Innowacje w kopalni Pniówek: nowe filtry zwiększą wydajność i jakość węgla
Lepsza wydajność przy zachowaniu wysokich standardów jakości węgla koksowego. W Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek odbyła się prezentacja nowo zainstalowanych filtrów tarczowych, które są ważnym elementem ambitnego projektu modernizacji obiegu wodno-mułowego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele zakładów przeróbczych z zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Polskiej Grupy Górniczej.
Ważną częścią każdej kopalni jest Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla. To tam surowiec poddawany jest odpowiednim procesom wzbogacania, aby jego jakość była jak najlepsza. Jedną z metod wzbogacania jest filtracja w obiegu wodno-mułowym, do którego trafiają odzyskane ziarna czystego węgla.
Kopalnia Pniówek znalazła nowe rozwiązanie, dzięki któremu proces ten będzie przebiegał sprawniej. Chodzi o zastosowanie nowego rodzaju filtrów. Zostały zaprojektowane i wykonane w oparciu o doświadczenia, a także uwagi pracowników Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek.
- Współpraca z pracownikami była kluczowa dla sukcesu projektu. Uwagi przedstawicieli dozoru oraz osób, które pracują przy obsłudze tych maszyn zostały uwzględnione w projektowaniu nowych filtrów
- Nowe lżejsze segmenty o większym współczynniku prześwitu, dwustrefowe sterowanie podawaną próżnią, możliwość regulacji wydmuchu oraz płynna regulacja prędkością napędu głównego pozwalają na efektywne sterowanie wydajnością filtra oraz zawartością wilgoci w węglu
Do tej pory, ze względu na rosnącą liczbę drobnych ziaren w obiegu wodno–mułowym i postępującą degradację parku maszyn, obieg często był przeciążony. Stąd decyzja o jego modernizacji. Realizacja tej inwestycji to dopiero pierwszy etap szeroko zakrojonego planu pod nazwą „Modernizacja obiegu wodno-mułowego w ZPMW KWK Pniówek”.
- Zastosowaliśmy nowe filtry FTC-200, które zastąpiły dotychczas stosowane FTPO-180, wraz z nowoczesnymi pompami próżniowymi. To krok naprzód w stosowanej dotychczas technologii. Zrealizowana modernizacja pozwoli na znaczące zwiększenie wydajności węzła odwadniania flotokoncentratu przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów jakościwęgla koksowego, na czym najbardziej nam zależy
W ciągu godziny z nowego filtra można uzyskać do 100 ton flotokoncentratu, odwodnionego do poziomu 20 proc. Dotychczas użytkowane filtry uzyskiwały wydajności do 50 ton na godzinę i poziom wilgoci 22 proc. Nowe urządzenia charakteryzują się także lepszymi możliwościami bieżącej konserwacji i czyszczenia oraz dostępnością podzespołów, co ma duże znaczenie dla utrzymania nieprzerwanego ruchu zakładu.
W sumie w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek zamontowanych jest 8 filtrów tarczowych, w tym dwa nowego typu – FTC-200. W dalszych etapach programu modernizacji przewiduje się wymianę pozostałych starych filtrów na wypracowane nowe rozwiązanie.
Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:
https://www.jsw.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/artykul/pniowek-wdraza-nowe-rozwiazania
Sprawdź podobne:
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...