Uczczono 44. rocznicę Porozumienia Jastrzębskiego
Podpisanie porozumienia to jeden z kluczowych momentów w historii walki o wolność i prawa pracownicze w Polsce.
Dziś w Jastrzębiu-Zdroju miały miejsce uroczystości upamiętniające 44. rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, jednego z kluczowych momentów w historii walki o wolność i prawa pracownicze w Polsce.
3 września 1980 roku, po długich i trudnych negocjacjach, doszło do zawarcia porozumienia między rządem a strajkującymi górnikami w Jastrzębiu-Zdroju. Był to trzeci z serii przełomowych dokumentów, które - obok Porozumień Gdańskiego i Szczecińskiego - zakończyły falę strajków przetaczających się przez kraj w sierpniu 1980 roku. Porozumienia te stały się fundamentem dla dalszych przemian politycznych i społecznych w Polsce, prowadzących ostatecznie do upadku komunizmu.
W ramach Porozumienia Jastrzębskiego górnicy wywalczyli zniesienie systemu czterobrygadowego, co umożliwiło im pracę w bardziej humanitarnych warunkach, oraz wprowadzenie wolnych sobót w całej Polsce. Dodatkowo, władze zgodziły się na podwyżki wynagrodzeń oraz szereg innych postulatów zgłoszonych przez pracowników kopalni, które miały znaczący wpływ na poprawę ich warunków pracy.
Dzisiejsze obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, po której uczestnicy uroczystości zgromadzili się przy pomniku Porozumienia Jastrzębskiego. Wśród składających kwiaty znaleźli się m.in. przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, władz wojewódzkich, samorządowych, związków zawodowych oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Szczególny hołd oddano również uczestnikom tamtych wydarzeń, którzy swoją determinacją przyczynili się do wywalczenia kluczowych zmian w polskim prawodawstwie pracy.
Prezydent Jastrzębia-Zdroju, Michał Urgoł, wraz z przedstawicielami Rady Miasta, złożył kwiaty pod pomnikiem, wyrażając wdzięczność za wysiłek strajkujących górników, który przyniósł tak istotne dla mieszkańców miasta i całego kraju zmiany, jak wolne soboty i niedziele oraz uznanie pylicy płuc za chorobę zawodową.
Obchody rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego przypominają o odwadze i solidarności, które stały się fundamentem przemian prowadzących do demokratycznych zmian w Polsce.
Wzorem lat poprzednich, jednym z elementów świętowania tej rocznicy będzie uroczysty przemarsz Orkiestry „KWK JAS-MOS” ulicami osiedla Morcinka.
Przemarsz, podczas którego będzie okazja do wysłuchania ciekawych aranżacji popularnych utworów, rozpocznie się o godzinie 15:00. Niech Was nie zdziwi więc donośny dźwięk werbli niosący się pomiędzy blokami.
Również z okazji 44. rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego zapraszamy na projekcję filmu „Czas Przełomu: Jastrzębie 1980” oraz koncert Kuby Blokesza – „Kaczmarski. 20 lat ciszy” w Carbonarium.
Film, który jest przygotowany na tę okazję, przybliży kulisy strajków i negocjacji z sierpnia 1980 roku. Pokaże również, w jaki sposób mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju przyczynili się do przemian, które wstrząsnęły ówczesnym systemem.
Zaraz po projekcji odbędzie się koncert Kuby Blokesza pod tytułem „Kaczmarski. 20 lat ciszy”. Artysta zaprezentuje interpretacje utworów barda Solidarności. Kuba Blokesz to laureat wielu festiwali: Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, „Pamiętajmy o Osieckiej” w Warszawie czy Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego „Święto Wolności” w Gdańsku.
3 września, Łaźnia Moszczenica, ul. Towarowa 7:
18.00 – film pt. „Czas Przełomu: Jastrzębie 1980”.
18.30 – koncert Kuby Blokesza „Kaczmarski. 20 lat ciszy”.
Wstęp wolny.
Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:
Sprawdź podobne:
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...