Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Górnicza historia miasta Jastrzębie-Zdrój

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Dodane przez:
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

4 grudnia 1962 roku w Jastrzębiu-Zdroju oficjalnie otwarto pierwszą kopalnię węgla kamiennego. W kolejnych latach powstawały kolejne, a obecnie na dobrą sprawę funkcjonuje tylko jedna, trzyruchowa.

Jastrzębie-Zdrój jest miastem, które swoje powstanie jako miasto zawdzięcza górnictwu. To odkrycie ogromnych złóż węgla i to nie byle jakiego, bo koksowego sprawiło, że licząca sobie zaledwie kilka tysięcy mieszkańców wioska 30 czerwca 1963 roku oficjalnie uzyskała prawa miejskie.

Czarnego złota, jak mawia się o węglu w naszym mieście poszukiwano już jednak o wiele wcześniej. Już w drugiej połowie XIX wieku, dokopać starał się do niego ówczesny właściciel Jastrzębia Dolnego, Emil von Schlieben.

Zamiast tego natrafił jednak na solankę. W ten sposób, w ogromnym skrócie rozpoczęła się uzdrowiskowa historia Jastrzębia-Zdroju. O ewentualnych złożach węgla nie przestano jednak w naszym mieście pamiętać.

Do ich poszukiwań wrócono po zakończeniu II wojny. Władze centralne w Polsce przejęli komuniści, dla których przemysł stanowił istotną – o ile nie najistotniejszą – gałąź gospodarki. Wówczas węgiel udało się już odnaleźć, a to otworzyło nowy rozdział w historii Jastrzębia-Zdroju.

W ciągu zaledwie niecałych 10 lat w mieście otwarte zostały cztery kopalnie. Każdą z nich otwierano 4 grudnia, czyli w Barbórkę. Jako pierwsza funkcjonowanie rozpoczęła kopalnia Jastrzębie. Otwarto ją dokładnie 4 grudnia 1962 roku po nieco ponad sześciu latach budowy. W tym czasie Jastrzębie-Zdrój było jeszcze osiedlem.

Trzy kolejne kopalnie powstawały już w mieście. Równo trzy lata po kopalni Jastrzębie – 4 grudnia 1965 roku – otwarta została kopalnia Moszczenica. Jeszcze w trakcie jej budowy, obie kopalnie połączono, nadając im nazwę „Jastrzębie-Moszczenica”. W ten sposób funkcjonowały jednak tylko przez dwa lata. Kilkadziesiąt lat później ponownie zostały one połączone. Wówczas nosiły one nazwę „Jas-Mos”.

Zanim to jednak nastąpiło w Jastrzębiu-Zdroju powstały dwie kolejne kopalnie. 4 grudnia 1969 roku „fedrowanie” rozpoczęła kopalnia Zofiówka, a dwa lata później – w grudniu 1971 roku – kopalnia Borynia.

Dziś w Jastrzębiu-Zdroju pozostała już tylko jedna, ale trzyruchowa kopalnia. Jest nią kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie. W jej skład wchodzą budowane w latach 60. i 70. KWK Borynia i Zofiówka, a także KWK Jastrzębie-Bzie otwarta w 2021 roku, jako pierwsza od dwóch dekad kopalnia w Polsce.

Jako takiej nie ma już kopalni Moszczenica, którą w 2001 roku oficjalnie zamknięto. Funkcjonuje za to pozostała po niej łaźnia, w której stworzono Carbonarium i w której w przyszłym roku mają zostać otwarte: Centrum Porozumienia Jastrzębskiego oraz strefy: biznesowa i rozrywkowa.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jastrzebie.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/gornicza-historia-naszego-miasta


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA


Ostanie komentarze

Nie! to zasługa Pana Tomasza, a jak by kto pytał to miasto zbudowała Hetman, nie Gierek, serio!
to pan Urgoł załatwił
Gratulacje od rodziny Matusiaków już popłynęły, za chwile popłynie rzesza członków rodziny Matusiaków do doradzania ii obsadzania stanowisk jak już ...
Wielkie gratulacje Panie Prezydencie!!!
mnie się nikt nie pytał czy chce Łabędzią ulicę. Piktogramy co ulica to inne.

REKLAMA

REKLAMA