Śląska tradycja w nowoczesnym wydaniu: Domowe piwo z Bzia
W Bziu, dzielnicy Jastrzębia-Zdroju, Jan Niesłańczyk wraz z żoną Małgosią prowadzą "Browar Domowy Pod Dzikim Bzem". Ich pasja do piwowarstwa domowego nie tylko kultywuje śląskie tradycje, ale także integruje lokalną społeczność i inspiruje kolejne pokolenia do odkrywania tajników warzenia piwa w domowym zaciszu.
W Bziu, dzielnicy Jastrzębia-Zdroju, Jan Niesłańczyk prowadzi "Browar Domowy Pod Dzikim Bzem", kontynuując tradycję domowego piwowarstwa zapoczątkowaną przez swojego brata Krzysztofa w 2004 roku. Pierwsze kroki w tej pasji Jan stawiał w 2012 roku, odkrywając bogactwo smaków piw domowych, które przewyższały komercyjne odpowiedniki.
"Od tego czasu praktycznie do piw, które wcześniej 'degustowałem', już nie wracam"
Jego zaangażowanie zaowocowało imponującą liczbą 285 warek, w tym specjalnym "Bonclokowym Ale".
W piwniczce przechowuje piwa na przyszłe okazje, jak 18. urodziny dzieci, a najstarsze z nich to Russian Imperial Stout z 2018 roku. Jan aktywnie uczestniczy w konkursach piwowarskich, zdobywając nagrody w miastach takich jak Cieszyn, Chorzów czy Łódź. Jego żona, Małgorzata, również zaangażowana w piwowarstwo, twierdzi:
Jestem dobry w warzeniu, bazując na własnych odczuciach, ale też słuchając opinii środowiska piwowarów domowych.
W Bziu działa kilku domowych piwowarów, co sprzyja wymianie doświadczeń i wspólnemu doskonaleniu umiejętności. Jan czerpie wiedzę z literatury, internetu oraz spotkań z innymi pasjonatami. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych (PSPD), które organizuje zloty i konkursy, promując kulturę piwną.
Na spotkaniach PSPD dzielimy się naszą wiedzą. Często mieliśmy swoje stoiska w czasie takich spotkań m.in. w parku etnograficznym w Chorzowie, na zamku w Cieszynie czy na kampusie w Rybniku
Podkreśla również rodzinny charakter tych wydarzeń, gdzie uczestnicy wymieniają się nie tylko piwem, ale także innymi domowymi wyrobami. Jan i Małgorzata preferują piwa domowe oraz kraftowe, doceniając ich różnorodność i jakość.
Ulubionym stylem Gosi jest ten z dodatkiem amerykańskich, niesamowicie aromatycznych chmielów, takie jak AIPA czy mniej chmielona APA
Sam chętnie sięga po piwa belgijskie czy portery bałtyckie. Piwowarstwo domowe w Polsce jest legalne, pod warunkiem wytwarzania piwa na własny użytek. Jan zauważa, że w Czechach, mimo bogatej tradycji piwnej, piwowarstwo domowe dopiero się rozwija, a tamtejsi piwowarzy są wierni tradycyjnym stylom.
Pasja Jana Niesłańczyka do piwowarstwa domowego to przykład, jak hobby może stać się sposobem na życie, łącząc tradycję z nowoczesnością i integrując lokalną społeczność.
Powyższy tekst jest tylko skrótem artykułu. Przeczytaj cały artykuł na stronie Bonclok.pl
https://bonclok.pl/slaskie-tradycje/codziennosc/493-zrob-cos-w-doma-uwarz-piwo.html
🍻🍺Dziś mamy dla Was coś nietypowego - rozmowę z Jankiem Niesłańczykiem - domowym piwowarem z Sołectwo BZIE, twórcą...
Opublikowany przez Bonclok.pl Niedziela, 24 listopada 2024
Sprawdź podobne:
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...