Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści


REKLAMA

JSW: Podziemny przekop połączył Budryk z Knurowem

 |  Jastrzębska Spółka Węglowa
Jastrzębska Spółka Węglowa
Dodane przez:

Strategiczna inwestycja, która zapewni kopalni Budryk działalność do 2077 roku, osiągnęła kluczowy etap. Podziemne połączenie wentylacyjne kopalni Budryk z Ruchem Knurów zostało zrealizowane.

Inwestycja wpisuje się w realizację programu „Efektywna Kopalnia”, który jest fundamentem realizacji Planu Strategicznej Transformacji. „Efektywna Kopalnia”, to ponad dwadzieścia inicjatyw, których realizacja przyniesie wzrost wydobycia węgla koksowego i obniży koszty jego wydobycia. Inicjatywy w ramach „Efektywnej Kopalni” dotyczą czterech obszarów, takich jak: planowanie i prowadzenie robót przygotowawczych, planowanie i prowadzenie robót eksploatacyjnych, planowanie czasu pracy oraz optymalne wykorzystanie majątku.

– Zakończenie tego zadania to ważny krok w realizacji strategii Spółki do 2030 roku oraz założeń optymalizacji i zwiększenia efektywności wydobycia wskazanych w Planie Strategicznej Transformacji. Inwestycja umożliwia eksploatację węgla w nowych partiach złoża Budryk, a także eliminuje konieczność budowy nowego szybu wentylacyjnego w zachodniej części KWK Budryk 

– mówi Ryszard Janta, prezes zarządu JSW. 

Realizacja inwestycji łączącej obie kopalnie, to jeden z elementów strategii JSW, która ma za zadanie zwiększyć efektywność pracy kopalń należących do JSW. Podziemne połączenie stanowiło wielkie wyzwania dla zespołów projektowych oraz inżynierskich. 

– Zbicie wyrobisk górniczych pomiędzy kopalniami oddalonymi od siebie o około 7 km, stanowiło duże wyzwanie dla mierniczych górniczych, ponieważ do tego celu należało wykonać od podstaw orientację sytuacyjno-wysokościową obu kopalń, w powiązanych ze sobą układach współrzędnych. To trudne wyzwanie zespół zrealizował precyzyjnie, określając punkt zbicia z dokładnością wręcz do centymetrów 

– podkreśla Adam Rozmus, zastępca prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych.

Kolejnym etapem realizacji inwestycji jest budowa nowej stacji wentylatorów oraz modernizacja szybu Aniołki. To przedsięwzięcie stanowi istotny element rozwoju obu zakładów, otwierając przed nimi nowe możliwości i zwiększając efektywność wydobycia.

– Modernizacja szybu oraz budowa nowej infrastruktury wentylacyjnej to inwestycja, która przyniesie wymierne korzyści na lata. Nowoczesna stacja wentylatorów oraz przebudowana infrastruktura szybu umożliwią efektywne zarządzanie siecią wentylacyjną obu kopalń, obniżenie poziomu zagrożenia metanowego oraz zwiększenie wydatku powietrza, co przełoży się na lepsze warunki klimatyczne w rejonach eksploatacji. Można powiedzieć, że od teraz kopalnie mają wspólne „płuco”

– mówi Jarosław Rutkowski, dyrektor KWK Budryk.

Prace związane z drążeniem ponad 6900 metrów wyrobisk realizowane były przez brygady własne kopalni Budryk oraz brygady PBSz SA. 

– Realizacja tak skomplikowanego projektu wymagała nie tylko zaawansowanych rozwiązań technologicznych, ale przede wszystkim ogromnego zaangażowania i determinacji zespołu. Nasze brygady wykazały się najwyższym poziomem profesjonalizmu, precyzją oraz skutecznością w realizacji tego wymagającego zadania. Sukces tego przedsięwzięcia to efekt ciężkiej pracy i doskonałej współpracy wszystkich zaangażowanych stron, za co chciałbym serdecznie podziękować całemu zespołowi. Jednocześnie nasze brygady kontynuują prace związane z modernizacją szybu Aniołki, co stanowi kolejny ważny etap tej strategicznej inwestycji 

– podsumowuje Marcin Mieszczak, prezes PBSz.

Dzięki tej inwestycji kopalnia Budryk zyska możliwość dalszego rozwoju oraz zwiększenia efektywności wydobycia. To jeden z elementów, który został wpisany do Planu Strategicznej Transformacji, który od końca listopada 2024 roku jest realizowany w GK JSW. 

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jsw.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/artykul/podziemny-przekop-polaczyl-budryk-z-knurowem


Podziel się z innymi, udostępnij:

REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA

Czarli89
Siemanko potrzebuje kontaktu z Suchym lub Hajto z Armi Bożka ...
Foczka 😀
Hejka,,pozdrowienia dla Daniela ( ogrodnika) z Łodzi którego poznałam na ...
Jastek (IAstek)
👋 Hej Jastrzębianie! 🌟Chcesz przekazać pozdrowienia, zadać pytanie czy po ... (2)
Helmut rura
Szukam dobrego elektromechanika do swojego Helmuta (VW). Ktoś coś poleci?
O.N.A.
Czy o prawda, że w Jastrzębiu nie ma gdzie potańczyć? ... (2)
Lidia
Czy ktoś wypieka świąteczne ciasteczka?  (2)
Weber
Jest w Jastrzębiu jakaś firma zajmująca się obsługą prawną pod ... (2)
Jag0da
Gdzie naprawię laptopa? Nie włącza się!!! help (1)
VoyTek
Naprawa skrzyni biegów w okolicy? Ktoś coś poleci?
ChiChi
Polećcie weterynarza w okolicy. Chodzi mi o takiego, który bardziej ... (3)

Ostanie komentarze

Gratulacje i brawa dla Pań - jesteście wspaniałe!
Może wystarczy patrol policji i prace społeczne w formie sprzątania dla śmiecących. 
Naprawdę dali rade w tym roku! Po raz pierwszy nic nie rozumiem
Oni by woleli, żebyście zrobili zrzutkę i i sami rozwiązali swoje problemy/  (1)
2,7 to nie 15, ale i tak....
może wystarczy jak się ogarniemy z wyrzucaniem śmieci gdzie popadnie! ludzkości!

Jakie ścieżki rowerowe powinny być priorytetem w rozwoju infrastruktury?

Rozwój ścieżek rowerowych to inwestycja w zdrowie i ekologiczną mobilność. Które trasy rowerowe w Jastrzębiu-Zdroju powinny powstać lub zostać rozbudowane w pierwszej kolejności? Wskaż priorytety!

Nie wybrano odpowiedzi. Spróbuj ponownie.
Wybierz istniejącą opcję lub wpisz swoją, ale nie obie.
Wybierz co najmniej {0} odpowiedź/odpowiedzi.
Wybierz maksymalnie {0} odpowiedź/odpowiedzi.
/sondaze/infrastruktura-i-transport/jakie-sciezki-rowerowe-powinny-byc-priorytetem-w-rozwoju-infrastruktury.json?task=poll.vote
6
checkbox
1
[{"id":25,"title":"Po\u0142\u0105czenia mi\u0119dzy dzielnicami miasta","votes":3,"type":"x","order":1,"pct":33.33,"resources":[]},{"id":26,"title":"\u015acie\u017cki wzd\u0142u\u017c g\u0142\u00f3wnych ulic","votes":3,"type":"x","order":2,"pct":33.33,"resources":[]},{"id":27,"title":"Trasy rekreacyjne w parkach i terenach zielonych","votes":0,"type":"x","order":3,"pct":0,"resources":[]},{"id":28,"title":"Bezpieczne \u015bcie\u017cki dla dzieci w okolicach szk\u00f3\u0142","votes":1,"type":"x","order":4,"pct":11.11,"resources":[]},{"id":29,"title":"Wszystkie istniej\u0105ce trasy wymagaj\u0105 poprawy","votes":2,"type":"x","order":5,"pct":22.22,"resources":[]}] ["#ff5b00","#4ac0f2","#b80028","#eef66c","#60bb22","#b96a9a","#62c2cc"] ["rgba(255,91,0,0.7)","rgba(74,192,242,0.7)","rgba(184,0,40,0.7)","rgba(238,246,108,0.7)","rgba(96,187,34,0.7)","rgba(185,106,154,0.7)","rgba(98,194,204,0.7)"] 350
bottom 200 Głosy

REKLAMA