Kontrolowali trzeźwość "po Andrzejkowych" kierowców
W poniedziałek, od wczesnych godzin rannych, jastrzębscy policjanci kontrolowali stan trzeźwości kierujących. Po weekendzie, w którego trakcie wiele osób obchodziło już „Andrzejki”, trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie. Wsiadając za kierownicę, trzeba być całkowicie trzeźwym.
Gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia, często nie zdaje sobie sprawy, że wciąż może go mieć w swoim organizmie. Czasami nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje wytrzeźwienia. Dlatego, zanim wsiądziemy za kierownicę, warto zbadać swoją trzeźwość. Badanie można wykonać m.in. w jednostkach Policji.
Podczas trwającej od listopada kampanii „Prowadzę - jestem trzeźwy”, śląscy policjanci zatrzymali już 630 kierujących po alkoholu, a od początku roku prawie 11 tysięcy takich osób. Nietrzeźwi kierujący w tym czasie spowodowali 77 wypadków, w których zginęło 14 osób, a 88 zostało rannych. Osoby takie były też odpowiedzialne za prawie 840 kolizji.
W ciagu dnia na jastrzębskich drogach mundurowi zatrzymali 2 nietrzeźwych kierujących. Oboje zostali zatrzymani na ulicy Połomskiej. Pierwszy to 50-letni kierujący suzuki, którego badanie wykazało 0,24 promila w wydychanym powietrzu, drugi to 27-letni kierujący oplem, którego badanie wykazało 0,62 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Nadmieniamy, że w weekend mundurowi na terenie Jastrzębia-Zdroju zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących samochodami osobowymi oraz jednego nietrzeźwego rowerzystę. Pierwszy, 25-letni kierujący VW został zatrzymany na ulicy Pszczyńskiej, badanie wykazało 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Drugi z kierujących to 40-latek, kierujący kia, którego badanie wykazało 1 promil w wydychanym powietrzu. W trakcie weekendu mundurowi zatrzymali także nietrzeźwego rowerzystę, którego badanie wykazało 1 promil w wydychanym powietrzu.
Należy mieć na uwadze, że kierujący pojazdem jest odpowiedzialny, nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za zdrowie i życie innych uczestników dróg. Dlatego też niech hasło: „Piłeś? Nie jedź!” przyświeca każdemu kierowcy przez cały rok.
Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu upośledza nasze zmysły i wpływa na sposób jazdy, a to przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Członkowie rodzin, pasażerowie i znajomi nie mogą być bierni i pozwalać, aby osoby pod wpływem alkoholu wsiadały za kierownicę, stanowiąc dla wszystkich olbrzymie zagrożenie!
Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:
Sprawdź podobne:
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...