Za nami II Miejska Olimpiada Wiedzy Ekologicznej
7 jastrzębskich szkół ponadpodstawowych wystawiło swoje zespoły w miejskim konkursie. Najlepsi otrzymali cenne nagrody dla swoich placówek.
Ekologia i ochrona środowiska bez wątpienia są ważnymi tematami. Zwłaszcza, że dotyczą wszystkich osób. Działania na rzecz ekologii może podejmować każdy. W Jastrzębiu-Zdroju zrobiła to młodzież, która uczestniczyła w II Miejskiej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej.
I choć może samym udziałem w konkursie, uczniowie jastrzębskich szkół ponadpodstawowych, nie rozwiążą ekologicznych problemów, to staną się one dla nich bliższe. A właśnie taki - kształtowanie świadomości ekologicznej wśród młodzieży - był jeden z celów olimpiady, która nieprzypadkowo odbyła się w Dniu Czystego Powietrza.
Za jej przeprowadzenie odpowiedzialny był Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.
- Ekologia i ochrona środowiska nabierają coraz większego znaczenia. Może nie jest już tak najważniejszą rzeczą sama wiedza dotycząca mechanizmów ochrony środowiska, ale jej finansowanie. Kluczową rzeczą jest w tej chwili: jak pozyskać pieniądze i co z nimi zrobić, żeby było lepiej
- mówił biorącym udział w konkursie uczniom, Mariusz Rogala, naczelnik wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, który otworzył olimpiadę.
- Życzę wam wszystkich jak najwyższych miejsc, jak najwyższych punktacji. Połamania piór, długopisów
- zwrócił się do jej uczestników.
Tych było w sumie 28. Stanowili oni reprezentację 7 jastrzębskich szkół średnich: Zespołu Szkół Techniczno-Branżowych, I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół nr 2, 3 Liceum Ogólnokształcącego, a także Zespołu Szkół nr 5, Zespołu Szkół Specjalnych nr 9 i Zespołu Szkół nr 6.
Uczniowie, którzy przystąpili do rywalizacji w konkursie musieli rozwiązać test pisemny, a także odpowiedzieć ustnie na pytania. Uczestnicy olimpiady musieli znać odpowiedzi na pytania m.in. dotyczące niskiej emisji, czy działań podejmowanych przez Miasto Jastrzębie-Zdrój. Zadano im też pytania wymagające o wiele większej wiedzy - jak np. jakie są korzyści z przywracania mokradeł i bagien dla jakości wody i bioróżnorodności?
Ostatecznie najlepiej z pytaniami konkursowymi poradzili sobie uczniowie ZS nr 6. Drugie miejsce zajęła młodzież ZS nr 2, a trzecie przypadło jastrzębianom uczęszczającym do ZSS nr 9.
Do szkół, których uczniowie stanęli na podium olimpiady trafiły cenne nagrody w postaci mikroskopów cyfrowych. Dodatkowo, ZS nr 9 zdobyła mikrofon bezprzewodowy z głośnikiem, ZS nr 2 wizualizer, a ZS nr 6 wizualizer oraz wirtualne laboratoria.
Nikt budynku Urzędu Miasta - gdzie odbył się konkurs - nie opuszczał jednak z pustymi rękami. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki z Miasta oraz z Programu Life "Śląskie. Przywracamy błękit".
Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:
Sprawdź podobne:
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...