Jubileuszowa edycja "JAZZtrzębie Festiwal 2024" już wkrótce (wideo)
Festiwal JAZZtrzębie już na dobre zakorzenił się w naszym mieście. Aż trudno uwierzyć, że już mamy za sobą 9. edycji tego jastrzębskiego święta jazzu. Podczas Festiwali gościliśmy wielu artystów i mogliśmy „dotknąć” tego gatunku muzyki właśnie w naszym mieście.
Festiwal JAZZtrzębie już na dobre zakorzenił się w naszym mieście. Aż trudno uwierzyć, że już mamy za sobą 9. edycji tego jastrzębskiego święta jazzu. Podczas Festiwali gościliśmy wielu artystów i mogliśmy „dotknąć” tego gatunku muzyki właśnie w naszym mieście. Zobacz JAZZtrzębie Festiwal 2023 - dokument filmowy.
Pewnie niewielu z nas jeszcze pamięta, że początek festiwalu sięga 2014 r. gdzie w lokalnym jastrzębskim pubie, z inicjatywy Przemysława Strączka, uczczono Międzynarodowy Dzień Jazzu. Jam session z udziałem muzyków z regionu odbył się na wolnym powietrzu i okazał się dobrym początkiem popularyzowania muzyki jazzowej w Jastrzębiu-Zdroju.
2015 r. to już 1. edycja festiwalowa JAZZtrzębia. W ramach Festiwalu i dzięki wsparciu Urzędu Miasta Jastrzębia-Zdroju, zorganizowane zostały: jam session i koncerty jazzowe w Domu Zdrojowym i nie tylko.
2016 r. 2.edycja przybrała już festiwalową formułę. Gościliśmy wówczas w naszym mieście artystów z Polski, Hiszpanii, Singapuru, Chin i Meksyku. Organizatorzy poza koncertami, zadbali również o inne formy propagowania jazzu, takie jak: warsztaty czy wystawa fotografii jazzowej.
W 2017 r. Festiwal przyniósł kolejne nowe doświadczenia. W ramach 3. edycji JAZZtrzębia odbyły się: wystawa i koncerty również w Pawłowickim Ośrodku Kultury. Festiwal uatrakcyjniła gwiazda światowego formatu – Gilad Hokselman wraz ze swoim trio.
W kolejnych latach na festiwalowej scenie pojawiły się tacy wybitni muzycy jak m.in.: Piotr Wojtasik z kwintetem, instrumentalistka i performerka Xu Fengxia. Tych artystów mogliśmy usłyszeć na jastrzębskich scenach w 2018 r.
Andy Sheppard - saksofonista i kompozytor jazzowy, był gościem specjalnym kolejnego Festiwalu (5. edycji) w 2019 r. Wystąpił w koncercie finałowym oraz poprowadził warsztaty muzyczne.
2020 r. – rok pandemiczny, choć nie był łatwy dla wszystkich, nie zatrzymał organizatorów. Podjęto decyzje o przeniesieniu Festiwalu z kwietnia na lipiec, ale mimo tego do końca nie było wiadomo, czy się odbędzie. Choć w okrojonym składzie (ze względu na obostrzenia) gościliśmy artystów z Polski i zagranicy: wokalistkę Dorotę Miśkiewicz z Atom String Quartet, skrzypka Adama Bałdycha oraz Davida Doruzka z zespołem Piotra Budniaka, Petera Somosa w trio Jakuba Paulskiego oraz Yumi Itow duecie z Szymonem Miką.
Podczas 7. edycji Festiwalu po raz pierwszy piękny Pałac w Boryni, stał się miejscem jazzowych koncertów. Wówczas wystąpił tam kwartet Przemysława Strączka promujący płytę Fig Tree.
W 2021 r. Festiwal podzielono na dwie części: część streamingową i część z udziałem publiczności. Było to skutkiem 3 fali pandemii.
I część streamingowa to występy takich artystów jak: Wolfgang Muthspiel, Irek Głyk, Przemysław Strączek CULTURAL CONCEPT oraz Kandara Diebate z Senegalu.
II część z udziałem publiczności przeniesiona została na czerwiec, ale dzięki temu „na żywo” mogliśmy posłuchać kwartetu Anny Marii Jopek oraz kwartetu brazylijskiego muzyka Adriano Trindade.
Zorganizowanie podróży dla muzyków z zagranicy przy zamknięciu granic było wyjątkowym zadaniem. Na szczęście dzięki zaangażowaniu wielu ludzi udało się przeprowadzić festiwal zgodnie z założeniami.
2022 r. (8. edycja) Wiele przeciwności losu – wydarzenia związane z wojną na Ukrainie, tragiczne w skutkach wypadki na dwóch kopalniach na terenie naszego miasta, sprawiły, że koncerty, które miały się odbyć między 26, a 30 kwietnia, odbyły się w późniejszym terminie. Tragiczne wydarzenia wpłynęły wówczas na nas wszystkich i oczywiście na festiwalową atmosferę. Natomiast można było podziwiać wspaniałe koncerty i wykonawców.
Po raz pierwszy główne wydarzenia odbyły się w pięknej Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej. W 8. edycji Festiwalu wystąpili: Aga Zaryan, Kristjan Randalu „Absence” w Nelson Veras & Markku Ounaskari, Przemysław Chmiel Quartet, Jorgos & Antonis Skolias „Kolos” Chiao-Hua Chang & Przemysław Strączek. Odbyły się również warsztaty i po raz pierwszy panel dyskusyjny z udziałem dziennikarzy muzycznych i organizatorów wydarzeń jazzowych.
9. edycja JAZZtrzębia w 2023 r. to wydarzenia w Sali Koncertowej PSM i w innych, do tej pory nie wykorzystywanych przestrzeniach miejskich. Koncerty odbyły się m.in.: na balkonie w zabytkowym budynku przy ulicy 1 Maja, w hali „Łaźni Moszczenica” (koncert z wizualizacją kosmiczną). Podczas Festiwalu gościliśmy w Jastrzębiu wielu artystów: Kamila Piotrowicza Sextet, Håkon Kornstad, Grażynę Auguścik z premierą płytową albumu „2 The Light”, Buba Badjie Kuyateh Trio, Łukasza Sowę Quartet, Strączek/Kaletka/Dobosz z wizualizacją kosmiczną Damiana Jabłeki oraz studentów szkoły artystycznej Music Point. Nie zabrakło również warsztatów, tym razem odbyły się Letnie Warsztaty Gitary Jazzowej z gościem specjalnym, którym był czeski gitarzysta David Dorůžka.
Do 2017 roku organizatorem festiwalu była Fundacja Harmonicznego Chaosu. W latach 2018 r. - 2020 r. festiwal był przygotowywany przez Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club z Gliwic. Od roku 2021 Festiwal "pod swoje skrzydła" wzięła Fundacja Kreatywności Artystycznej – Jazzu Trzeba. Tegoroczną edycję w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków budżetu Miasta Jastrzębie-Zdrój, również przygotowuje ta sama Fundacja pod przewodnictwem dyrektora artystycznego Przemysława Strączka.
Przed nami jubileuszowa 10. edycja festiwalu w 2024 roku. Jak będzie? Kogo posłuchamy, zobaczymy? To się okaże.
Tegoroczna edycja JAZZtrzębia odbędzie się między 16 kwietnia, a 9 maja. Szczegóły już wkrótce i na bieżąco w 10. edycja JAZZtrzębie 2024
Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:
Sprawdź podobne:
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...