Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Koncert - Dariusz Noras | Jakub Jakowicz


Miłośników muzyki klasycznej czeka wyjątkowy koncert - recital fortepianowy z Jakubem Jakowiczem i Dariuszem Norasem.

Zaproś znajomych przez:

Data wydarzenia:
03 października 2024 o godz. 19:00

Miejsce wydarzenia:

Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju

Sala koncertowa PSM w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Tadeusza Kościuszki 13a, 44-330 Jastrzębie-Zdrój

REKLAMA

Koncerty

Koncert - Dariusz Noras | Jakub Jakowicz


Szczegóły wydarzenia
  • Start wydarzenia:

    03 października 2024 r.
    Rozpoczęcie: 19:00
  • Kategoria wydarzenia:

  • Informacje o biletach:

    Bezpłatne wejściówki  dostępne w UM i PSM
  • Lokalizacja:

  • Adres:

    Sala koncertowa PSM w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Tadeusza Kościuszki 13a, 44-330 Jastrzębie-Zdrój
  • Dodane:

    24 września 2024 r.

Opis wydarzenia

Miłośników muzyki klasycznej czeka wyjątkowy koncert - recital fortepianowy z Jakubem Jakowiczem i Dariuszem Norasem.

Prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój, Michał Urgoł zaprasza na koncert.

Program:

Aleksander Zarzycki – Romance op. 16,

Henryk Wieniawski Fantazja faustowska,

Karol Szymanowski – Sonata d-moll op. 9 na skrzypce i fortepian,

Grażyna Bacewicz – IV Sonata na skrzypce i fortepian.

Wykonawcy:

Jakub Jakowicz – skrzypce
Dariusz Noras – fortepian

Bezpłatne wejściówki dostępne w Urzędzie Miasta Jastrzębie-Zdrój i w Państwowej Szkole Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju.

REKLAMA

Noras Dariusz

Starszy wykładowca, dr

Pianista – kameralista. Urodził się 29. 10. 1964 roku w Siemianowicach Śląskich.

W roku 1988 ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Czesława Stańczyka.

W 1987 rozpoczął pracę w POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach jako nauczyciel – akompaniator, a w 1988 podjął pracę w macierzystej uczelni na stałe współpracując z Katedrą Instrumentów Smyczkowych.

Dwukrotnie (w latach 1984 i 1987) brał udział w Mistrzowskich Kursach Pianistycznych w Dusznikach Zdroju gdzie pracował pod kierunkiem prof. Wiktora Mierżanowa oraz prof. Ryszarda Baksta.

Podczas swojej wieloletniej pracy uczestniczył w wielu kursach skrzypcowych, altówkowych i wiolonczelowych prowadzonych przez znakomitych pedagogów polskich
i zagranicznych, w tym przez R. Baldiniego, B. Bryłę, Ł. Błaszczyka, B. Furtoka, K. Gidaszewską, A. Górskiego, A. Grabca, J. Jakowicza, J. Kaliszewską, S. Kamasę, B. Kim, W. Kwaśnego, P. Kwaśnego, Y. Klessa, B. Nizioła, P. Pławnera, A. Skocica, J. Staniendę, T. Strahla, P. Tarcholika, T. Tsutsumiego, Ch. Wynekena, S. Yaroszewicza, G. Żyslina.

Wielokrotnie występował na licznych konkursach instrumentów smyczkowych
o zasięgu ogólnopolskim (w tym w Cieszynie, Elblągu, Gdańsku, Jaśle, Kielcach, Legnicy, Lublinie, Poznaniu, Rybniku, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocłąwiu, Zielonej Górze) jak i międzynarodowym (w tym w Berlinie, Düsseldorfie, Kownie, Lublinie, Paryżu), zdobywając wraz z uczniami wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Wielokrotnie nagradzany był dyplomami za wyróżniający się akompaniament.

W latach 1993-2007 współpracował z Filharmonią Śląską. Od 1998 (do teraz) także z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Z orkiestrami tymi wykonywał utwory różnych epok i stylów, realizując partie fortepianu, czelesty, klawesynu, organów, a także instrumentów elektronicznych. W swoim repertuarze posiada ponad sto utworów orkiestrowych w tym m.in.: Weihnachts-Oratorium – J. S.Bacha, Mesjasz – J. F. Haendla, Pietruszka i Symfonia Psalmów – I. Strawińskiego, Symfonie – W. Lutosławski i K. Pendereckiego, a także muzyka do filmów Drakula i Pan Tadeusz – W. Kilara oraz wiele innych. Występował na licznych koncertach i festiwalach w Polsce (w tym kilkukrotnie na: Warszawskiej Jesieni – w Warszawie i Wratislavii Cantans we Wrocławiu) oraz poza jej granicami (m.in.: w Brnie, Paryżu, Madrycie, Wiedniu). Uczestniczył w wielu nagraniach archiwalnych dla Polskiego Radia.

W 2011 roku uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie Instrumentalistyka, specjalność gra na fortepianie broniąc pracy pod tytułem „Zróżnicowanie języka muzycznego w twórczości kameralnej kompozytorów pierwszej połowy XX wieku na przykładzie Sonat na fortepian i instrumenty smyczkowe Paula Hindemitha, Dymitra Szostakowicza i Francisa Poulenca”.

W latach 2015-2020 pełnił funkcję Kierownika Międzywydziałowego Studium Fortepianu Ogólnego i Akompaniamentu w AM w Katowicach.

W 2022 roku wraz ze skrzypkiem Adamem Wagnerem nagrał dwie płyty CD z sonatami skrzypcowymi C. Francka i Zygmunta Noskowskiego oraz koncertem skrzypcowym M. Karłowicza (w wersji z fortepianem).

Jakub Jankowicz

Koncertuje od 11 roku życia. Grał jako solista ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. W 1998 r., na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego, wystąpił na festiwalu imienia kompozytora w Krakowie, prezentując Capriccio per violino e orchestra pod batutą Jerzego Maksymiuka.

W 2001 r. Skrzypek zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orchestra del Maggio Musicale we Florencji, Filharmonią Czeską w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonią Drezdeńską, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie, Orquesta Nacional w Madrycie, Royal Stockholm Philharmonic, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo i Concerto Köln. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Yan Pascal Tortelier, Eiji Oue, Marek Pijarowski, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Michail Jurowski, Marc Minkowski.

W latach 2009 oraz 2011 na zaproszenie Antoniego Wita artysta brał udział jako solista w tournées koncertowych Orkiestry Filharmonii Narodowej w Wielkiej Brytanii. Jako kameralista Jakub Jakowicz od lat tworzy duet skrzypcowy z ojcem, Krzysztofem. Artysta występował ponadto z takimi muzykami, jak Heinz Holliger, Paavali Jumppanen, Garrick Ohlsson, Paul Gulda, Bartosz Bednarczyk, Jan Krzysztof Broja, Szymon Nehring, Michel Lethiec, Elina Vähäla, Anna Maria Staśkiewicz, Ruth Killius, Katarzyna Budnik, Avri Levitan, Tomoko Akasaka, Gareth Lubbe, Daniel Müller-Schott, Andrzej Bauer, Tomasz Strahl, Alexander Gebert, Rafał Kwiatkowski, Marcin Zdunik, Zvi Plesser, Timmo-Veikko Valve, Julius Berger.

Jest również związany z dwoma kwartetami smyczkowymi: w latach 2008–2014 był prymariuszem Lutosławski Quartet, z którym dokonał m.in. nagrania kompletu kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz dla wytwórni Naxos. Od 2006 r. jest członkiem Zehetmair Quartet, zespołu stworzonego przez austriackiego skrzypka i dyrygenta Thomasa Zehetmaira. Płyta zespołu (ECM) z utworami Béli Bartóka i Paula Hindemitha otrzymała nagrodę Diapason d’Or de l’Année 2007. Jakub Jakowicz w Zehetmair Quartet występował m.in. w Filharmonii
Berlińskiej, Wigmore Hall w Londynie, Suntory Hall w Tokio, Gulbenkian Center w Lizbonie, Konzerthaus w Wiedniu, Zankel Hall i Y Hall w Nowym Jorku, a także na słynnych festiwalach muzycznych, m.in. w Schleswig-Holstein, Salzburgu, Lucernie, Aldeburgh czy Edynburgu. W 2014 r. zespół otrzymał prestiżową Nagrodę im. Paula Hindemitha Miasta Hanau.

W przygotowaniu jest nowa CD zespołu z kwartetami smyczkowymi op. 51 J. Brahmsa. Jakub Jakowicz jest laureatem nagrody „Paszport Polityki” za rok 2003. W 2007 r. Otrzymał nagrodę „Orfeusz” podczas Festiwalu „Warszawska Jesień”, zaś w roku 2018, w uznaniu za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki Witolda Lutosławskiego, został uhonorowany Medalem 100-lecia urodzin kompozytora, przyznawanym przez Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. Jest również dwukrotnym laureatem nagrody „Fryderyk” przyznawanej za najważniejsze osiągnięcia na polskim rynku fonografii. Kolejne nagrania skrzypka zawierają nagrane z pianistą Paavalim Jumppanenem i Lutosławski Quartet dzieła E. Chausson’a oraz CD Departures- recital z dwudziestowieczną muzyką polską z pianistą Łukaszem Chrzęszczykiem.

W sezonie 2024/2025 występował m.in. jako solista z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Studio im. W. Lutosławskiego w Warszawie na koncercie jubileuszowym Orkiestry Polskiego Radia „Amadeus” i Agnieszki Duczmal, z Orkiestrami Filharmonii w Gdańsku i w Łodzi, był jurorem Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego w Katowicach, brał udział w prestiżowych międzynarodowych festiwalach: Festiwalu „Ensemble”, „Szczecin Classic” oraz Festiwalu Muzycznym w Naantali w Finlandii, występował oraz uczył jako gościnny artysta Australijskiej Akademii Muzycznej (ANAM) w Melbourne, rozpoczął współpracę z pianistą Szymonem Nehringiem i wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem współtworząc trio fortepianowe. Jakub Jakowicz jest profesorem UMFC w Warszawie oraz AM w Katowicach gdzie prowadzi klasy
skrzypiec.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://psmjastrzebie.pl/wydarzenie/dariusz-noras-jakub-jakowicz/

Podziel się z innymi, udostępnij:

Jastrząbek
Dodane przez:
Jastrząbek
Oficjalna strona:

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...



REKLAMA

Szczegóły wydarzenia
  • Start wydarzenia:

    03 października 2024 r.
    Rozpoczęcie: 19:00
  • Kategoria wydarzenia:

  • Informacje o biletach:

    Bezpłatne wejściówki  dostępne w UM i PSM
  • Lokalizacja:

  • Adres:

    Sala koncertowa PSM w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Tadeusza Kościuszki 13a, 44-330 Jastrzębie-Zdrój
  • Dodane:

    24 września 2024 r.
  • Odwiedzających:

    220
Jastrząbek
Dodane przez:
Jastrząbek
Oficjalna strona:


REKLAMA

Lokalizacja na mapie

  • Współrzędne GPS:
    49.946804,18.57135091519382

REKLAMA

Polecane imprezy w Jastrzębiu-Zdroju

23 listopada 2024
W kategorii: Spektakle i widowiska
23 listopada 2024
W kategorii: Spektakle i widowiska
06 grudnia 2024
W kategorii: Spotkania i warsztaty
08 grudnia 2024
W kategorii: Spotkania i warsztaty
    REKLAMA