Raport GUS o wypadkach przy pracy w I kwartale 2024
Z opublikowanego w poniedziałek raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że w I kwartale 2024 roku zgłoszono 15 433 osoby poszkodowane w wypadkach przy pracy.
Z opublikowanego w poniedziałek raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że w I kwartale 2024 roku zgłoszono 15 433 osoby poszkodowane w wypadkach przy pracy. To oznacza wzrost o 7,9% w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku. Wzrósł również wskaźnik wypadkowości, czyli liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących, z 1,00 do 1,12.
Wzrost liczby wypadków śmiertelnych i ciężkich
W I kwartale 2024 roku śmierć poniosło 74 pracowników, co stanowi wzrost o 131,3% w skali roku. Liczba osób, które doznały ciężkich obrażeń, wyniosła 75, co oznacza wzrost o 21,0%. Najwięcej poszkodowanych brało udział w wypadkach przy pracy z innym skutkiem – 15 284 osoby, co stanowi wzrost o 7,6% w porównaniu do I kwartału 2023 roku.
Wypadki podczas pracy zdalnej
Podczas wykonywania pracy zdalnej lub telepracy poszkodowanych zostało 75 osób.
Wskaźnik wypadkowości w regionach
Najwyższy wskaźnik wypadkowości zanotowano w województwach:
- śląskie (1,50)
- zachodniopomorskie (1,39)
- opolskie (1,38)
Najniższy wskaźnik wypadkowości zanotowano w województwach:
- mazowieckie (0,85)
- małopolskie (0,88)
- podkarpackie (0,96)
Wskaźnik wypadkowości według rodzajów działalności gospodarczej
Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcjach:
- górnictwo i wydobywanie (4,03)
- dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (3,03)
- opieka zdrowotna i pomoc społeczna (1,73)
Najniższy wskaźnik wypadkowości zanotowano w sekcjach:
- informacja i komunikacja (0,15)
- pozostała działalność usługowa (0,23)
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (0,32)
Najczęstsze urazy i przyczyny wypadków
78,1% osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy doznało urazu kończyn. Przyczyną 41,7% wypadków było nieprawidłowe zachowanie się pracownika.
Komentarz eksperta
- Widząc, że liczba wypadków ciągle rośnie, można mieć obawy, czy powyższe obszary są odpowiednio zaopiekowane przez biznes lub odpowiednio dofinansowane. Kluczowym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo pracowników jest środowisko pracy. Tworzenie korzystnego otoczenia pracy wymaga pamiętania o szkoleniach oraz dostępności środków ochrony indywidualnej, które są podstawowymi elementami bezpiecznego miejsca pracy. Rolą pracodawcy jest prawidłowa ocena ryzyka, eliminowanie sytuacji polegających na realizacji niebezpiecznych zadań w nadmiernym pośpiechu oraz pod wpływem dużego stresu. Kluczową kwestią staje się komunikacja i budowanie świadomości pracowników o tym, że najważniejsze w pracy jest bezpieczeństwo. Aby zmniejszyć liczbę wypadków, bezpieczeństwo musi stać się osobistą wartością dla każdego. Dopóki wypadki nie dotkną kogoś osobiście, pozostaną tylko statystyką
Sprawdź podobne:
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...