Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Poznaj miejsca czci zmarłych i poległych w Jastrzębiu-Zdroju

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Dodane przez:

W Jastrzębiu znajduje się kilkadziesiąt miejsc, w jakich można upamiętnić zmarłych, którzy odegrali ważną rolę w historii miasta lub polegli na przykład broniąc ojczyzny.

Pierwsze dni listopada – zwłaszcza 1 i 2 dzień tego miesiąca – są czasem, w którym szczególnie pamięta się o zmarłych, odwiedzając cmentarze, paląc na ich grobach znicze, czy zdobiąc je wiązankami kwiatów lub stroików. Najczęściej odwiedzane są groby rodzinne, osób bliskich lub przyjaciół.

Są też jednak groby osób, które z różnych względów – na przykład historycznych – bliskie są dla wszystkich osób w danej społeczności. Tak jest w Jastrzębiu. W naszym mieście nie brakuje miejsc, w których upamiętnić można zmarłe osoby ważne chociażby w historii naszego miasta.

Odwiedzając groby, warto przypomnieć sobie również o nich i zapalić znicz – symboliczne światełko pamięci – w ten sposób czcząc ich pamięć. Gdzie w Jastrzębiu znajdują się groby najważniejszych jastrzębian i groby zbiorowe?

Najwięcej z nich można odnaleźć w Jastrzębiu-Górnym, na tamtejszym cmentarzu przy parafii pw. św. Katarzyny. To tam spoczywa znaczna część rodziny Witczaków. W rodzinnym grobowcu są tam pochowani Mikołaj Witczak oraz młodszy z jego synów – Józef – wraz z żoną Krystyną.

Na cmentarzu w Jastrzębiu-Górnym nie brakuje także grobów ofiar wojny i powstań śląskich. 36 więźniów KL Auschwitz zostało pochowanych w zbiorowej mogile. Przy tej samej nekropolii spoczywają także pierwsze ofiary II wojny światowej w Polsce: Antoni Kumor i Paweł Sterniczuk.

Jest też grób sapera Karola Zioły, który zginął od wybuchu min oraz wspólna mogiła powstańców śląskich: Adolfa Wodeckiego, Konstantego Cnoty, Maksymiliana Bronnego, Pawła Grzonki i Leona Kupszy. Grób przy parafii pw. św. Katarzyny mają także zamordowani przez Gestapo w 1943 roku żołnierze: sierż. Józef Obracaj i ppor. Leon Woryna.

Tablica upamiętniająca miejsce śmierci ich, a także śmierć Albina Stencla znajduje się też przy skrzyżowaniu ul. Rybnickiej i Pochwacie. Również w miejscu śmierci wspomnianych powstańców, którzy zginęli w 1919 roku w Moszczenicy, stoi kolejny pomnik ku ich czci.

REKLAMA

Groby ofiar konfliktów zbrojnych znajdują się też na cmentarzu w Moszczenicy. Na tamtejszej nekropolii mieści się zbiorowy grób poległych w trakcie I wojny światowej, a także grób powstańców: Teodora Bujoka, Jana Szmuka i Józefa Firuta. Na moszczenickim cmentarzu spoczywa też jeden z najwybitniejszych jastrzębian, Rudolf Ranoszek.

Jeśli chodzi o pozostałe groby, pojedyncze znaleźć można na wielu jastrzębskich cmentarzach. W Bziu przy parafii pw. św. Piotra i Pawła mieści się grób zbiorowy 22 więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Natomiast na cmentarzu w Szerokiej przy parafii pw. Wszystkich Świętych w grobie zbiorowym pochowani są mieszkańcy, którzy polegli w trakcie I wojny światowej oraz podczas III powstania śląskiego. W Ruptawie na cmentarzu komunalnym przy ul. Okrzei znajduje się zaś Pomnik Sybiraków.

Przy ul. Boża Góra Prawa zlokalizowany jest z kolei cmentarz wojenny oraz wspólny pomnik Armii Czerwonej i Czechosłowackiej, których żołnierze zginęli, walcząc o wyzwolenie Jastrzębia.

Nie tylko jednak na cmentarzach można upamiętnić poległych. Tuż obok Parku Zdrojowego, przy ul. Witczaka od strony Placu Zdrojowego znajduje się kolejna z tablic upamiętniająca ofiary marszu śmierci podczas ewakuacji obozu Auschwitz-Birkenau. W Szerokiej przy KWK „Borynia” zlokalizowany jest pomnik ku czci poległych mieszkańców podczas II wojny światowej. A na ścianie kościoła w Zdroju, przy ul. 1 Maja przytwierdzona jest tablica upamiętniająca księży z dekanatu Jastrzębie, którzy stracili życie w latach 1939-1945.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jastrzebie.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/nie-tylko-na-nekropoliach-czcimy-zmarlych-i-poleglych


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA

Helmut rura
Szukam dobrego elektromechanika do swojego Helmuta (VW). Ktoś coś poleci?
O.N.A.
Czy o prawda, że w Jastrzębiu nie ma gdzie potańczyć? ... (2)
Jastek (IAstek)
👋 Hej Jastrzębianie! 🌟Chcesz przekazać pozdrowienia, zadać pytanie czy po ... (2)
Lidia
Czy ktoś wypieka świąteczne ciasteczka?  (2)
Weber
Jest w Jastrzębiu jakaś firma zajmująca się obsługą prawną pod ... (1)
Jag0da
Gdzie naprawię laptopa? Nie włącza się!!! help (1)
VoyTek
Naprawa skrzyni biegów w okolicy? Ktoś coś poleci?
ChiChi
Polećcie weterynarza w okolicy. Chodzi mi o takiego, który bardziej ... (3)
Chłop ;)
Gdzie w Jastrzębiu lub bliskiej okolicy na dobry żur i ... (3)
OliwiaCZ
Manicure, pedicure w Jastrzębiu z dojazdem do Klienta godny polecenia? ... (1)

Ostanie komentarze

proponuje na przewodniczacego Andrzeja Wojdyło,to facet ogarniety
Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub jej rodzinę o kontakt, przekażę przydatne informacje, Dominik tel. 664 694 990
Od 15 lat prosimy UM o wykonanie drogi dojazdowej do naszych posesji na Młyńskiej . Dziś ktoś sie chwali z ...
Super! Czekamy na nagrody!
Spoczywaj w pokoju!Dziękujemy za wszystko,Byłaś i pozostaniesz w naszych sercach (1)
Uwaga rodacy: parkowanie na niedozwolonych miejscach kosztuje tutaj 300 zl. Omijajcie te miasto.

REKLAMA

REKLAMA