Oświetlenie ogrodowe LED - na co zwrócić uwagę?
Ogród może być prawdziwą oazą spokoju, będąc idealnym miejscem do wypoczynku. Trzeba tylko zadbać o jego odpowiednią aranżację. Ważne są nie tylko takie elementy, jak nasadzenia, meble czy mała architektura, ale też oświetlenie. To dzięki niemu w ogrodzie będzie można miło spędzać czas także po zmroku. Najlepszym wyborem jest oświetlenie ogrodowe LED, które nie dość, że występuje w różnych wariantach, to jeszcze jest energooszczędne. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Kluczowymi kwestiami są jakość wykonania i odporność na warunki zewnętrzne
Oświetlenie ogrodowe LED świetnie sprawdzi się zarówno do oświetlenia tarasu, jak i podjazdu, a nawet do podświetlenia ścieżek czy pergoli. Wśród opraw tego typu dostępne są lampy stojące, wiszące, a także do gruntowe. Oprócz nich istnieją także girlandy, świecąca kostka brukowa oraz oświetlenie dekoracyjne.
Przy zakupie tego typu opraw, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Będą one bowiem podlegały intensywnej eksploatacji. Koniecznie muszą być wykonane z solidnego materiału, który będzie odporny na korodowanie. Do wyboru są lampy produkowane z tworzywa sztucznego, stali galwanizowanej, stali ocynkowanej, aluminium, szkła oraz szkła akrylowego czy poliwęglanu. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety. Do najpopularniejszych wyborów należą lampy ogrodowe wykonane z aluminium i stali nierdzewnej z kloszem z poliwęglanu lub szkła akrylowego. Materiały te z jednej strony są lekkie, natomiast z drugiej bardzo wytrzymałe i wykazują długą żywotność.
Każda lampa montowana na zewnątrz, bezwzględnie musi posiadać oprawę o odpowiednim stopniu ochrony przed wnikaniem wody i pyłów. Jest ona określana współczynnikiem IP. Najlepiej byłoby, aby stopień szczelności był jak najwyższy. Zwłaszcza, jeśli mowa o lampach, które mają służyć oświetleniu ścieżek lub miejsca do wypoczynku, które znajdują się bezpośrednio pod gołym niebem. W takim przypadku warto zainwestować w oświetlenie ogrodowe LED o klasie IP65.
Jeśli oprawy nie będą bezpośrednio narażone na oddziaływanie deszczu, śniegu, wiatru czy intensywnych promieni słonecznych, współczynnik ten może być nieco niższy. Tak też jest w przypadku lamp montowanych pod zadaszonym tarasem lub wiatą. Wystarczającym wyborem są wtedy oprawy o klasie IP54, a nawet IP43.
Inne parametry, na które warto zwrócić uwagę
Oprócz materiału wykonania i stopnia szczelności, jest jeszcze szereg innych parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do ogrodu. Sporo zależy tutaj jednak od konkretnego rodzaju oprawy. Dla przykładu, przy świecącej kostce brukowej, koniecznie trzeba uwzględnić maksymalny nacisk na lampę, natomiast przy lampach parkowych - regulację wysokości masztu.
Do parametrów technicznych, które mają istotny wpływ na wygodę użytkowania i żywotność oświetlenia należą także: sposób sterowania, obecność i zasięg czujnika, regulacja czasu pracy, możliwość ściemniania, regulacja kąta padania strumienia światła, współczynnik oddawania barw i oczywiście moc.
Sprawdź sklep ELED.pl - Oświetlenie LED na miarę Twoich potrzeb!
Artykuł sponsorowany
Sprawdź podobne:
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...