Palety EPAL - mocne strony systemu standaryzacji
Dlaczego jednymi z najczęściej wykorzystywanych typów palet drewnianych są palety EPAL? W dużej mierze wynika to z ich standaryzacji. Każda taka paleta ma określone wymiary, konkretny sposób ułożenia poszczególnych elementów oraz taką samą ładowność. Wyróżnia je odporność na intensywną eksploatację, a także możliwość utrzymania ciężkich ładunków. Wszystko to wynika ze zgodności z europejskimi normami, których potwierdzeniem jest właściwe oznakowanie nośnika.
Jak rozpoznać, że dany nośnik to paleta EPAL?
Bardzo duża wytrzymałość, optymalne wymiary i możliwość swobodnej wymiany sprawiają, że palety EPAL są jednymi z najchętniej wykorzystywanych we wszystkich obszarach branży TSL. Świetnie nadają się one zarówno do transportu, jak i składowania. W łatwy sposób układa się je na naczepie, a do tego wygodnie można przewozić je za pomocą wózka widłowego. Jednak jak rozpoznać, że dany nośnik jest oryginalny i jest paletą EPAL?
Przede wszystkim należy szukać odpowiedniego oznaczenia. Mowa tutaj o symbolu EPAL. Musi widnieć on na palecie w dwóch miejscach. Całe szczęście jest dość duży, przez co widać go nawet z pewnej odległości. Gdzie dokładnie go szukać? Symbol ten powinien znajdować się na prawym i lewym wsporniku.
Jeśli na nośniku znajduje się symbol EPAL, jest to gwarancja zgodności z europejskimi normami, wyznaczanymi przez European Pallet Association, czyli w skrócie właśnie EPAL. Warto wiedzieć, że w języku polskim podmiot ten nosi nazwę Europejskiego Związku Pracodawców Producentów Europalet.
Normy EPAL ściśle określają wymiary nośników, liczbę elementów, a także ich dokładną konstrukcję. Podlegają one rygorystycznym kontrolom, co sprawia, że standaryzacja zapewnia użytkownikom nie tylko dużą wygodę przy ich użytkowaniu, ale przede wszystkim wysoką jakość.
Z praktycznego punktu widzenia, ogromną zaletą jest to, że każdy nośnik wyprodukowany na licencji EPAL, czyli Europejskiego Związku Pracodawców Producentów Europalet jest taki sam. Przez to są one w pełni wymienne. Nośniki te cieszą się ogromną popularnością i bez najmniejszego problemu są akceptowane na terenie całej Unii Europejskiej. Co więcej, podlegają one wymianie także w wielu miejscach poza nią.
Jakie są ich najważniejsze parametry?
Każda paleta EPAL jest produkowana z drewna. Często wykorzystuje się w tym celu lite drewno świerkowe albo sosnowe. Wymiar takich nośników zawsze musi wynosić 800 mm x 1200 mm i 144 mm. Ich waga to z kolei około 25 kilogramów.
Dzięki produkcji z twardego materiału i odpowiedniej konstrukcji, palety te są bardzo wytrzymałe i zapewniają świetne warunki użytkowe. Przede wszystkim, jak na nośniki z drewna, mają jednak imponujące parametry techniczne. Ich nośność dynamiczna wynosi 1500 kg. Są one więc powszechnie wykorzystywane w branży chemicznej, spożywczej czy papierniczej. Ich nośność statyczna jest jeszcze większa i to ponad dwa razy. W miejscu palety EPAL wytrzymują obciążenie nawet do 4 ton. Tak duża nośność sprawia, że cieszą się one zaufaniem także w transporcie i przy składowaniu ciężkich materiałów budowlanych czy części motoryzacyjnych.
Sprawdź Polskie Opakowania.com - dystrybutor palet drewnianych
Artykuł sponsorowany
Sprawdź podobne:
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...