Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Obchody Święta Niepodległości w Jastrzębiu-Zdroju

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Dodane przez:
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

Obchody miały miejsce na placu WOŚP, gdzie odbył się koncert orkiestry JSW oraz pokaz laserowy. Wcześniej odprawiono mszę w intencji ojczyzny.

11 listopada jest jedną z najszczególniejszych dat w ciągu roku dla każdego Polaka. Nikomu nie trzeba przypominać, że to właśnie wtedy, w 1918 roku oficjalnie zakończyła się I wojna światowa, a Polska wyzwoliła się z ucisku trzech zaborców i odzyskała niepodległość. Rocznicę tych wydarzeń - w tym roku już 105. - świętowano w całym kraju. Inaczej nie mogło być również w naszym mieście.

Obchody Święta Niepodległości w Jastrzębiu-Zdroju rozpoczęły się w Bziu, gdzie pod pomnikiem przy ul. Pszczyńskiej, władze miasta wraz ze służbami mundurowymi i delegacjami złożyły kwiaty. Następnie w kościele "Na Górce" została odprawiona msza św. w intencji ojczyzny.

REKLAMA

Dalsza część obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miała miejsce na placu WOŚP, gdzie odśpiewano hymn, a także minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich, którzy polegli w walce o wolność naszej ojczyzny.

- To już 105. lat odkąd nasi rodacy cieszą się niepodległością. Teraz my, jako kolejne pokolenia mamy różne marzenia. Ale to jedno jest najważniejsze: mieć wolną ojczyznę, mieć stale pokój

- mówiła podczas obchodów Święta Niepodległości Prezydent Jastrzębia-Zdroju, Anna Hetman, zaznaczając, że niestety wolność nie jest dana raz na zawsze.

- Tę wolność trzeba pielęgnować, dbać o nią. Dbać - każdy na swoim podwórku - wtedy ona będzie się rozprzestrzeniała

- podkreśliła Prezydent Jastrzębia-Zdroju, zwracając uwagę na sytuację za naszą wschodnią granicą, gdzie toczy się wojna.

Prezydent Anna Hetman wszystkim jastrzębianom złożyła także życzenia z okazji Święta Niepodległości.

- W tym wielkim dniu podczas obchodów rocznicowych, życzę, aby nastrój pokoju, wolności i radości przeniósł się na każdy kolejny dzień. Abyśmy nigdy nie musieli walczyć o wolność

- powiedziała Prezydent Anna Hetman.

W tegoroczne świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości w Jastrzębiu wpisały się: musztra w wykonaniu uczniów klas mundurowych jastrzębskiego 3LO, a także koncert orkiestry Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która wykonała utwory wojenne i patriotyczne, m.in: "Wojenko, wojenko", czy "Rozkwitały pąki białych róż".

Jastrzębskie obchody Święta Niepodległości zakończyło widowisko laserowe poświęcone historii Polski - od czasów jeszcze przed Mieszkiem I aż do roku 1918 - w którym także nie zabrakło elementów artystycznych - w postaci muzyki najwybitniejszych polskich kompozytorów.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jastrzebie.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/105-rocznica-odzyskania-niepodleglosci-w-jastrzebiu-zdroju?utm_source=beloud.com


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA


Ostanie komentarze

zajęlibyście się poważnie tematem i opisali to co się dzieje
dajmy na luz, nie dajmy się skłócać
Trafnie i w dobrym czasie. To co ostatnio się wyprawia to przekracza wszelkie granice 
@Mariantaka prawda, przypomina mi się film z cyganami, którzy przekonują, że "...u nas na wsi psów się nie je - ...
jjak można mieć tak "wy...bane"?
Wstyd i hańba dla miasta 

REKLAMA

REKLAMA