Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

W kopalni Pniówek zainwestowano w nową komorę regeneracji materiałów

 |  Jastrzębska Spółka Węglowa
Jastrzębska Spółka Węglowa
Dodane przez:

Odzyskiwana w niej stal, która miała zostać zezłomowana - zostaje ponownie wykorzystana. Zaawansowana technologicznie maszyna, podczas jednej doby umożliwia zregenerowanie około 420 metrów bieżących obudowy chodnikowej o łącznej masie 13 440 kg.

W kopalni Pniówek zainwestowano w nową komorę regeneracji materiałów. Odzyskiwana w niej stal, która miała zostać zezłomowana - zostaje ponownie wykorzystana. Zaawansowana technologicznie maszyna, podczas jednej doby umożliwia zregenerowanie około 420 metrów bieżących obudowy chodnikowej o łącznej masie 13 440 kg.

Nowa komora regeneracji materiałów pochodzących z odzysku powstała na poziomie 1000 w miejscu byłego osadnika.

– Dostosowanie tego miejsca do nowych zastosowań zrealizowaliśmy systemem gospodarczym, wykorzystując wiedzę i doświadczenie pracowników kopalni – mówi Marcin Mikołajczyk, dyrektor techniczny KWK Pniówek.

Inwestycję rozpoczęto w październiku 2022 roku. W pierwszym etapie wyburzono mury oraz usunięto infrastrukturę starego osadnika. Następnie wykonano kanał rząpia dla giętarko-prostowarki, dzięki któremu możliwe jest wykonanie prac konserwacyjnych oraz wymiana elementów zabezpieczających urządzenie przed przeciążeniem. Oparciem dla maszyny jest zbrojona, betonowa płyta. Cała 80 metrowa komora regeneracji została wzmocniona podciągiem stalowym, a odcinek 15 metrów pokryto betonem natryskowym. Komora na całej długości została oświetlona, wybiałkowana, a posadzkę pokryto wylewką betonową. Dopełnieniem całości była zabudowa systemu transportu opartego o ciągnik manewrowy z wciągarkami hydraulicznymi. Po zamontowaniu giętarko-prostowarki ODP-6 oraz stołów warsztatowych w kwietniu 2023 roku przeprowadzono próby ruchowe i niezbędne odbiory z udziałem producenta maszyny, które zakończyły się pozytywnie. Od tego czasu komora regeneracji materiałów rozpoczęła pracę.

– ­Giętarko-prostowarka ODP-6 to zaawansowana technologicznie maszyna. Prostowanie elementów obudowy odbywa się poprzez walcowanie, co przywraca im niemalże idealny kształt. Tak dobry efekt końcowy regeneracji nie był osiągalny w innych dotychczasowo stosowanych maszynach. Wysoka jakość parametrów wytrzymałościowych uzyskiwanych prostek obudowy stalowej została potwierdzona badaniami Instytutu Badawczego GIG. To w kopalni Pniówek nowa jakość w procesie prostowania obudowy – wyjaśnia Sebastian Derbis, kierownik robót górniczych pod ziemią w KWK Pniówek.

Obecnie praca w komorze odbywa się w systemie 3 zmianowym. Każda zmiana jest w stanie dokonać regeneracji 40 elementów obudowy o profilu V32 i długości 3,5 metra, co pozwala na zregenerowanie 420 metrów bieżących obudowy na dobę. Masa jednego metra bieżącego obudowy o profilu V32 wynosi 32 kg, tak więc łączna masa regenerowanej w ciągu doby obudowy wynosi 13 440 kg.
Cena zakupu 1 m.b. nowej obudowy przy obecnym poziomie cen wynosi 131,84 zł netto, a cena złomu sprzedawanego przez kopalnię do huty wynosi 1,28 zł netto / kg. Tak więc z 1 m.b. sprzedanej obudowy złomowej kopalnia przy odsprzedaży złomu odzyskuje 40,96 zł netto. Porównując skalę opłacalności sprzedaży obudowy złomowej do jej regeneracji przy poziomie odzysku 420 m.b. / dobę kopalnia zyskuje 38 169,60 zł oszczędności na dobę, bez uwzględnienia kosztów pracy. Po uwzględnieniu kosztów pracy kopalnia zyskuje 30 690,60 zł oszczędności na dobę, nie ograniczając dodatkowo przepustowości i pracy szybu. Przy tych założeniach czas zwrotu kosztów zakupu nowatorskiej maszyny nastąpi już po 6 miesiącach użytkowania.

– W nowej komorze nie tylko prostuje się obudowę. Tutaj zajmujemy się także regeneracją strzemion do łączenia obudowy ŁKWH V29 i V32, łączników SD V29 i V32, rozpór do obudowy, zawiesi do tras kolejek podwieszanych, konstrukcji, krążników przenośników taśmowych i wielu innych drobnych elementów – mówi Mariusz Bujok, sztygar zmianowy z oddziału regeneracji materiałów i obudowy, dodając: – Mając na uwadze osiągnięcie jak największej efektywności prac prowadzonych w komorze regeneracji materiałów wszystkie stanowiska pracy zostały wyposażone w zakrętak pneumatyczny, a prace transportowe oraz załadunkowo-rozładunkowe prowadzone są przy użyciu ciągnika manewrowego ­wyposażonego w hydrauliczne urządzenia dźwignicowe.

Kopalnia Pniówek poprzez szczegółowo przemyślaną inwestycję w technologicznie innowacyjną i kompleksowo wyposażoną komorę regeneracji obudowy chodnikowej w wyrobiskach dołowych, stała się liderem wśród zakładów górniczych na krajowym rynku. Obecnie komora regeneracji cieszy się dużym zainteresowaniem zakładów górniczych z całego regionu, a kopalnia Pniówek chętnie dzieli się pozyskanymi doświadczeniami.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jsw.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/artykul/regeneracja-obudowy-sie-oplaca


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA

Helmut rura
Szukam dobrego elektromechanika do swojego Helmuta (VW). Ktoś coś poleci?
O.N.A.
Czy o prawda, że w Jastrzębiu nie ma gdzie potańczyć? ... (2)
Jastek (IAstek)
👋 Hej Jastrzębianie! 🌟Chcesz przekazać pozdrowienia, zadać pytanie czy po ... (2)
Lidia
Czy ktoś wypieka świąteczne ciasteczka?  (2)
Weber
Jest w Jastrzębiu jakaś firma zajmująca się obsługą prawną pod ... (1)
Jag0da
Gdzie naprawię laptopa? Nie włącza się!!! help (1)
VoyTek
Naprawa skrzyni biegów w okolicy? Ktoś coś poleci?
ChiChi
Polećcie weterynarza w okolicy. Chodzi mi o takiego, który bardziej ... (3)
Chłop ;)
Gdzie w Jastrzębiu lub bliskiej okolicy na dobry żur i ... (3)
OliwiaCZ
Manicure, pedicure w Jastrzębiu z dojazdem do Klienta godny polecenia? ... (1)

Ostanie komentarze

Od 15 lat prosimy UM o wykonanie drogi dojazdowej do naszych posesji na Młyńskiej . Dziś ktoś sie chwali z ...
Super! Czekamy na nagrody!
Spoczywaj w pokoju!Dziękujemy za wszystko,Byłaś i pozostaniesz w naszych sercach (1)
Uwaga rodacy: parkowanie na niedozwolonych miejscach kosztuje tutaj 300 zl. Omijajcie te miasto.
Zafundowanie mieszkańcom na finał Dni Jastrzębia zespołu C’est la vie to kpina z nas wszystkich. Na swojej stronie internetowej oraz na ... (1)
Pilnie potrzebował 160 tys . a to dobre  buhahhahaha

REKLAMA

REKLAMA