340 karmników dla mieszkańców - wspólnie zadbajmy o ptaki zimą
Akcja rozpocznie się o godz. 9:30 w Galerii Jastrzębie. Poza karmnikami będzie można odbierać ptasie pyzy oraz karmę sypką dla ptaków.
Podobnie jak w ubiegłych latach, pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta przygotowali akcję, podczas której kilkaset karmników oraz karma dla ptaków trafi do mieszkańców Jastrzębia-Zdroju.
W ubiegłym roku ponad 300 karmników rozdaliśmy w ciągu zaledwie kilku godzin! To dowód na to, jak bardzo mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju przejmują się losem ptaków w tak trudnym dla nich okresie jakim jest zima. Odbieraliśmy już telefony z pytaniami od jastrzębian, czy również w tym roku będziemy przekazywać karmę dla ptaków i karmniki. Jestem przekonany, że także w najbliższą sobotę nie zabraknie mieszkańców, którym leży na sercu los naszych skrzydlatych przyjaciół
- powiedział Mariusz Rogala naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa.
Przekazujemy kilka ważnych wskazówek, które pomogą w bezpiecznym dokarmianiu ptaków:
Decydując się na dokarmianie ptaków należy pamiętać o najważniejszych zasadach, dzięki którym zwierzęta doczekają wiosny w dobrej formie:
- Dokarmiamy ptaki tylko zimą, gdy mróz, śnieg i zlodowacenia uniemożliwiają im samodzielne znajdywanie pokarmu.
- Jeśli już zaczęliśmy dokarmiać, róbmy to regularnie. Ptaki bardzo szybko przyzwyczają się do miejsca i przygotowanego dla nich karmnika. Jeśli zmienimy zdanie i nagle odetniemy je od źródła pożywienia - wyrządzimy im więcej szkód niż pożytku.
- Odpowiednie menu. Karmienie pieczywem czy żywnością zawierającą sól i wzmacniacze smaku może im bardzo zaszkodzić a nawet prowadzić do śmierci. Pamiętajmy o świeżej wodzie!
- Porządek w karmniku. Lepiej nie dokarmiać wcale, niż dopuścić do zepsucia się resztek pozostawionego pokarmu, które zamienia się w siedlisko bakterii i pasożytów.
Jaka zimowa karma dla ptaków najlepiej się sprawdza:
- mieszanki tłuszczowo-nasienne (np. kule z łoju oraz nasion słonecznika, lnu, prosa itp.),
- nasiona oleiste, zwłaszcza słonecznik, len, mak nasiona prosa, owsa, pestki owoców, nasiona sałaty siewnej, kapusty polnej, rzepy, rozdrobnione nasiona dyni - zjadane przez sikory, wróble, zięby, gile, grubodzioby,
- słonina, łój lub smalec - tylko niesolone i niewędzone - dla sikor, dzięciołów, kowalików,
- orzechy - dla sikor, dzięciołów, kowalików,
- jabłka, jarzębina, rodzynki - dla drozdowatych, jak kos i kwiczoł.
Zapraszamy po odbiór karmników i ptasich smakołyków 30 listopada do Galerii przy ul. Warszawskiej 2 (1 piętro), godz. 9:30.
Fundatorem karmników i ptasich smakołyków jest Urząd Miasta.
Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:
Sprawdź podobne:
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...