Skip to main content


REKLAMA

Od kawałka drewna po wodny plac zabaw

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Dodane przez:
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

Jak zmieniały się miejsca zabaw dla dzieci na przestrzeni lat.

Od kawałka drewna po wodny plac zabaw

Liczba ludności Jastrzębia-Zdroju rosła w latach siedemdziesiątych w sposób lawinowy: z 24 395 mieszkańców w 1970 r. do 97 533 osób w roku 1979.

Fot. Barbara Matys
Fot. Barbara Matys

 

Miasto rosło w siłę. W tych latach wybudowano między innymi 30 pawilonów handlowych, 10 szkół podstawowych, 7 przedszkoli, 2 żłobki i 3 przychodnie. W 1978 r. z trzyletnim opóźnieniem rozpoczęto budowę dzielnicy VI. Oddano do użytku kolejne bloki przy ul. Złote Łany. W ramach czynów społecznych budowano: boisko sportowe w Szerokiej, wodociąg w Boryni oraz remizy strażackie w Moszczenicy i Szerokiej.

Fot. Barbara Matys
Fot. Barbara Matys

Dzięki aktywności Komitetów Osiedlowych Samorządu Mieszkańców (KOSM), zagospodarowane zostały tereny między blokami, posadzono kilka tysięcy krzewów ozdobnych i drzew. W młodym mieście przybywało dzieci. Budowano boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki. Najmłodsi cieszyli się przede wszystkim z wykonanych, także w czynie społecznym, placów zabaw. Odbiegały one wyglądem od obecnych. Zazwyczaj były to prowizoryczne karuzele spawane w garażu, huśtawki ze sznurka zawieszane na gałęziach czy zabawki przypominające pojazdy wykonane z kawałka drewna.

Fot. Stanisław Sputo
Fot. Stanisław Sputo

Z czasem na osiedlach stawiano bardziej atrakcyjne zabawki na wzór samochodów czy pociągów, montowano zjeżdżalnie i wymyślne domki. Współczesne - bezpieczne i trwałe place zabaw - nie przypominają tych sprzed lat. Teraz w naszym mieście na każdym kroku można spotkać skwery z urządzeniami zabawowymi. Prócz tradycyjnych z huśtawkami i karuzelami, są jeszcze place z trampolinami, tyrolkami (zjazd na linie) czy wodny plac zabaw. Na Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego jest również plac zabaw dla osób z niepełnosprawnością.

Fot. Stanisław Sputo
Fot. Stanisław Sputo

 

Źródło: "Jastrzębie-Zdrój 1963-2013. Zarys historii młodego miasta" K.Kucia, U.Marcinowska

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/od-kawalka-drewna-po-wodny-plac-zabaw


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Napisz komentarz...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! wyróżnione artykuły

REKLAMA


Ostanie komentarze

@The BareXCiagle jeszcze sa ludzie ktorzy mysla tylko o sobie. Bez JSW , nie byloby Jastrzebia bo pani Hetman nie dba ...
Tymczasem zarząd JSW wraz z Państwem Polskim okrada emerytów i drobnych inwestorów nie wypłacając ani 1 zł z zysku .... ...
Cudowna kolekcja, polecam na prawdę!

REKLAMA
REKLAMA