Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Górnicza historia miasta Jastrzębie-Zdrój

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Dodane przez:
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

4 grudnia 1962 roku w Jastrzębiu-Zdroju oficjalnie otwarto pierwszą kopalnię węgla kamiennego. W kolejnych latach powstawały kolejne, a obecnie na dobrą sprawę funkcjonuje tylko jedna, trzyruchowa.

Jastrzębie-Zdrój jest miastem, które swoje powstanie jako miasto zawdzięcza górnictwu. To odkrycie ogromnych złóż węgla i to nie byle jakiego, bo koksowego sprawiło, że licząca sobie zaledwie kilka tysięcy mieszkańców wioska 30 czerwca 1963 roku oficjalnie uzyskała prawa miejskie.

Czarnego złota, jak mawia się o węglu w naszym mieście poszukiwano już jednak o wiele wcześniej. Już w drugiej połowie XIX wieku, dokopać starał się do niego ówczesny właściciel Jastrzębia Dolnego, Emil von Schlieben.

Zamiast tego natrafił jednak na solankę. W ten sposób, w ogromnym skrócie rozpoczęła się uzdrowiskowa historia Jastrzębia-Zdroju. O ewentualnych złożach węgla nie przestano jednak w naszym mieście pamiętać.

Do ich poszukiwań wrócono po zakończeniu II wojny. Władze centralne w Polsce przejęli komuniści, dla których przemysł stanowił istotną – o ile nie najistotniejszą – gałąź gospodarki. Wówczas węgiel udało się już odnaleźć, a to otworzyło nowy rozdział w historii Jastrzębia-Zdroju.

REKLAMA

W ciągu zaledwie niecałych 10 lat w mieście otwarte zostały cztery kopalnie. Każdą z nich otwierano 4 grudnia, czyli w Barbórkę. Jako pierwsza funkcjonowanie rozpoczęła kopalnia Jastrzębie. Otwarto ją dokładnie 4 grudnia 1962 roku po nieco ponad sześciu latach budowy. W tym czasie Jastrzębie-Zdrój było jeszcze osiedlem.

Trzy kolejne kopalnie powstawały już w mieście. Równo trzy lata po kopalni Jastrzębie – 4 grudnia 1965 roku – otwarta została kopalnia Moszczenica. Jeszcze w trakcie jej budowy, obie kopalnie połączono, nadając im nazwę „Jastrzębie-Moszczenica”. W ten sposób funkcjonowały jednak tylko przez dwa lata. Kilkadziesiąt lat później ponownie zostały one połączone. Wówczas nosiły one nazwę „Jas-Mos”.

Zanim to jednak nastąpiło w Jastrzębiu-Zdroju powstały dwie kolejne kopalnie. 4 grudnia 1969 roku „fedrowanie” rozpoczęła kopalnia Zofiówka, a dwa lata później – w grudniu 1971 roku – kopalnia Borynia.

Dziś w Jastrzębiu-Zdroju pozostała już tylko jedna, ale trzyruchowa kopalnia. Jest nią kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie. W jej skład wchodzą budowane w latach 60. i 70. KWK Borynia i Zofiówka, a także KWK Jastrzębie-Bzie otwarta w 2021 roku, jako pierwsza od dwóch dekad kopalnia w Polsce.

Jako takiej nie ma już kopalni Moszczenica, którą w 2001 roku oficjalnie zamknięto. Funkcjonuje za to pozostała po niej łaźnia, w której stworzono Carbonarium i w której w przyszłym roku mają zostać otwarte: Centrum Porozumienia Jastrzębskiego oraz strefy: biznesowa i rozrywkowa.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jastrzebie.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/gornicza-historia-naszego-miasta


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! wyróżnione artykuły

REKLAMA


Ostanie komentarze

250 metrów to dla mieszkańców tej ulicy jak autostrada, ale dla mnie Kowalskiego z osiedla to żarty!
świetny materiał!
Jaki remont? Przejeżdżam tam codziennie i nic się nie dzieje. Jakieś znaki nastawiali, a dziury jak w budżecie miasta! 
Pan Witold jak zwykle w formie i na poziomie! powodzenia

REKLAMA

REKLAMA