Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Poznaj miejsca czci zmarłych i poległych w Jastrzębiu-Zdroju

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Dodane przez:
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

W Jastrzębiu znajduje się kilkadziesiąt miejsc, w jakich można upamiętnić zmarłych, którzy odegrali ważną rolę w historii miasta lub polegli na przykład broniąc ojczyzny.

Pierwsze dni listopada – zwłaszcza 1 i 2 dzień tego miesiąca – są czasem, w którym szczególnie pamięta się o zmarłych, odwiedzając cmentarze, paląc na ich grobach znicze, czy zdobiąc je wiązankami kwiatów lub stroików. Najczęściej odwiedzane są groby rodzinne, osób bliskich lub przyjaciół.

Są też jednak groby osób, które z różnych względów – na przykład historycznych – bliskie są dla wszystkich osób w danej społeczności. Tak jest w Jastrzębiu. W naszym mieście nie brakuje miejsc, w których upamiętnić można zmarłe osoby ważne chociażby w historii naszego miasta.

Odwiedzając groby, warto przypomnieć sobie również o nich i zapalić znicz – symboliczne światełko pamięci – w ten sposób czcząc ich pamięć. Gdzie w Jastrzębiu znajdują się groby najważniejszych jastrzębian i groby zbiorowe?

Najwięcej z nich można odnaleźć w Jastrzębiu-Górnym, na tamtejszym cmentarzu przy parafii pw. św. Katarzyny. To tam spoczywa znaczna część rodziny Witczaków. W rodzinnym grobowcu są tam pochowani Mikołaj Witczak oraz młodszy z jego synów – Józef – wraz z żoną Krystyną.

Na cmentarzu w Jastrzębiu-Górnym nie brakuje także grobów ofiar wojny i powstań śląskich. 36 więźniów KL Auschwitz zostało pochowanych w zbiorowej mogile. Przy tej samej nekropolii spoczywają także pierwsze ofiary II wojny światowej w Polsce: Antoni Kumor i Paweł Sterniczuk.

Jest też grób sapera Karola Zioły, który zginął od wybuchu min oraz wspólna mogiła powstańców śląskich: Adolfa Wodeckiego, Konstantego Cnoty, Maksymiliana Bronnego, Pawła Grzonki i Leona Kupszy. Grób przy parafii pw. św. Katarzyny mają także zamordowani przez Gestapo w 1943 roku żołnierze: sierż. Józef Obracaj i ppor. Leon Woryna.

Tablica upamiętniająca miejsce śmierci ich, a także śmierć Albina Stencla znajduje się też przy skrzyżowaniu ul. Rybnickiej i Pochwacie. Również w miejscu śmierci wspomnianych powstańców, którzy zginęli w 1919 roku w Moszczenicy, stoi kolejny pomnik ku ich czci.

Groby ofiar konfliktów zbrojnych znajdują się też na cmentarzu w Moszczenicy. Na tamtejszej nekropolii mieści się zbiorowy grób poległych w trakcie I wojny światowej, a także grób powstańców: Teodora Bujoka, Jana Szmuka i Józefa Firuta. Na moszczenickim cmentarzu spoczywa też jeden z najwybitniejszych jastrzębian, Rudolf Ranoszek.

Jeśli chodzi o pozostałe groby, pojedyncze znaleźć można na wielu jastrzębskich cmentarzach. W Bziu przy parafii pw. św. Piotra i Pawła mieści się grób zbiorowy 22 więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Natomiast na cmentarzu w Szerokiej przy parafii pw. Wszystkich Świętych w grobie zbiorowym pochowani są mieszkańcy, którzy polegli w trakcie I wojny światowej oraz podczas III powstania śląskiego. W Ruptawie na cmentarzu komunalnym przy ul. Okrzei znajduje się zaś Pomnik Sybiraków.

Przy ul. Boża Góra Prawa zlokalizowany jest z kolei cmentarz wojenny oraz wspólny pomnik Armii Czerwonej i Czechosłowackiej, których żołnierze zginęli, walcząc o wyzwolenie Jastrzębia.

Nie tylko jednak na cmentarzach można upamiętnić poległych. Tuż obok Parku Zdrojowego, przy ul. Witczaka od strony Placu Zdrojowego znajduje się kolejna z tablic upamiętniająca ofiary marszu śmierci podczas ewakuacji obozu Auschwitz-Birkenau. W Szerokiej przy KWK „Borynia” zlokalizowany jest pomnik ku czci poległych mieszkańców podczas II wojny światowej. A na ścianie kościoła w Zdroju, przy ul. 1 Maja przytwierdzona jest tablica upamiętniająca księży z dekanatu Jastrzębie, którzy stracili życie w latach 1939-1945.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jastrzebie.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/nie-tylko-na-nekropoliach-czcimy-zmarlych-i-poleglych


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA


Ostanie komentarze

Nie! to zasługa Pana Tomasza, a jak by kto pytał to miasto zbudowała Hetman, nie Gierek, serio!
to pan Urgoł załatwił
Gratulacje od rodziny Matusiaków już popłynęły, za chwile popłynie rzesza członków rodziny Matusiaków do doradzania ii obsadzania stanowisk jak już ...
Wielkie gratulacje Panie Prezydencie!!!
mnie się nikt nie pytał czy chce Łabędzią ulicę. Piktogramy co ulica to inne.

REKLAMA

REKLAMA