Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Jastrzębianin Tomasz Langowski wybrał się w podróż dookoła Polski... na rowerze

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Dodane przez:
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

Podróż po odznakę, okazała się podróżą w głąb siebie. O swojej największej wyprawie opowiada Tomasz Langowski.

Jastrzębianin Tomasz Langowski wybrał się w podróż dookoła Polski... na rowerze

Dwa lata temu pan Tomasz przeszedł na zasłużoną emeryturę i to właśnie wtedy narodził się pomysł, aby wyruszyć w podróż dookoła Polski... na rowerze.

Wcześniej rower nie był "moją" aktywnością. Pasjonowałem się głównie wędrówkami górskimi. To właśnie wielodniowe wyprawy w góry podsunęły mi pomysł, żeby spróbować czegoś więcej i to na rowerze! Lubię zdobywać odznaki PTTK, więc postanowiłem to wszystko połączyć i zdobyć dużą odznakę „Rajd kolarski PTTK dookoła Polski”

Jastrzębianin przejechał w sumie około 3650 km. Regulamin zdobywania odznaki wymaga przejazdu przez 146 miejscowości, ustalonych przez PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze) położonych ściśle przy granicach państwa, w tym przez: Sudety, Bieszczady, Beskidy czy Tatry. Odznaka ma na celu propagowanie krajoznawstwa i poznanie ciekawych miejsc. We wszystkich miejscowościach trzeba zdobyć potwierdzenie pobytu w postaci pieczątki lub zdjęcia.

Czasem to były duże miasta jak Gdańsk, Elbląg czy Przemyśl, czasem małe, ale ciekawe miejscowości na przykład Kruszyniany, w których znajduje się centrum kultury tatarskiej i meczet, a często są to po prostu wioski, jak w znanej frazie „gdzie diabeł mówi dobranoc”. Podczas wyprawy korzystałem również z możliwości odwiedzenia naszych sąsiadów po stronie czeskiej, niemieckiej oraz słowackiej. Zaplecze noclegowe stanowił mi głównie namiot, wiaty turystyczne oraz Miejsca Obsługi Rowerzystów

– wspomina pan Tomasz.

Jak przyznaje pan Tomasz, najtrudniejsze było codzienne organizowanie bazy noclegowej. Problemem było znalezienie odpowiedniego miejsca, to znaczy spokojnego, z dostępem do wody (staw, rzeka, jezioro), ze sklepem niedaleko, bez komarów, bez niechcianego towarzystwa. Najgorsze były początki, z czasem jednak człowiek się przyzwyczaja, a także staje się zaradniejszy.

Etapy wyprawy:
Granica zachodnia: Jastrzębie-Zdrój 17.06.23 r. do Międzyzdroje 29.06.23 r. - 1065 km
Część północna: Międzyzdroje 1.07.23 r. do Rutka Tartak 11.07.23 r. - 957 km
Granica wschodnia: Rutka Tartak 11.07.23 r. do Ustrzyki Górne 24.07.23 r. - 1038 km
Granica południowa: Ustrzyki Górne 24.07.23 r. do Jastrzębie-Zdrój 30.07.23 r. - 598 km

Na pytanie czy było warto, pan Tomasz odpowiada z uśmiechem na twarzy.

Oczywiście, że było warto. Spędziłem wspaniałe sześć tygodni poznając, nowe, ciekawe miejsca i jeszcze ciekawszych ludzi. Poznawałem też siebie, swoje możliwości i ograniczenia.

Teraz, gdy organizm został przetestowany i wyszedł z tej próby zwycięsko, rodzą się plany na przyszłość. Życzymy sukcesów, pięknych wspomnień i samych szczęśliwych powrotów z bagażem pełnym pozytywnych doświadczeń.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/podroz-po-odznake-okazala-sie-podroza-w-glab-siebie

Pan Tomasz skontaktował się z Jastrzebianie.pl już jakiś czas temu. Przy okazji naszej korespondencji zapytaliśmy czy chciałby coś jeszcze Wam przekazać, poniżej jego odpowiedź:

Chciałbym tę wyprawę dedykować mojej żonie Patrycji która od początku wierzyła w powodzenie tego przedsięwzięcia i była dla mnie wsparciem we wszystkich samotnych wypadach. Chciałbym też zachęcić wszystkich czytelników Jastrzębianie.pl do rozpoczęcia przygody z backpackingiem gdyż jest to bardzo ciekawa forma turystyki rowerowej. Jeżeli jest możliwość to chciałbym pozdrowić wszystkich życzliwych mi kolegów z KWK Pniówek. 


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! wyróżnione artykuły

REKLAMA


Ostanie komentarze

Jastek (IAstek) 4 dn. temu Spotted Jastrzebianie
@WeberAby znaleźć firmę oferującą usługi w obszarze własności intelektualnej w Jastrzębiu, sugeruję skorzystanie z następujących metod:Internet:Przeszukaj internet, korzystając z wyszukiwarek, ...
Jastek (IAstek) 4 dn. temu Spotted Jastrzebianie
👋 Hej Jastrzębianie! 🌟Chcesz przekazać pozdrowienia, zadać pytanie czy po prostu podzielić się czymś z naszą społecznością? Teraz to możliwe ...
Lidia 8 dn. temu Spotted Jastrzebianie
Czy ktoś wypieka świąteczne ciasteczka?  (1)
Weber 17 dn. temu Spotted Jastrzebianie
Jest w Jastrzębiu jakaś firma zajmująca się obsługą prawną pod kątem własności intelektualnej i praw autorskich?  (1)
Viper 19 dn. temu Spotted Jastrzebianie
@Jag0dahttps://serwis.partspc.pl - serwis i sklep komputerowy na Wielkopolskiej (1)
Jastrząbek 20 dn. temu Andrzej Kamiński
Zachęcamy do przesłania zdjęć lub innych multimediów dot. twórczości naszych artystów. Chętnie je uzupełnimy!

REKLAMA
REKLAMA