Ponad 5,8 tony narkotyków przejęli policjanci likwidując 3 laboratoria
Pierwszy cios w przestępczość narkotykową policjanci z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili na terenie województwa wielkopolskiego, gdzie zatrzymali 3 osoby i zlikwidowali laboratorium narkotyków syntetycznych. Wtedy to zabezpieczyli sprzęt służący do produkcji narkotyku oraz ponad tonę częściowo skrystalizowanego klefedronu (4CMC). O akcji pisaliśmy w materiale pt.: „CBŚP przejęło narkotyk wart ponad 41 mln zł”.
Kolejne działania w sprawie policjanci przeprowadzili na jednej z posesji w powiecie pińczowskim w województwie świętokrzyskim, gdzie zatrzymali 3 osoby. Tam funkcjonariusze zlikwidowali laboratorium narkotyków syntetycznych w postaci 4CMC, zabezpieczając przy tym ponad 2,2 tony finalnego produktu procesu chemicznego. Z opinii sporządzonej przez biegłych wynika, że zabezpieczona substancja to klefedron, którego szacunkowa wartość wynosi około 89 mln zł.
Następne uderzenie w przestępczość narkotykową, policjanci z łódzkiego Zarządu CBŚP przeprowadzili w powiecie świeckim w województwie kujawsko-pomorskim. Tam, na jednej z posesji funkcjonariusze zlikwidowali kolejne laboratorium narkotyków syntetycznych. Tym razem zabezpieczyli m.in. blisko 2,6 tony częściowo skrystalizowanej substancji. Wstępne badania ekspertów z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy wykazały, że zabezpieczona tam substancja to 3CMC tzw. klofedron, którego szacunkowa wartość wynosi około 104 mln zł. Podczas akcji zabezpieczono także prekursory i odczynniki chemiczne niezbędne do wytwarzania narkotyku.
Na terenie powiatu świeckiego policjanci CBŚP zlikwidowali magazyn narkotyków, w którym członkowie grupy przechowywali przygotowane do sprzedaży narkotyki, zabezpieczając m.in. marihuanę, klefendron, mefedron, amfetaminę, kokainę oraz tabletki MDMA. Z zebranych w śledztwie dowodów wynika, że narkotyki produkowane w zlikwidowanych laboratoriach trafiały do kilku województw na terenie kraju.
Zatrzymanym w sprawie osobom prokurator z Wielkopolskiego Wydziału do Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zarzuty nielegalnego wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.
Łącznie w śledztwie występuje 13 podejrzanych, a sprawa nadal ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.
Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:
Sprawdź podobne:
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...