Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA
 

Najbardziej prestiżowa ulica w Jastrzębiu-Zdroju - Paulastrasse, czyli obecnie 1 Maja

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Dodane przez:
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

Przez lata jej nazwy zmieniały się kilkukrotnie. Początkowo funkcjonowała jako Paulastrasse, później m.in. Korfantego. Dziś zmienioną w deptak ulicę w Zdroju znamy jako ul. 1 Maja.

Historia Jastrzębia, zwłaszcza uzdrowiskowe dzieje miasta nierozerwalnie związane są z obecną ulicą 1 Maja. To ona uchodziła za najważniejszą drogę w Jastrzębiu, gdy miasto nosiło jeszcze nazwę Bad Königsdorff-Jastrzemb. To wtedy po raz pierwszy znalazła się ona na mapach. Jeszcze nie były to mapy miejskie, bo status miasta Jastrzębiu zostanie przyznany dopiero sto lat później.

Ówczesny właściciel uzdrowiska, czyli hrabia Felix von Königsdorff, od którego nazwiska notabene pochodziła nazwa niewielkiej wówczas jeszcze wioski, postanowił, że droga będąca sercem uzdrowiska, będzie nosić nazwę od imienia wybranki jego serca, a więc Paulastrasse.

Wprawdzie niektóre źródła sugerują, że przebieg głównej zdrojowej drogi wytyczony był jeszcze przed wykupieniem miejscowości przez niemieckiego hrabiego, jednak przeciwnicy tej tezy wskazują na staranne poprowadzenie osi drogi tak, aby wpisywała się w powstające, a następnie rozwijające się uzdrowisko.

Paulastrasse „rosła” wraz z powiększającym się uzdrowiskiem, stając się coraz bardziej prestiżową. Pojawiały się przy niej kolejne budynki służące kuracjuszom. W ten sposób znalazła się tam: willa Karola, willa Anna, czy hotel Königsdorff. Wszystkie z nich, choć już spełniające inne funkcje: usługowo-mieszkalne i użyteczności publicznej - wciąż można oglądać, przechadzając się po Zdroju.

Fot. z arch. UM

REKLAMA

Kiedy w 1868 roku hrabia Felix von Königsdorff ze względów finansowych zdecydował się na sprzedaż uzdrowiska, Paulastrasse była już na tyle rozwinięta i miała taką renomę, że nawet nie zmieniła swojej nazwy. Ta nastąpiła dopiero w okresie międzywojennym, gdy przemianowano ją na ul. Mikołaja. Niezmienny pozostał też jej rozwój, który wydaje się, przyspieszył jeszcze bardziej, gdy uzdrowisko weszło w posiadanie rodziny Witczaków pod koniec XIX wieku.

Wówczas wzniesiono Dom św. Józefa, Dom Aniołów Stróżów, a także zakład leczniczy Betania III - obecna „Dąbrówka” i sanatorium Spółki Brackiej. Pojawiło się także wiele nowych willi, jak willa Wojciech, willa Łucja, willa Europejska. One również do dziś funkcjonują w Jastrzębiu, jako biura i punkty usługowe.

Kto wie, jakie byłyby dalsze losy zdrojowej ulicy, gdyby nie wybuch II wojny światowej, który przerwał rozwój całego uzdrowiska. Już po zakończeniu wojny nastąpiły dwie kolejne zmiany nazwy ulicy. Najpierw na ul. Korfantego, a następnie na ul. 1 Maja, pod którą funkcjonuje do dziś.

Ciekawostką jest fakt, że obecna ul. 1 Maja, jako Paulastrasse była otoczonym zielenią deptakiem. I teraz obecna ul. 1 Maja znów nawiązuje do swojego pierwotnego charakteru za sprawą wybudowanego deptaka. Ten jest już gotowy. I jest przekonanie, że dzięki niemu, niczym za najlepszych uzdrowiskowych lat, Zdrój znów będzie się rozwijał, a zwłaszcza znajdujące się przy ul. 1 Maja restauracje, czy hotele.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jastrzebie.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/1-maja-najbardziej-prestizowa-ulica-jastrzebia

Przeczytaj także:


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany.
    Monisx · 21 dn. temu
    1 Maja wypiękniała z perspektywy ostatnich 30 lat i bardzo dobrze. To miejska perełka, zresztą jak wiele o którą należy dbać.

na Tapecie! wyróżnione artykuły

REKLAMA


Ostanie komentarze

250 metrów to dla mieszkańców tej ulicy jak autostrada, ale dla mnie Kowalskiego z osiedla to żarty!
świetny materiał!
Jaki remont? Przejeżdżam tam codziennie i nic się nie dzieje. Jakieś znaki nastawiali, a dziury jak w budżecie miasta! 
Pan Witold jak zwykle w formie i na poziomie! powodzenia

REKLAMA

REKLAMA