Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Jubileuszowa edycja "JAZZtrzębie Festiwal 2024" już wkrótce (wideo)

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Dodane przez:

Festiwal JAZZtrzębie już na dobre zakorzenił się w naszym mieście. Aż trudno uwierzyć, że już mamy za sobą 9. edycji tego jastrzębskiego święta jazzu. Podczas Festiwali gościliśmy wielu artystów i mogliśmy „dotknąć” tego gatunku muzyki właśnie w naszym mieście.

Festiwal JAZZtrzębie już na dobre zakorzenił się w naszym mieście. Aż trudno uwierzyć, że już mamy za sobą 9. edycji tego jastrzębskiego święta jazzu. Podczas Festiwali gościliśmy wielu artystów i mogliśmy „dotknąć” tego gatunku muzyki właśnie w naszym mieście. Zobacz JAZZtrzębie Festiwal 2023 - dokument filmowy.

Pewnie niewielu z nas jeszcze pamięta, że początek festiwalu sięga 2014 r. gdzie w lokalnym jastrzębskim pubie, z inicjatywy Przemysława Strączka, uczczono Międzynarodowy Dzień Jazzu. Jam session z udziałem muzyków z regionu odbył się na wolnym powietrzu i okazał się dobrym początkiem popularyzowania muzyki jazzowej w Jastrzębiu-Zdroju.

2015 r. to już 1. edycja festiwalowa JAZZtrzębia. W ramach Festiwalu i dzięki wsparciu Urzędu Miasta Jastrzębia-Zdroju, zorganizowane zostały: jam session i koncerty jazzowe w Domu Zdrojowym i nie tylko.

2016 r. 2.edycja przybrała już festiwalową formułę. Gościliśmy wówczas w naszym mieście artystów z Polski, Hiszpanii, Singapuru, Chin i Meksyku. Organizatorzy poza koncertami, zadbali również o inne formy propagowania jazzu, takie jak: warsztaty czy wystawa fotografii jazzowej.

W 2017 r. Festiwal przyniósł kolejne nowe doświadczenia. W ramach 3. edycji JAZZtrzębia odbyły się: wystawa i koncerty również w Pawłowickim Ośrodku Kultury. Festiwal uatrakcyjniła gwiazda światowego formatu – Gilad Hokselman wraz ze swoim trio.

W kolejnych latach na festiwalowej scenie pojawiły się tacy wybitni muzycy jak m.in.: Piotr Wojtasik z kwintetem, instrumentalistka i performerka Xu Fengxia. Tych artystów mogliśmy usłyszeć na jastrzębskich scenach w 2018 r.

Andy Sheppard - saksofonista i kompozytor jazzowy, był gościem specjalnym kolejnego Festiwalu (5. edycji) w 2019 r. Wystąpił w koncercie finałowym oraz poprowadził warsztaty muzyczne.

2020 r. – rok pandemiczny, choć nie był łatwy dla wszystkich, nie zatrzymał organizatorów. Podjęto decyzje o przeniesieniu Festiwalu z kwietnia na lipiec, ale mimo tego do końca nie było wiadomo, czy się odbędzie. Choć w okrojonym składzie (ze względu na obostrzenia) gościliśmy artystów z Polski i zagranicy: wokalistkę Dorotę Miśkiewicz z Atom String Quartet, skrzypka Adama Bałdycha oraz Davida Doruzka z zespołem Piotra Budniaka, Petera Somosa w trio Jakuba Paulskiego oraz Yumi Itow duecie z Szymonem Miką.

Podczas 7. edycji Festiwalu po raz pierwszy piękny Pałac w Boryni, stał się miejscem jazzowych koncertów. Wówczas wystąpił tam kwartet Przemysława Strączka promujący płytę Fig Tree.

W 2021 r. Festiwal podzielono na dwie części: część streamingową i część z udziałem publiczności. Było to skutkiem 3 fali pandemii.

I część streamingowa to występy takich artystów jak: Wolfgang Muthspiel, Irek GłykPrzemysław Strączek CULTURAL CONCEPT oraz Kandara Diebate z Senegalu.

II część z udziałem publiczności przeniesiona została na czerwiec, ale dzięki temu „na żywo” mogliśmy posłuchać kwartetu Anny Marii Jopek oraz kwartetu brazylijskiego muzyka Adriano Trindade.

Zorganizowanie podróży dla muzyków z zagranicy przy zamknięciu granic było wyjątkowym zadaniem. Na szczęście dzięki zaangażowaniu wielu ludzi udało się przeprowadzić festiwal zgodnie z założeniami.

- przypominają  organizatorzy

2022 r. (8. edycja) Wiele przeciwności losu – wydarzenia związane z wojną na Ukrainie, tragiczne w skutkach wypadki na dwóch kopalniach na terenie naszego miasta, sprawiły, że koncerty, które  miały się odbyć między 26, a 30 kwietnia, odbyły się w późniejszym terminie. Tragiczne wydarzenia wpłynęły wówczas na nas wszystkich i oczywiście na festiwalową atmosferę. Natomiast można było podziwiać wspaniałe koncerty i wykonawców.

Po raz pierwszy główne wydarzenia odbyły się w pięknej Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej. W 8. edycji Festiwalu wystąpili: Aga Zaryan, Kristjan Randalu „Absence” w Nelson Veras & Markku Ounaskari, Przemysław Chmiel Quartet, Jorgos & Antonis Skolias „Kolos” Chiao-Hua Chang & Przemysław Strączek. Odbyły się również warsztaty i po raz pierwszy panel dyskusyjny z udziałem dziennikarzy muzycznych i organizatorów wydarzeń jazzowych.

9. edycja  JAZZtrzębia w 2023 r.  to wydarzenia w Sali Koncertowej PSM i w innych, do tej pory nie wykorzystywanych przestrzeniach miejskich. Koncerty odbyły się m.in.: na balkonie w zabytkowym budynku przy ulicy 1 Maja, w hali „Łaźni Moszczenica” (koncert z wizualizacją kosmiczną). Podczas Festiwalu gościliśmy w Jastrzębiu wielu artystów: Kamila Piotrowicza Sextet, Håkon Kornstad, Grażynę Auguścik z premierą płytową albumu „2 The Light”, Buba Badjie Kuyateh Trio, Łukasza Sowę Quartet, Strączek/Kaletka/Dobosz z wizualizacją kosmiczną Damiana Jabłeki oraz studentów szkoły artystycznej Music Point. Nie zabrakło również warsztatów, tym razem odbyły się Letnie Warsztaty Gitary Jazzowej z gościem specjalnym, którym był czeski gitarzysta David Dorůžka.

Do 2017 roku organizatorem festiwalu była Fundacja Harmonicznego Chaosu. W latach 2018 r. -  2020 r.  festiwal był przygotowywany przez Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club z Gliwic. Od roku 2021 Festiwal "pod swoje skrzydła" wzięła  Fundacja Kreatywności Artystycznej – Jazzu Trzeba. Tegoroczną edycję w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków budżetu Miasta Jastrzębie-Zdrój, również przygotowuje ta sama Fundacja pod przewodnictwem dyrektora artystycznego Przemysława Strączka.

Przed nami jubileuszowa 10. edycja festiwalu w 2024 roku. Jak będzie? Kogo posłuchamy, zobaczymy? To się okaże.
– informują organizatorzy

Tegoroczna edycja JAZZtrzębia odbędzie się między 16 kwietnia, a 9 maja. Szczegóły już wkrótce i na bieżąco w 10. edycja JAZZtrzębie 2024

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jastrzebie.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/zaczynamy-odliczanie-do-10-edycji-jazztrzebia


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA

Helmut rura
Szukam dobrego elektromechanika do swojego Helmuta (VW). Ktoś coś poleci?
O.N.A.
Czy o prawda, że w Jastrzębiu nie ma gdzie potańczyć? ... (2)
Jastek (IAstek)
👋 Hej Jastrzębianie! 🌟Chcesz przekazać pozdrowienia, zadać pytanie czy po ... (2)
Lidia
Czy ktoś wypieka świąteczne ciasteczka?  (2)
Weber
Jest w Jastrzębiu jakaś firma zajmująca się obsługą prawną pod ... (1)
Jag0da
Gdzie naprawię laptopa? Nie włącza się!!! help (1)
VoyTek
Naprawa skrzyni biegów w okolicy? Ktoś coś poleci?
ChiChi
Polećcie weterynarza w okolicy. Chodzi mi o takiego, który bardziej ... (3)
Chłop ;)
Gdzie w Jastrzębiu lub bliskiej okolicy na dobry żur i ... (3)
OliwiaCZ
Manicure, pedicure w Jastrzębiu z dojazdem do Klienta godny polecenia? ... (1)

Ostanie komentarze

Uwaga rodacy: parkowanie na niedozwolonych miejscach kosztuje tutaj 300 zl. Omijajcie te miasto.
Pilnie potrzebował 160 tys . a to dobre  buhahhahaha
Nie! to zasługa Pana Tomasza, a jak by kto pytał to miasto zbudowała Hetman, nie Gierek, serio!
to pan Urgoł załatwił
Gratulacje od rodziny Matusiaków już popłynęły, za chwile popłynie rzesza członków rodziny Matusiaków do doradzania ii obsadzania stanowisk jak już ...

REKLAMA

REKLAMA