Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Oszustwo na BLIKA! Sprawdź, czy to faktycznie znajomy prosi o pieniądze

 |  Komenda Miejska Policji
Komenda Miejska Policji
Dodane przez:
Komenda Miejska Policji

"Prośbę mam, słuchaj. Ty możesz płacić blikiem tymi kodami?" Taką wiadomość otrzymała w piątek mieszkanka Jastrzębia-Zdroju, która będąc pewna, że pomaga swojej koleżance, podała kod BLIK, zatwierdziła transakcję w aplikacji mobilnej swojego banku i tym sposobem straciła 600 złotych. Przestrzegamy, aby nie podawać wygenerowanego kodu Blik bez potwierdzenia np. telefonicznego, czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pieniądze.

Oszustwo na BLIKA! Sprawdź, czy to faktycznie znajomy prosi o pieniądze

Schemat działania oszustów jest zazwyczaj bardzo podobny. Najpierw włamują się na konto na portalu społecznościowym, przejmują je, a następnie rozsyłają do znajomych wiadomości, z prośbą o udostępnienie kodu BLIK. Przestępcy, podszywając się pod właściciela konta, prowadzą luźne rozmowy, aby nie wzbudzać ich niepokoju. Proszą o kod BLIK na kwotę kilkuset złotych, jednocześnie obiecując jak najszybszy zwrot pieniędzy. Właściciel rachunku bankowego będąc pewny, że pomaga swojemu znajomemu, niczego nie podejrzewając, podaje kod Blik, zatwierdza transakcję w aplikacji mobilnej. Po otrzymaniu kodu oszuści najczęściej wypłacają gotówkę z bankomatu w innym regionie kraju lub płacą za zakupy w sieci.

Metodą „na Blika” została oszukana w piątek mieszkanka Jastrzębia-Zdroju. Kobieta otrzymała wiadomość z prośbą o pożyczkę o treści: „Prośbę mam, słuchaj. Ty możesz płacić blikiem tymi kodami? Bo u mnie jest awaria i nie działa, a muszę opłatę zrobić blikiem właśnie”. Kobieta, będąc pewna, że pomaga swojej koleżance, podała kod Blik, zatwierdziła transakcję w aplikacji mobilnej swojego banku. Gdy znajoma po paru minutach poprosiła o kolejny kod blik, jastrzębianka domyśliła się, że może to być oszustwo. Kobieta straciła 600 złotych.
Niestety transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć, dlatego pamiętaj:

• Należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania!

• Nie należy podawać wygenerowanego kodu Blik bez potwierdzenia, czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę. Wystarczy zadzwonić do znajomego, aby upewnić się, czy faktycznie on znalazł się w potrzebie.

• Zawsze należy dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, np., gdzie nasze pieniądze będą wypłacone.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

http://jastrzebie-zdroj.policja.gov.pl/k10/informacje/wiadomosci/358964,Oszustwo-na-BLIKA-Sprawdz-czy-to-faktycznie-znajomy-prosi-o-pieniadze.html

Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA
Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! wyróżnione artykuły

REKLAMA


Ostanie komentarze

Lidia 4 dn. temu Spotted Jastrzebianie
Czy ktoś wypieka świąteczne ciasteczka? 
Weber 12 dn. temu Spotted Jastrzebianie
Jest w Jastrzębiu jakaś firma zajmująca się obsługą prawną pod kątem własności intelektualnej i praw autorskich? 
Viper 14 dn. temu Spotted Jastrzebianie
@Jag0dahttps://serwis.partspc.pl - serwis i sklep komputerowy na Wielkopolskiej (1)
Jastrząbek 15 dn. temu Andrzej Kamiński
Zachęcamy do przesłania zdjęć lub innych multimediów dot. twórczości naszych artystów. Chętnie je uzupełnimy!
Kaja 15 dn. temu Andrzej Kamiński
Szkoda, że w artykule nie ma żadnych zdjęć prac opisywanego artysty. 
a moze ktos wyjasnic dlaczego po zmroku po 16:00 polowa miasta nie jest oswietlona?

REKLAMA
REKLAMA