Niezaszczepiony pies ugryzł 14-latka
W piątek około godziny 20:00 jastrzębska policja otrzymała zgłoszenie o ugryzieniu nastolatka przez psa. Jak wstępnie ustalili policjanci, chłopiec szedł na spacer z mamą oraz pieskami. Nagle zauważyli wolno biegającego psa, który biegł w ich kierunku, po czym podbiegł do 14-latka i ugryzł w lewą nogę. Niestety jak się okazało, zwierzę nie było zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Właściciel za niezachowanie należytych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia oraz brak obowiązkowych szczepień zwierzęcia będzie odpowiadał przed sądem.
Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa jak widzimy, może doprowadzić do wyrządzenia szkody innej osobie. W zależności od skutków właściciel psa musi liczyć się z mniej lub bardziej surową odpowiedzialnością karną.
Niestety zdarzają się sytuacje, że można spotkać luźno biegające pieski. Tym samym stwarzają one zagrożenie w ruchu drogowym, wyrządzają szkody w mieniu, a przede wszystkim mogą zaatakować inne osoby lub zwierzęta.
Pamiętajmy, że sygnały o bezpańskich wałęsających się psach można przekazać policjantom za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa lub dzielnicowemu obsługującemu dany rejon służbowy. Dane osobowe i kontaktowe dzielnicowych można znaleźć z bezpłatnej aplikacji „Moja Komenda”.
Przypominamy też, że:
USTAWA z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, oraz Kodeks Wykroczeń, nakładają na właściciela czworonogów obowiązek należytej kontroli swojego psa, podczas przebywania zwierzęcia w miejscach ogólnodostępnych.
Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga jak mu się tylko podoba. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:
Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany
Dodatkowo warto wiedzieć, że kto nie kontroluje zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 5000zł albo karze nagany.
Dla przyjęcia odpowiedzialności za to wykroczenie obojętne pozostaje czy posiadacz psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego.
Dlatego też wyraźny obowiązek wyprowadzania psa na smyczy lub w kagańcu częściej znajdziemy w stosownych uchwałach Rady Miasta/Gminy.
Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:
http://jastrzebie-zdroj.policja.gov.pl/k10/informacje/wiadomosci/362452,Ugryziony-przez-psa.html
Sprawdź podobne:
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...