Deratyzacja ma na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych przenoszonych przez gryzonie. W tym okresie właściciele nieruchomości zobowiązani są do wyłożenia specjalistycznych preparatów do zwalczania gryzoni.
Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji zostały określone w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój przyjętego Uchwałą nr IV.52.2021 Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój z dnia 29 kwietnia 2021 roku.
Należą do nich nieruchomości:
- zabudowane budynkami wielolokalowymi podpiwniczonymi,
- zabudowane obiektami i magazynami wykorzystywanymi odpowiednio do przetwórstwa, przechowywania lub składowania produktów rolno-spożywczych,
- zabudowane obiektami handlowymi i usługowymi branży spożywczej i gastronomicznej,
- na których magazynowane są odpady komunalne w wyniku ich zbierania, przetwarzania.
Trzeba pamiętać, że deratyzację należy również przeprowadzać każdorazowo w przypadku wystąpienia populacji gryzoni na terenie nieruchomości.
W okresie wyłożenia trutek należy szczególną uwagę zwrócić na dzieci i zwierzęta domowe, aby nie miały kontaktu z wyłożoną substancją.
Miejsca objęte deratyzacjąnależy wyposażyć w napisy ostrzegawcze.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej będą przeprowadzać kontrole w tym zakresie, a zaniechanie obowiązku deratyzacji może skutkować nałożeniem mandatu na właściciela nieruchomości.
Wyrzucanie resztek jedzenia na trawniki, obok pojemników i wiatek śmietnikowych, a nawet dokarmianie ptaków może przyczynić się do zwiększonej aktywności gryzoni dzięki łatwemu dostępowi do pożywienia. Starajmy się zapobiegać tego typu praktykom.