Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Sztuczna inteligencja i robotyzacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

 |  Jastrzębska Spółka Węglowa
Jastrzębska Spółka Węglowa
Dodane przez:

W Jastrzębskich Zakładach Remontowych uruchomiono pierwsze, w pełni zrobotyzowane stanowisko do produkcji elementów maszyn i urządzeń górniczych. 

W Jastrzębskich Zakładach Remontowych (należących do Grupy Kapitałowej JSW) uruchomiono pierwsze, w pełni zrobotyzowane stanowisko do produkcji elementów maszyn i urządzeń górniczych. Szefostwo JZR zapowiada robotyzację większej ilości procesów produkcyjnych w firmie w oparciu o sztuczną inteligencję AI (Artificial Intelligence). Spółka tym samym realizuje założenia strategiczne dotyczące podejmowania działań w zakresie innowacyjności i rozwoju w obszarze produktowym i organizacji prowadzonych działań operacyjnych.

Nowe w pełni zrobotyzowane stanowisko, które zostało uruchomione w grudniu 2023 r. w jednej z 9. hal Spółki na terenie byłej kopalni Krupiński zajmuje się produkcją krążników do przenośników taśmowych. Za ich produkcję odpowiedzialne są zintegrowane ze sobą trzy roboty manipulacyjne (handlingowe), dwa roboty spawalnicze oraz współpracująca z robotem obrabiarka CNC.

Dzięki temu, proces produkcyjny jest znacznie wydajniejszy, powtarzalny ze stałym nadzorem jakości przy mniejszej ilości zatrudnionych pracowników. Wydajność produkcji wzrosła o 26 proc. natomiast wymagane obłożenie zatrudnionych na tej linii pracowników spadło o połowę.

– Robotyzacja procesów produkcyjnych umożliwia nam bardziej efektywną realizację procesów produkcyjnych. Będzie szybciej, taniej i dokładniej. Robotyzacja stanowisk produkcyjnych jest również odpowiedzią na powszechne braki wykwalifikowanej kadry

– mówi Rafał Rychter, prezes Jastrzębskich Zakładów Remontowych.

– Aktualnie koncentrujemy się na automatyzacji i robotyzacji procesów związanych z wytwarzaniem krążników do przenośników taśmowych. Ale na tym nie koniec. Przedmiotem aktualnych naszych dalszych analiz jest także praktyczne wdrożenie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji AI – m.in. w zakresie zarządzania wybranymi procesami jak produkcja i logistyka

– dodaje prezes Rychter.

REKLAMA

We wrześniu 2023 roku Zarząd JZR powołał specjalny zespół zadaniowy ds. robotyzacji procesów produkcyjnych. Członkowie zespołu dokonali już przeglądu dostępnych i praktycznie wdrożonych w zakładach przemysłowych rozwiązań opartych na robotyzacji procesów produkcyjnych, w tym wykorzystujących AI. Następnie przeprowadzono analizę możliwych do wdrożenia rodzajów procesów zrobotyzowanych na istniejących liniach produkcyjnych w JZR. W ramach powyższych działań Spółka prowadzi standaryzację procesów produkcyjnych w celu oceny, które z procesów powinny zostać oddane „w ręce robotów” – biorąc pod uwagę kryteria wielkości serii produkcyjnych wytwarzanych wyrobów, powtarzalności i wymogów jakościowych. Istotną kwestią są również powiązane z systemami zrobotyzowanymi procesy logistyczne, które zapewniać powinny niezakłócone dostawy i odbiór gotowych komponentów ze stanowisk zrobotyzowanych. Procesy te wymagają szerokiej, logicznej analizy i optymalizacji – aby uprościć przewożenie, magazynowanie i inne operacje logistyczne w obrębie tych stanowisk.

– Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uzgodnimy kolejne obszary do zautomatyzowania, gdzie w „w ręce robotów” oddamy kolejne procesy produkcyjne. Robotyzacja dla takich firm jak Jastrzębskie Zakłady Remontowe, to w obecnych czasach konieczność. Zgodnie z aktualnie obowiązującym trendem rynkowym – robotyzacja procesów produkcyjnych staję się coraz powszechniejszym działaniem – którą dobrze podsumowuje stwierdzenie: „Dążymy do rozwiązań, w których ludzie pracują z robotami, a nie jak roboty”

– mówi Rafał Rychter, prezes JZR.

– Szczególnie istotnym jest dla nas przekazanie w ręce robotów znacząco powtarzalnych procesów spawalniczych, obróbki skrawaniem oraz montażowych. Roboty bez problemu pracują w warunkach nie tylko trudnych, ale także szkodliwych, dzięki czemu przede wszystkim chronione jest zdrowie naszych pracowników, ale także eliminowane jest ryzyko wystąpienia błędów ludzkich. Instalacja urządzeń wpływa także pozytywnie na precyzję wykonania nawet najtrudniejszych operacji, co w konsekwencji oddziałuje również na wysoką powtarzalną jakość produkowanych wyrobów

– dodaje Rafał Rychter.

Beneficjentem zmian wprowadzanych w Jastrzębskich Zakładach Remontowych jest Jastrzębska Spółka Węglowa, która otrzymuje produkty wytworzone na nowoczesnych liniach produkcyjnych, zapewniających wymaganą jakość i efektywność produkcji – gwarantując tym samym niższe koszty jednostkowe w cyklu życia produktu.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jsw.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/artykul/robotyzacja-i-sztuczna-inteligencja-w-jastrzebskich-zakladach-remontowych


Podziel się z innymi, udostępnij:

REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA

Helmut rura
Szukam dobrego elektromechanika do swojego Helmuta (VW). Ktoś coś poleci?
O.N.A.
Czy o prawda, że w Jastrzębiu nie ma gdzie potańczyć? ... (2)
Jastek (IAstek)
👋 Hej Jastrzębianie! 🌟Chcesz przekazać pozdrowienia, zadać pytanie czy po ... (2)
Lidia
Czy ktoś wypieka świąteczne ciasteczka?  (2)
Weber
Jest w Jastrzębiu jakaś firma zajmująca się obsługą prawną pod ... (1)
Jag0da
Gdzie naprawię laptopa? Nie włącza się!!! help (1)
VoyTek
Naprawa skrzyni biegów w okolicy? Ktoś coś poleci?
ChiChi
Polećcie weterynarza w okolicy. Chodzi mi o takiego, który bardziej ... (3)
Chłop ;)
Gdzie w Jastrzębiu lub bliskiej okolicy na dobry żur i ... (3)
OliwiaCZ
Manicure, pedicure w Jastrzębiu z dojazdem do Klienta godny polecenia? ... (1)

Ostanie komentarze

proponuje na przewodniczacego Andrzeja Wojdyło,to facet ogarniety
Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub jej rodzinę o kontakt, przekażę przydatne informacje, Dominik tel. 664 694 990
Od 15 lat prosimy UM o wykonanie drogi dojazdowej do naszych posesji na Młyńskiej . Dziś ktoś sie chwali z ...
Super! Czekamy na nagrody!
Spoczywaj w pokoju!Dziękujemy za wszystko,Byłaś i pozostaniesz w naszych sercach (1)
Uwaga rodacy: parkowanie na niedozwolonych miejscach kosztuje tutaj 300 zl. Omijajcie te miasto.

REKLAMA

REKLAMA