Ponad 400 tysięcy złotych do dyspozycji dla 6 sołectw
Na co będą wydane te pieniądze? O tym zdecydują mieszkańcy jastrzębskich sołectw. A to za sprawą Funduszu Sołeckiego na rok 2024.
Do dyspozycji każdego z 6 sołectw, tj. Boryni, Bzia, Moszczenicy, Ruptawy-Cisówki, Skrzeczkowic oraz Szerokiej w ramach Funduszu Sołeckiego na rok 2024 jest kwota 69 140,40 zł, co daje łącznie 414 842,40 zł. Zebrania Wiejskie w trakcie których przeprowadzone będą głosowania nad złożonymi wnioskami odbędą się na przełomie sierpnia i września. O terminach będziemy informować.
Co to jest fundusz sołecki?
Fundusz Sołecki jest formą budżetu partycypacyjnego. Są to pieniądze wyodrębnione w budżecie gminy, o wydatkowaniu których decydują bezpośrednio mieszkańcy poszczególnych sołectw. Pieniądze zagwarantowane dla sołectwa mają służyć poprawie warunków życia mieszkańców. Warto pamiętać, że fundusz sołecki jest wyodrębniony w budżecie gminy, ale przez cały czas pozostaje jego częścią i za jego wykonanie, podobnie jak całego budżetu gminy odpowiada Prezydent Miasta.
Na co można przeznaczyć środki z funduszu sołeckiego?
Pieniądze z funduszu sołeckiego można przeznaczyć na realizację tych zadań gminy, które będą służyły poprawie życia mieszkańców danego sołectwa, a także na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Jeżeli mieszkańcy danego sołectwa uznają, że warto np.:
- zbudować lub wyremontować plac zabaw dla dzieci,
- naprawić chodniki,
- zadbać o porządek w sołectwie (np. postawić kosze na śmieci),
- posadzić drzewa, krzewy,
- wyremontować wiatę przystankową.
Powyżej są przykłady, na jakie cele mogą być przeznaczone pieniądze. To, co dane sołectwo może faktycznie zrobić, zależy od wysokości środków finansowych, które są w jego dyspozycji. Jeżeli mieszkańcy sołectwa zdecydują, to mogą wspomóc wykonanie konkretnych zadań – w tym m.in. poprzez własną pracę (społeczną).
Należy jednak pamiętać, że we wniosku muszą być zaproponowane zadania, które spełniają następujące warunki: są to zadania własne gminy, służące poprawie jakości życia mieszkańców i są one zgodne ze strategią rozwoju gminy, a ich wspólny koszt nie może przekroczyć kwoty, jaka jest wskazana dla danego sołectwa. Zadania te muszą być realizowane na terenie danego sołectwa w ciągu jednego roku.
Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:
Sprawdź podobne:
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...