicznych z takich serwisów jak Legimi, Ibuk Libra.

W Filii odbywają się cykliczne zajęcia:

- Genius - warsztaty artystyczne, co poniedziałek o godz. 16:00 – wstęp bezpłatny. Zaczynają się od października!

- Mangowe w Masnówce – spotkania mają formę paneli dyskusyjnych, rozmawiamy o ulubionych tytułach, gatunkach, kulturze i folklorze Japonii. Termin i tematy spotkań i dużo więcej informacji znajdziesz na Instagramie TSUBASA.MEETY.

- Popołudnia z książką w bibliotece – zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat wraz z rodzicami. W każdy czwartek o godz. 17:00. Zaczynają się od października!

- Planszówki w Masnówce – spotkania z grami planszowymi w godzinach pracy Filii nr 2.

Filia nr 2 oferuje „Książkę na telefon” dla czytelników, którzy ze względu na stan zdrowia, wiek czy stopień niepełnosprawności nie mogą przyjść osobiście. Pracownicy dostarczają wybrane pozycje do domu. Zamówienia można składać telefonicznie 32 476 13 61.

W budynku znajduje się Galeria „Da Vinci”, w której prezentowane są prace malarskie, fotograficzne i rzeźby.

Na parterze znajduje się Kawiarnia Da Vinci z Salonikiem Prasowym, który jest zaopatrzony w trzydzieści tytułów czasopism bezpłatnie udostępnianych na miejscu.

W budynku Masnówki znajduje się również siedziba Uniwersytetu Trzeciego Wieku Grupa Jastrzębie-Zdrój.

Źródło: "Jastrzębie-Zdrój 1963-2013. Zarys historii młodego miasta" K. Kucia, U. Marcinowska.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/niegdys-dom-zarzadu-kapielowego-a-dzis


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! wyróżnione artykuły

REKLAMA


Ostanie komentarze

250 metrów to dla mieszkańców tej ulicy jak autostrada, ale dla mnie Kowalskiego z osiedla to żarty!
świetny materiał!
Jaki remont? Przejeżdżam tam codziennie i nic się nie dzieje. Jakieś znaki nastawiali, a dziury jak w budżecie miasta! 
Pan Witold jak zwykle w formie i na poziomie! powodzenia

REKLAMA

REKLAMA