Zabezpiecz swój rower lub hulajnogę
Coraz cieplejsze dni to świetny czas na jazdę rowerem, hulajnogą, deskorolką, choć niestety jest to też czas „wzmożonej pracy” złodziei jednośladów. Warto zatem pomyśleć o właściwym jego zabezpieczeniu. Jak wynika ze zgłoszeń osób poszkodowanych, najwięcej rowerów ginie pozostawionych bez zabezpieczenia przed sklepami. Mając na uwadze bezpieczeństwo i dbałość o własne mienie, warto poznać kilka metod skutecznego zabezpieczenia jednośladów przed kradzieżą.
Jednoślady giną najczęściej spod sklepów, klatek schodowych, balkonów lub innych łatwo dostępnych miejsc. Zazwyczaj są to kradzieże przypadkowe, gdzie złodzieje wykorzystują okazję pozostawienia roweru na tzw. "chwilę" bez żadnych zabezpieczeń i dozoru. Przypadki kradzieży odnotowywane były też z piwnicy czy garaży, czyli z miejsc, w których rowery były przechowywane. Aby ustrzec się takich zdarzeń i w dużym stopniu ograniczyć ich ryzyko, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu swojego roweru.
Jak odpowiednio zabezpieczyć rower:
Najczęściej łupem padają niezabezpieczone jednoślady, bądź te przypięte słabymi zapięciami. Złodziej, widząc dwa rowery, z których jeden zabezpieczony jest cienką linką, a drugi zabezpieczeniem trudnym do pokonania, za cel wybierze z pewnością ten pierwszy. Nie ułatwiajmy złodziejom życia i wyposażmy swoje jednoślady w solidne i trudne do usunięcia w krótkim czasie zabezpieczenia. W związku z tym wybieraj tylko sprawdzone zabezpieczenia. Nawet jeżeli nie są najtańsze, to ich zakup jest i tak wielokrotnie tańszy niż zakup nowego roweru.
Jak przypiąć rower:
Przede wszystkim nie za samo koło, gdyż jego zdjęcie zajmuje tylko kilka — kilkanaście sekund. Najlepiej przypiąć rower jednym zapięciem za koło i ramę jednocześnie. Ponadto pamiętaj, że na nic się zda solidne zabezpieczenie, jeżeli przypniesz swój pojazd do słabo zamocowanych elementów, które po kilku szarpnięciach, bez trudu dają się wyjąć z podłoża, czy ściany budynku. Elementy, do których przypinamy rower, muszą być solidne i trwale przymocowane. Pamiętaj także, że łupem sprawców padają nie tylko rowery, ale także i ich osprzęt, jak na przykład liczniki, pompki, czy zawieszone torby. Złodzieje nie gardzą nawet dobrymi siodełkami, czy kołami, które coraz częściej są montowane za pomocą szybkich zacisków pozwalających je sprawnie zdemontować.
Gdzie można bezpiecznie zostawić rower na terenie miasta:
Jednoślad najlepiej pozostawić w miejscu, gdzie chodzi dużo ludzi, nie zapominając przy tym o zastosowaniu solidnych zabezpieczeń. Dobre miejsca to centrum, okolice budynków użyteczności publicznej oraz teren, gdzie umieszczone są kamery monitoringu wizyjnego. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, ustalenia sprawcy kradzieży. Natomiast pozostawienie roweru w ciemnym zaułku daje złodziejowi więcej czasu i możliwości na działanie nawet wtedy, gdy rower jest solidnie przypięty.
Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:
Sprawdź podobne:
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...