Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Oficjalne i uroczyste obchody Barbórkowe JSW odwiedził Prezydent RP

 |  Jastrzębska Spółka Węglowa
Jastrzębska Spółka Węglowa
Dodane przez:
Jastrzębska Spółka Węglowa

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w najważniejszym górniczym święcie, które zorganizowane zostało w Gliwicach. Podczas Barbórki nie zapomniano o tragicznie zmarłych w ostatnim czasie górnikach. Minutą ciszy oddano im hołd.

Uroczystości barbórkowe miały szczególny charakter ze względu na 30-lecie, które w tym roku obchodziła Jastrzębska Spółka Węglowa. W tę wyjątkową Barbórkę górnicy i pracownicy kopalni rozpoczęli swoje święto od mszy świętej w kościele pw. św. Cyryla i Metodego w Knurowie, po której uczczono patronkę górników składając kwiaty przed pomnikiem św. Barbary. Dalsza część uroczystości odbyła się w hali PreZero Arena Gliwice. Podczas uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe.

- Jestem z wami nie po raz pierwszy, właśnie ze społecznością Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dziękuję wam za codzienne zjeżdżanie na dół i podejmowanie ryzyka, dziękuję za codzienne pożegnanie w domu z najbliższymi, którzy po tych strasznych wypadkach, jakie was spotkały w 2022 roku wiedzą, co ta praca oznacza i że górnik może ze swojej szychty do domu nie wrócić. Dziękuję wam za tę służbę z całego serca w imieniu całego naszego społeczeństwa, bo jest ona niezbędna. Dziękuję ogromnie, że podjęliście decyzję, żeby ten trudny zawód wybrać, bardzo często podążając za tradycją rodzinną. Jest ogromnie ważna, każda służba górnicza jest niezwykle istotna. Niech święta Barbara ma was w swojej opiece i otula was swoim płaszczem we wszystkich trudnych sytuacjach, zwłaszcza tam na dole w ciemnościach kopalni, wtedy, kiedy ta opieka jest tak ogromnie potrzebna. Niech święta Barbara zawsze będzie z wami i waszymi rodzinami

– powiedział Andrzej Duda, Prezydent RP.

REKLAMA

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe, duchowni, organizacje związkowe, władze kopalni, zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz wielu zaproszonych gości. Obchody barbórkowe były okazją do świętowania trzech dekad istnienia Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a także 120 lat działalności kopalni Knurów. Nie zabrakło również podsumowań mijającego roku i podziękowań dla górników.

- Ten jeden dzień w roku – święto naszej patronki - jest dla nas wyjątkowym dniem, wyzwala w górnikach wiele emocji. To czas życzeń i podziękowań za trud i poświęcenie które wkładacie każdego dnia w swoją pracę. Jesteście sercem naszej Spółki, a Wasza ciężka praca jest fundamentem naszego sukcesu. „Barbórka” zgodnie ze starą górniczą tradycją to także czas refleksji nad czasem minionym. Pamiętamy o naszych kolegach którzy odeszli na wieczną szychtę. Pamiętamy o wszystkich którzy zginęli wykonując swoje obowiązki a szczególnie o tych ostatnich górników którzy kilka dni temu zginęli w kopalni Staszic-Wujek i Sobieski

– powiedział Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW.

Na zakończenie oficjalnej części Barbórki wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który podkreślił wyjątkowy charakter górniczego święta.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jsw.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/artykul/uroczyste-obchody-barborkowe-1


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! wyróżnione artykuły

REKLAMA


Ostanie komentarze

250 metrów to dla mieszkańców tej ulicy jak autostrada, ale dla mnie Kowalskiego z osiedla to żarty!
świetny materiał!
Jaki remont? Przejeżdżam tam codziennie i nic się nie dzieje. Jakieś znaki nastawiali, a dziury jak w budżecie miasta! 
Pan Witold jak zwykle w formie i na poziomie! powodzenia

REKLAMA

REKLAMA