Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Bezpieczeństwo priorytetem Jastrzębskiej Spółki Węglowej

 |  Jastrzębska Spółka Węglowa
Jastrzębska Spółka Węglowa
Dodane przez:

Polskie górnictwo węgla kamiennego na przestrzeni lat zmieniło się prawie nie do poznania. W kopalniach pracują nowoczesne maszyny i urządzenia, które często są sterowane i monitorowane przez systemy informatyczne. Górnicy są wyposażeni w coraz lepsze narzędzia oraz sprzęt ochrony osobistej.

Niestety zmiany dotyczą również zagrożeń naturalnych, które nasilają się w związku z coraz większą głębokością eksploatacji. Kopalnie wydobywają węgiel coraz głębiej i w coraz trudniejszych warunkach. Aby zminimalizować zagrożenia naturalne, górnicze spółki nieustanne prowadzą profilaktykę, która jest coraz bardziej kosztowna.

W ubiegłym roku Jastrzębska Spółka Węglowa wydała ponad 1,14 miliarda złotych na profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym roku na bezpieczeństwo pracowników Spółka zaplanowała wydać ponad 1,16 miliarda złotych. Tylko w pierwszym kwartale 2023 roku JSW wydała 374 miliony złotych.

W zeszłym roku Spółka najwięcej wydała (800 mln zł) na profilaktykę w zakresie zagrożeń naturalnych, tj.: zagrożenia pożarowego – 258 mln zł, metanowego – 236 mln zł, klimatycznego – 123 mln zł, zawałami – 100 mln zł, wybuchem pyłu węglowego – 63,4 mln zł , wodnego – 12,6 mln zł i tąpaniami – 7 mln zł. Pozostałe koszty obejmowały m.in. zakup sprzętu ochrony osobistej – 47 mln zł, odzieży i obuwia roboczego – 12 mln zł, koszty związane ze szkoleniem – 7,5 mln zł, ochroną zdrowia pracowników – 14 mln zł.

– Dla zarządu JSW bezpieczeństwo pracowników jest najważniejsze. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze górnictwo wymaga od nas większego zaangażowania. Poprzez ogromne nakłady na profilaktykę zagrożeń naturalnych staramy się stworzyć naszym pracownikom najbezpieczniejsze warunki pracy, jakie tylko się da. Z większością zagrożeń występujących na dole kopalni potrafimy walczyć, mamy je rozpoznane i zdefiniowane, ale musimy pamiętać, że górnictwo polega na walce z naturą, która czasami nas zaskakuje – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.

Jastrzębska Spółka Węglowa inwestuje również poprawę warunków pracy m.in. w klimatyzacje wyrobisk, odwadnianie poziomów, stosowanie odpylaczy i systemów zraszania, jak również o modernizację central metanometrycznych i urządzeń pomiarowych.

 

Szkolenia

Spółka kładzie duży nacisk na jakość szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje pracowników. Szkoleniami objęte są wszystkie grupy pracownicze, ze szczególnym uwzględnieniem osób zatrudnionych w warunkach występujących zagrożeń naturalnych. W celu zapewnienia wysokiej jakości szkoleń, od grudnia ubiegłego roku szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje dla pracowników Spółki przeprowadzane są przez JSW Szkolenie i Górnictwo.

JSW jest pierwszą spółką górniczą, która uruchomiła wewnętrzną platformę szkoleniowo-informacyjną „Strefa sztygara i nie tylko”, która ma na celu dostarczenie pracownikom różnorodnych narzędzi i informacji, służących do pogłębiania wiedzy oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Na platformie udostępniono szczegółowe informacje dotyczące bhp. Za pomocą platformy pracownicy mogą wziąć udział w comiesięcznych konkursach z zakresu znajomości zasad i przepisów bhp.

Ważnym wsparciem podczas szkoleń pracowników nowoprzyjętych jest utworzona w 2022 roku aplikacja „Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej 360º”. Dzięki niej bez wychodzenia z domu można obejrzeć reprezentatywne obiekty i miejsca Spółki, tworzące realistyczny obraz kopalni węgla kamiennego. Multimedialny spacer pozwala przejść codzienny „szlak” górnika od bramy kopalni, poprzez zjazd na dół, aż po ścianę wydobywczą. Aplikacja „Kopalnie JSW 360o” jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce w zakresie popularyzacji wiedzy o kopalni węgla kamiennego i występujących w niej zagrożeniach.
To nowatorskie spojrzenie na górnictwo ma bardzo ważny aspekt edukacyjny. Aplikacja „Kopalnie JSW 360o” zdobyła nagrodę pierwszego stopnia w kategorii „Przedsięwzięcia organizacyjne i edukacyjne” w 48. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy, organizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

 

JSW dba o zdrowie pracowników

Z uwagi na specyficzne warunki pracy w kopalniach, JSW wprowadziła dla swoich pracowników obowiązkowy poszerzony zakres lekarskich badań profilaktycznych z zakresu medycyny pracy. Rozszerzony zakres badań obejmuje obowiązkowe, dodatkowe badania z zakresu profilaktyki chorób układu krążenia dla pracowników własnych oraz firm świadczących usługi w ruchu zakładów górniczych JSW.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jsw.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/artykul/bezpieczenstwo-priorytetem-jastrzebskiej-spolki-weglowej


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA

Helmut rura
Szukam dobrego elektromechanika do swojego Helmuta (VW). Ktoś coś poleci?
O.N.A.
Czy o prawda, że w Jastrzębiu nie ma gdzie potańczyć? ... (2)
Jastek (IAstek)
👋 Hej Jastrzębianie! 🌟Chcesz przekazać pozdrowienia, zadać pytanie czy po ... (2)
Lidia
Czy ktoś wypieka świąteczne ciasteczka?  (2)
Weber
Jest w Jastrzębiu jakaś firma zajmująca się obsługą prawną pod ... (1)
Jag0da
Gdzie naprawię laptopa? Nie włącza się!!! help (1)
VoyTek
Naprawa skrzyni biegów w okolicy? Ktoś coś poleci?
ChiChi
Polećcie weterynarza w okolicy. Chodzi mi o takiego, który bardziej ... (3)
Chłop ;)
Gdzie w Jastrzębiu lub bliskiej okolicy na dobry żur i ... (3)
OliwiaCZ
Manicure, pedicure w Jastrzębiu z dojazdem do Klienta godny polecenia? ... (1)

Ostanie komentarze

Od 15 lat prosimy UM o wykonanie drogi dojazdowej do naszych posesji na Młyńskiej . Dziś ktoś sie chwali z ...
Super! Czekamy na nagrody!
Spoczywaj w pokoju!Dziękujemy za wszystko,Byłaś i pozostaniesz w naszych sercach (1)
Uwaga rodacy: parkowanie na niedozwolonych miejscach kosztuje tutaj 300 zl. Omijajcie te miasto.
Zafundowanie mieszkańcom na finał Dni Jastrzębia zespołu C’est la vie to kpina z nas wszystkich. Na swojej stronie internetowej oraz na ... (1)
Pilnie potrzebował 160 tys . a to dobre  buhahhahaha

REKLAMA

REKLAMA