Ubezpieczenie na życie i zdrowie - na co zwrócić uwagę?
Zdrowie i życie nie są wieczne. Ludzie w sile wieku zapadają na trudne do wyleczenia choroby, młodszych nie omijają nowotwory, a wypadek może zdarzyć się każdemu – i to w najmniej oczekiwanym momencie. Z myślą o tym, aby chorzy nie byli zdani jedynie na państwowe świadczenia, powstały ubezpieczenia na zdrowie i życie. Jak wybrać polisę, która zapewni najlepszą pomoc w trudnych, życiowych sytuacjach? Podpowiadamy.
Ubezpieczenie na życie i zdrowie – jedna czy dwie polisy?
Polisa na życie może wyłącznie zapewniać twoim najbliższym wypłatę odszkodowania po twojej śmierci. Taki jest jej główny cel. Możesz też jednak rozszerzyć jej zakres, aby zapewniała pomoc na wypadek zachorowania na choroby.
Taka polisa może gwarantować wypłatę odszkodowania np. gdy:
- poważnie zachorujesz
Każdy ubezpieczyciel sam definiuje, czym jest dla niego poważne zachorowania. Lista takich chorób znajduje się w OWU, czyli w paragrafie dotyczącym Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Za poważne zachorowania są uważane np. choroba Alzheimera, Creutzfeldta-Jakoba czy Parkinsona, toczeń, udar mózgu, utrata wzroku, słuchu oraz kończyn;
- zachorujesz na nowotwór
Choroba nowotworowa jest zwykle zaliczana do poważnego zachorowania. Można jednak wykupić osobną polisę na taką ewentualność. W obu przypadkach można otrzymać zarówno odszkodowanie za nowotwór złośliwy (https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/ubezpieczenie-a-leczenie-choroby-nowotworowej/7.html), jak i niezłośliwy. Ubezpieczyciele wypłacają ubezpieczonym różne kwoty w zależności od rodzaju raka, a także od stadium zaawansowania choroby.
Polisa zdrowotna – co to takiego?
Taka polisa to produkt ubezpieczeniowy dla wymagających, którzy liczą na kompleksowe wsparcie w czasie choroby. W zależności od oferty ubezpieczyciela może ona zapewniać:
- finansowanie prywatnych konsultacji lekarskich – i to także ze specjalistami;
- dostępność do drogich badań specjalistycznych – osoby opłacające składki u prywatnego ubezpieczyciela, nie płacą za np. kosztowny rezonans magnetyczny i nie czekają w długiej kolejce na jego przeprowadzenie;
- prywatne, domowe wizyty lekarskie – jeżeli chory może być leczony w domu;
- pokrycie kosztów zakupu leków czy rehabilitacji;
- organizację transportu medycznego i dostawę potrzebnych leków – pod same drzwi.
W ramach takiej polisy zdrowotnej ubezpieczonemu może również przysługiwać odszkodowanie w przypadku zachorowania na choroby, które są wskazane w OWU.
Chcesz ubezpieczyć swoje życie lub zdrowie? Na to szczególnie zwróć uwagę
Im więcej uwagi poświęcisz na wybór właściwej polisy, tym okaże się ona prawdopodobnie lepszym kołem ratunkowym – gdy zdarzy się wypadek lub gdy poważnie zachorujesz. Są trzy kwestie, które nie mogą ci umknąć, aby ewentualne odszkodowanie i pomoc spełniły twoje oczekiwania.
Suma ubezpieczenia
Możesz zdecydować się na tanie ubezpieczenie życia i zdrowia lub wybrać droższe – takie, którego składka jest wyższa. W tym pierwszym przypadku otrzymasz od ubezpieczyciela niższe, a w tym drugim większe odszkodowanie.
Dzieje się tak, gdyż droższe polisy mają wyższą sumę ubezpieczenia. To kwota, na którą jest ubezpieczone twoje życie. Jej konkretny procent to pieniądze, które wypłaci ci ubezpieczyciel, jeżeli zachorujesz lub jeśli ulegniesz wypadkowi. Suma ubezpieczenia może wynosić 50 tys. zł lub 200 tys. zł. Natomiast za np. udar mózgu możesz otrzymać odszkodowanie w wysokości zwykle od 10 do 25% jej wysokości. Na solidniejszą pomoc finansową będzie móc liczyć ten, kto wybierze droższą polisę.
Pamiętaj jednak, aby mierzyć siły na zamiary. Niech twoja ubezpieczenie będzie kompromisem – między twoimi możliwościami finansowymi a możliwie najwyższą sumą ubezpieczenia. Masz większe szanse znaleźć taką optymalną polisę, korzystając z porównywarki znajdującej się na www.rankingubezpieczennazycie.pl/.
OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia
To tam znajdują się informacje o zakresie ubezpieczenia – sytuacjach, które skutkują wypłatą odszkodowania. Jest tam też dokładanie wskazana wysokość świadczenia otrzymywanego od ubezpieczyciela. W OWU znajdziesz informacje również o tym, do jakiej pomocy pozafinansowej jest zobowiązany ubezpieczyciel i jak szybko wypłaci ci ewentualne odszkodowanie.
Okres karencji
Im jest krótszy, tym dla ciebie lepiej. W tym czasie – liczonym od dnia zawarcia umowy – ubezpieczyciel nie jest zobowiązany wypłacić ci odszkodowania. Jeżeli nawet będziesz wtedy opłacać składki i złamiesz nogę, nie otrzymasz wsparcia finansowego. Okres karencji może trwać miesiąc, 2 lub nawet pół roku.
Jak szybko znaleźć ubezpieczenie życia i zdrowia dopasowane do potrzeb i zawartości portfela?
Zrobisz to, korzystając z porównywarki online. To sposób na to, aby przeanalizować oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych pod kątem ich zakresu i warunków finansowych. Jeżeli znajdziesz w ten sposób polisę dla siebie, to umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym zawrzesz online – w przypadku pytań zawsze możesz liczyć na pomoc telefoniczną kompetentnego konsultanta.
Żyj w poczuciu bezpieczeństwa. Miej pewność, że otrzymasz solidną pomoc, jeżeli zachorujesz lub kiedy zdarzy się wypadek. Jedynym sposobem na to jest dobre ubezpieczenie zdrowia i życia.
Sprawdź podobne:
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...