Obchody 43. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego
Przy rondzie „Porozumienia Jastrzębskiego” odsłonięte zostaną tablice z oryginalną treścią postulatów, które wpłynęły na dalsze losy Polski.
W centrum miasta powstaną dwa skwery będące hołdem dla wydarzeń sierpniowych lat 80-tych i Porozumienia Jastrzębskiego.
Przy rondzie Porozumienia Jastrzębskiego, blisko masztu z flagą Polski w niedzielę 3 września odsłonięte zostaną 4 tablice z treścią porozumień. W ten sposób uczcimy zbiorowe bohaterstwo uczestników tamtych wydarzeń. Zapraszamy na 16:20 wszystkich mieszkańców. Pokażmy, że jesteśmy dumnymi mieszkańcami Jastrzębia-Zdroju i nie zapominamy o wydarzeniach tamtych lat.
3 września uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 1A. Obchody pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego przewidziane są na godzinę 11.30.
Jak to wszystko wyglądało 43 lata temu?
3 września 1980 r. o godz. 5.45 został podpisany dokument kończący strajk w KWK Manifest Lipcowy w Jastrzębiu-Zdroju: „Protokół porozumienia zawartego przez Komisję Rządową i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w dniu 3 września 1980 r. w Kopalni Węgla Kamiennego Manifest Lipcowy”.
Ze strony MKS „Protokół...” sygnowali: Jarosław Sienkiewicz (przewodniczący), Stefan Pałka i Tadeusz Jedynak (wiceprzewodniczący), Jan Jarliński, Piotr Musiał, Andrzej Winczewski, Marian Kosiński, Roman Kempiński, Mieczysław Sawicki, Kazimierz Stolarski, Ryszard Kuś, Wacław Kołodyński, Władysław Kołduński, Grzegorz Stawski; ze strony rządowej: wicepremier Aleksander Kopeć, z-ca członka Biura Politycznego i sekretarz KC PZPR Andrzej Żabiński, minister górnictwa Włodzimierz Lejczak, sekretarz KW PZPR w Katowicach Wiesław Kiczan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Górnictwa Mieczysław Glanowski, I z-ca wojewody katowickiego Zdzisław Gorczyca, rektor Politechniki Śląskiej Jerzy Nawrocki.
Potwierdzono w nim ustalenia gdańskie, zniesiono 4-brygadowy system pracy w górnictwie (oznaczał on konieczność pracy 7 dni w tygodniu). Władze zobowiązały się do przedstawienia Sejmowi PRL projektu obniżenia wieku emerytalnego w górnictwie. Ważnym ustaleniem było wprowadzenie od 1 stycznia 1981 r. wolnych wszystkich sobót i niedziel (w intencji przedstawicieli władz zapis dotyczył jedynie górników, ale w tekście porozumienia jasno tego nie zaznaczono, co spowodowało na początku 1981 r. konflikt o wolne soboty). Przedstawiciele rządu zgodzili się też na realizację szeregu postulatów socjalno-bytowych, m.in. wpisanie pylicy płuc do wykazu chorób zawodowych.
Źródło: Instytut Pamięci Narodowej.
"KU WOLNOŚCI" w 40-stą rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego
Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:
Sprawdź podobne:
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...